Jump to content

Problema stergator spate BMW 520 LCI e61


Recommended Posts

Salutare.

 

Am o problema, se pare arhicunoscuta, intalnita si la modelele anterioare, cu stergatorul spate luneta.

In ultimele clipe, a tot mers intermitent, apoi deloc.

Am cumparat si schimbat motorasul, aceeasi problema, am testat releele din portbagaj, la fel nimic, am demontat tot sistemul, am curatat, pus totul inapoi, la fel nicio schimbare.

Fiind sistemul, cu deschidere doar luneta, eu estimez sa fie o defectiune a contactului care face posibila inchiderea si deschiderea ei. Logic acest contact are un rol important.

El practic cand luneta e deschisa, face imposibila functionarea stergatorului.

Totul functioneaza, spalare luneta, deschiderea din cheie, astfel o intrerupere a cablurilor, o alta problema arhicunoscuta, este greu de crezut!

 

Ceva sfaturi?

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Multumesc mult de ajutor, la asta m-am gandit si eu din start. Dar mi s-a parut ciudat ca fix numai stergatorul nu mai merge, absolut tot functioneaza, sau e doar inceputul.

Cunosc procedura ca am facut la un e39 si era limuzina.

Dar cam aceleasi piese. Acolo nu a mai mers lumina portbagaj, deschidere din cheie portbagaj etc

Link to comment
Share on other sites

Am sesizat si eu acum doua zile, la unul dintre stergatoarele de pe fata s-a rupt sau a sarit acel nit de acolo. Cum as putea sa rezolv probelema? Cand ridic capota se aude cum prinde marginea de jos a mecanismului stergatorului insa asta in timp ce el este la locul lui inca??? Edited by floryn1987
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Nu il mai poti deschide decat din soft ul BMW...Ai niste fire intrerupte la balamalele de la hayon...e o problema comuna la BMW E61..citeste pe forum, sunt multe topicuri deschise

 

Ce nu pot intelege, daca sunt niste fire rupte, cum se poate deschide totusi din soft? Nu exista posibilitatea de a demonta mecanic switch-ul care inchide geamul?

Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum demonta switch-ul daca nu deschizi geamul...Toate se leaga intre ele...La urmatorul model , la F11 au schimbat sistemul. Acest defect e una din hibele masini E61 , osa inceteze sa functioneze si telecomanda , dezaburirea , stergatorul spate , acuratetea semnalului radio ,etc...Daca tot desfaci pe stanga , sa le repari si pe cele de pe dreapta , sa nu faci 2 operatiuni! Sa iei in calcul cam o zi de munca , dupa ce ai ce iti trebuie! Eu am facut acest lucru la ambele E61 pe care le-am avut... Edited by Haurar
Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum demonta switch-ul daca nu deschizi geamul...Toate se leaga intre ele...La urmatorul model , la F11 au schimbat sistemul. Acest defect e una din hibele masini E61 , osa inceteze sa functioneze si telecomanda , dezaburirea , stergatorul spate , acuratetea semnalului radio ,etc...Daca tot desfaci pe stanga , sa le repari si pe cele de pe dreapta , sa nu faci 2 operatiuni! Sa iei in calcul cam o zi de munca , dupa ce ai ce iti trebuie! Eu am facut acest lucru la ambele E61 pe care le-am avut...

 

Am gasit pe net urmatoarea procedura prin care se poate deschide mecanic geamul:

 

Poti sa-mi spui ce trebuie sa mai cumpar pentru a putea repara defectul?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Buna! Imi cer scuze ca postez aici dar nu am gasit nicaieri pe forum sai google.

Am un e61 si nu-mi ajunge apa din stropitor la luneta. Motorasul se aude dar nu ajunge apa. Am gasit un capat de furtun la compartimentul motor, am suflat in el si se aude aerul suflat in borcanul de lichid parbriz. Cred ca cine a avut inainte masina l-a taiat, nu stiu din ce cauza. Problema e ca nu gasesc capatul celalalt care duce espre haion.

Aveti idee care este traseul furtunului?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Salutare!

Să nu mai deschid alt topic, postez aici singura problemă ce mi-a rămas după reparația cablajului la haion. Mașina în cauză, E61 NFL 2006. Inchidere funcțională, lămpi spate, sistem spălat luneta, ștergător dar, în momentul în care readuc maneta în poziția normală, stergătorul nu-și face cursa până în punctul dr bază ci se oprește aiurea în diferite poziții. 

Ce ar trebui să verific/înlocuiesc?

Are vreun releu temporizator în panoul de siguranțe sau trebuie schimbat motorașul?

Mulțumesc pentru răspuns. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.