Jump to content

BMW F31


ovy07

Recommended Posts

Salutare,

Dupa câĂâşiva ani in care am avut doua E90-uri, ambele LCI ( si ambele cu N47 ), a venit momentul sa trec la ceva mai ĂŽncĂŁpĂŁtor. DeĂâ˘i iniĂâşial nu era pe lista scurta de dorinĂâşe, intr-un final am ales-o : BMW F31 RoĂâ˘u. Pana sa o vĂŁd pe asta, nu cred ca am mai vĂŁzut vreun F31 cu aceeaĂâ˘i culoare, si nici nu pot spune ca mi-o doream. Am ales masina, nu culoarea. Cu asta din urma ma voi obiĂâ˘nui probabil destul de curând.

Am cĂŁutat masina timp de aproape doua luni, nu m-am rezumat la BMW, ci am cĂŁutat si alte mĂŁrci/modele.... Dar 8 din 10 maĂâ˘ini verificate, nu corespundeau descrierii ( km, dotĂŁri, stare ).

Rezultatul cĂŁutĂŁrii este masina din poze. Starea ei este foarte buna, km vreo 162000, dotĂŁri suficiente, si, din nou, N47. Sper ca si acest motor sa fie la fel de ok cum a fost si pe celelalte doua maĂâ˘ini avute ( una avea 180.000 km, iar cealaltĂŁ 240.000 ).

Nu vreau sa ma loveascĂŁ paranoia schimbului de distribuĂâşie, dar nici nu vreau sa ajung sa ma lase in drum. Astfel ca daca va ĂŽncepe sa scoatĂŁ zgomote specifice, o voi schimba fara discuĂâşii, altfel nu. Daca se rupe fara prevestire, asta e.... ghinion.

Nu sunt adeptul tuning-ului, dar unele chestii le consider necesare ( folie protecĂâşie faruri, folie protecĂâşie solarĂŁ)

In rest, sa fie in stare tehnica perfecta si sunt multumit.

cb1610b56ebf60de8ceecb11d3bd1277.jpg255cab58d17bded699c249496893edc9.jpg132b03d88909cd1e8a9a56a11ee2cac1.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut, frumoasa masina si culoarea nu e de speriat, e chiar frumos rosul de la F uri.

Despre n47 , stai linistit e doar paranoia cu distributia, la 9 din 10 posesori de n47 au schimbat preventiv distributia degeaba.

Anvelope recomand Michelin...

 

Succes pe viitor! Sa te bucuri de ea.

PS: Hai si cu ceva poze la interior :D

Edited by andualx
Link to comment
Share on other sites

Am uitat seria F654591

Sunt in cĂŁutarea unor anvelope noi de vara ( NON run-flat ). Inca oscilez ĂŽntre Goodyear Assimetric 3 si Continental Premium Contact 6 (225/50/17)

 

Si eu am tot oscilat. Pana la urma am decis sa iau goodyear f1 asymmetric 3 si sunt mega multumit de ele. Mai ales ca au si protectie de janta :)

 

Sa stapanesti sanatos masinuta si sa te bucuri de ea.

 

Si eu tot F31 am si iti sustin ideea cu distributia ... mai sunt probleme cu unele dar in mare parte multi o schimba degraba. Cum spunea mai sus, 1 din 10 are probleme. Si poate nici aia. O afacere ca trebuie sa traiasca si ei ...

 

Sa dai motoru jos si sa umblii la el daca nu are nici o problema mi se pare ...

 

Eu de cate ori am intrat cu masina in service am plecat cu alta problema. Nici nu mai am incredere ... atat la reprezentanta cat si la alte service-uri gen Service Scream (Tezparii) BMW.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pozele erau facute acum o sĂŁptĂŁmana cand am cumpĂŁrat masina. Ieri am fost sa ii pun folie pe faruri si pe geamuri7f7a27f4ead0096ae0e6954bf6b80721.jpg8009e084dfc187fdb5086c0157938ff6.jpg12e857d48458517d6224e2255543af26.jpg149ae7ad842c59974371fc8f2041d47b.jpg3f61904bdcd5529024e7ff4a5b0cf1f6.jpg060845efd05d6c159d4f577067c2d070.jpg

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

YES! Inca un combi pe aici :D foarte frumoasa masina, sa o stapanesti sanatos!

