Jump to content

Caut oferte si pareri jante 20' X5 E70


Underground

Recommended Posts

Salutare, vreau sa incalt si eu masina pentru vara, si momentan detin doar niste jante pe 18 cu 2 seturi de anvelope iarna si vara.

 

Sunt in cautare de jante pe 20 cu sau fara anvelope. Prefer originale sh si eventual "M" sau "performance"

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

O sa ma injuri dar asta e:

 

Ce sfaturi vrei? Masina o sa consume mai mult (vad ca ai o problema cu asta) dar o sa fie mult mai stabila.

 

La confort nu e diferenta. A mea are perne de aer si amortizoare reglabile (dsc + parca se cheama). Nu stiu daca au toate.

 

Jante de vanzare gasesti pe olx, 4tuning sau diverse site-uri.

Sa reconditionezi 4 jante pe 20 costa 800 de lei: sablat, reparat vopsit in cam electrostatic.

 

Cauciucurile pe dimensiunile astea sunt scumpe mai ales daca vrei runflat. Pe mine personal nu m-a lasat inima sa cumpar runflat desi merita.

 

Deci ce sfaturi vrei? Ce model sa cumpari? Ala card iti place tie...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cu jante pe 20" vei scoate consum mai mare, iar tu esti obsedat sa consumi 10% in oras si 7% in afara. Cu jantele alea vei consuma cu minim 1,4l in plus la suta.

 

Eu chiar sunt curios ce o sa faca cand o sa vada cat costa un cauciuc pe 20 lat...

Sper ca nu ia sh... masina are totusi 2,3 tone...

Link to comment
Share on other sites

Personal jantele de 19 mi se par cel mai bun raport aspect/comfort. Jantele pe 20 au mai multe minusuri decat plusuri. Nu cred ca se merita sa dai +/-1300euro pe niste jante la care se mai adauga 700-800e niste cauciucuri (desigur noi) de clasa medie. Pe langa costurile mari, pierzi foarte mult la comfort, dimensiunea pe spate e 315/35/20 ...ceea ce pentru Romania, deocamdata e prea mult.

Eu rulez cu niste jante pe 19 255/55/19 si sunt f multumit, mai ales ca am packet cu suspensie sport.

Intradevar ar arata mult mai bine cu jante pe 20 dar poate daca am trai intr-o tara civilizata.

 

Anyway...destul offtopic. Daca vrei jante pe 20 cel mai bine e sa urmaresti pe olx modelul care iti place. Deobicei preturile sunt mai ok decat pe ebay.

https://www.olx.ro/oferta/jante-20-bmw-m-x6-x5-ID7ow1i.html

Acesta este un model frumos care merge bine pe X5

Edited by P.Dan
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt obsedat de cobsum deloc, topicul de consum era deschis sa stiu daca am vre-o problema la masina auzind atatea persoane ca le consuma x%. Nu am avut masina sa imi consume sub 17% in oras.

 

Referitor la jante ma interesa daca are cineva de vanzare. Pe olx m-am tot uitat ideea este ca pot si sparte si sudate. After market nu m-as risca deoarece masina e grea.

 

Ma gandeam si la 19 eventual in doua dimensiuni.

 

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu chiar sunt curios ce o sa faca cand o sa vada cat costa un cauciuc pe 20 lat...

Sper ca nu ia sh... masina are totusi 2,3 tone...

 

Acelasi lucru care l-am facut si cand am luat anvelopele de iarna pe 18 rcs continental dot 2716 .....platesc.

Cum am dat pe cele de iarna 750ron / bucata pot da si 1000 pe bucata pe 20.

 

Se pare ca am fost inteles gresit :(

 

Nu ma deranjeaza sa imi consume 20-25 la suta, ma deranjeaza sa aud de la altii ca nu e normal si sa stau linistit poate masina chiar are o problema.

 

Masina are evazarile la aripi si rotile arata f urat bagate sub masina, ma refer la cele pe 18.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

P.Dan daca masina are perne de aer si amortizoare de alea care se modifica singure ca sa nu se incline masina in curbe nu pierzi deloc la confort.