Multumesc

... Nevoia de spațiu.... un nou membru in familie ( in curând ).... cam astea au fost motivele pentru care am ales touring-ul

Link to comment
Share on other sites

Unde ai pus folie pe geamuri?Esti multumit?Pret?

Motorkraft Timișoara. Am pus folie la mai multe mașini acolo si am fost multumit de fiecare data. Prețul platit a fost de 600 ron, dar pe lângĂŁ folia de pe geamuri si cea de pe faruri a fost reparata si o urma de piatra de pe parbriz.

 

Acum caut pe net informații legate de navigație. Nu știu exact de care are masina CIC sau NBT. Si mai vreau sa aflu daca exista ceva hĂŁrți mai noi decât ce am acum ( am vĂŁzut ca nu cunoaște drumurile mai noi din TM )

 

9b714004532a390aab9b63a3811f4b51.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Multumesc

... Nevoia de spațiu.... un nou membru in familie ( in curând ).... cam astea au fost motivele pentru care am ales touring-ul

 

 

Eu ma tot rog de iubitea mea sa ne luam un combi, eu ador masinile cu haion. ea zice ca nu se plimba cu dricul. Sper sa schimb masina anul asta si sa cumpar un combi :D vin cu el acasa si aia e. Felicitari pentru copilas, sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii

Edited by six in line
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu esti unde trebuie!

 

Intra in Navi /options, scroll pana la navigation system version, select si o sa vezi ce versiune ai instalatĂŁ .Cauti update pe forum si mai ai nevoie de cod FSC.

Bafta!

Asta e versiunea actuala.

Presupun ca e cea din fabrica

93030c7e88602a76d721b94fc41c5ebb.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Multumesc pentru urĂŁri.

La mine a fost invers. SoĂâşia a vrut break. Alte condiĂâşii ale ei erau urmĂŁtoarele : sa nu fie Mercedes sau BMW; sa nu aibĂŁ piele; sa nu fie neagrĂŁ. Daca era dupa ea as fi luat un Passat Break....

Masina ce am luat-o a fost un compromis, mai ales datoritĂŁ faptului ca il cunosc pe vechiul proprietar (e nasul de cununie), si Ăâ˘tiu masina de anul trecut din Mai, cand am fost cu el in MĂźnchen sa o cumpere

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Eu ma tot rog de iubitea mea sa ne luam un combi, eu ador masinile cu haion. ea zice ca nu se plimba cu dricul. Sper sa schimb masina anul asta si sa cumpar un combi :D vin cu el acasa si aia e. Felicitari pentru copilas, sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii

Am avut aceasi problema cu dricul :))...pana la urma a cedat cu conditia sa aiba suport de pahare, care la fostul e90 lipsea cu desavarsire :)))

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deși puterea motorului e destul de Ok, ma gândesc la o resoftare, nu pentru viteze mari, ci pentru un plus de putere in depasiri.

Dar nu știu cum se va comporta cutia. E prima mea masina cu cutie automata si din ce am gĂŁsit pe internet se pare ca cuplul suportat de de ea este 450 nm sau 500 nm ( dupa unele surse ). Inca mai caut informații pentru a fi sigur de specificațiile cutiei

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca tot e sambata si nu am voie sa ĂŽncurc lumea prin bucatarie, mi-am facut de lucru pe la masina. Am aplicat un tratament hidrofob pe parbriz si pe geamurile laterale 381850d70cfad50b80b229bbf595e43b.jpg1959820d8a48e1da2672f625da8b6341.jpg41612a8a264b2a9b6fb3fe1d438a8435.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Si am colorat putin si frânele..... poate câĂâ˘tig niĂâ˘te cĂŁluĂâşi.... ðŸËÂðŸËÂðŸËÂðŸËÂ35ba0c660e3e5334d8d5f9ec57b52d2c.jpg810f6c1a0fb9d694026ae8e4d8ee4de5.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu prea se pupa rosu cu blue...i-as fi facut argintiu.

E de proba culoarea. Ultima data cand am comandat vopsea termorezistenta am luat si culoarea asta albastra. Speram sa fie mai ĂŽnchisĂŁ putin. Le țin o perioada asa ... si dupa ma mai gândesc la culoare. Probabil vor fi argintii sau negre

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.