 

Am mers inclusiv cu X5 cu jante pe 21 care de asemenea avea optiunile astea, ca a mea, si nu era nici o diferenta la confort.

Link to comment
Share on other sites

P.Dan daca masina are perne de aer si amortizoare de alea care se modifica singure ca sa nu se incline masina in curbe nu pierzi deloc la confort.

 

Am mers inclusiv cu X5 cu jante pe 21 care de asemenea avea optiunile astea, ca a mea, si nu era nici o diferenta la confort.

 

Din pacate nu are suspensii reglabile "adaptive drive" are niste amortizoare sport puse de fostul proprietar dure ca naiba, dar nah sufera baba la frumusete :))

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut, dupa experienta mea personala, este o diferenta semnificativa la confort intre 20 si 18.

Eu am 18 de iarna si chiar daca sunt RFT sunt mai umane decat cele de vara pe 20 non RFT.

Si eu am pachetul sport si amortizoarele sunt foarte dure (ca o caruta) si adaptive drive, dar asta nu are nici o treaba cu confortul, doar cu tinuta de drum. Cand pui pe modul sport se lipeste de drum, in curbe trebuie sa te tii bine de volan....

Cand am trecut pe cele de vara de la RFT (Dunlop) la normale (Vredestein) s-a ameliorat un pic situatia.

Pacat ca drumurile sunt in RO, unde cu jante pe 20, fac slalom printre gropi si sunt ala pe care il injura toti ca franeaza cand trece peste liniile de tramvai...

Modelul de mai jos, cu care am luat masina, are dupa 3 ani (mers numai vara cu ele) o eroziune in jurul capacului central, la toate 4, se pare ca e o problema comuna.

 

post-67666-0-40999300-1491849600_thumb.jpg

 

Cu jante pe 20" vei scoate consum mai mare, iar tu esti obsedat sa consumi 10% in oras si 7% in afara. Cu jantele alea vei consuma cu minim 1,4l in plus la suta.

 

Subscriu si cred ca ai dreptate, diferenta de consum masurata de mine este cam de 1.5 L, intre cele de vara 20 si cele de iarna 18 (aici mai intervine si profilul si compozitia cauciucului, nu compar mere cu pere, dar una peste alta diferenta de consum se simte.

Edited by DrRobert
Link to comment
Share on other sites

Salut, dupa experienta mea personala, este o diferenta semnificativa la confort intre 20 si 18.

Eu am 18 de iarna si chiar daca sunt RFT sunt mai umane decat cele de vara pe 20 non RFT.

Si eu am pachetul sport si amortizoarele sunt foarte dure (ca o caruta) si adaptive drive, dar asta nu are nici o treaba cu confortul, doar cu tinuta de drum. Cand pui pe modul sport se lipeste de drum, in curbe trebuie sa te tii bine de volan....

Cand am trecut pe cele de vara de la RFT (Dunlop) la normale (Vredestein) s-a ameliorat un pic situatia.

Pacat ca drumurile sunt in RO, unde cu jante pe 20, fac slalom printre gropi si sunt ala pe care il injura toti ca franeaza cand trece peste liniile de tramvai...

Modelul de mai jos, cu care am luat masina, are dupa 3 ani (mers numai vara cu ele) o eroziune in jurul capacului central, la toate 4, se pare ca e o problema comuna.

 

post-67666-0-40999300-1491849600_thumb.jpg

 

 

 

Subscriu si cred ca ai dreptate, diferenta de consum masurata de mine este cam de 1.5 L, intre cele de vara 20 si cele de iarna 18 (aici mai intervine si profilul si compozitia cauciucului, nu compar mere cu pere, dar una peste alta diferenta de consum se simte.

 

Foarte frumoase jantele!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

DiferențĂŁ clarĂŁ de confort . La fel ca intre anvelope runflat si normal . Te vei simți foarte confortabil la trecerea pe cauciucuri de iarnĂŁ . Consumul de combustibl mĂŁrit dar si costurile cauciucurilor .

Oricum tu vei face ce ți-ai propus . Succes !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.