Jump to content

Caseta directie Bmw X3 F25


cornelb85

Recommended Posts

De curand, vrand sa fac geometria directiei, am aflat ca am joc la roata stanga fata, joc ce provine de la caseta de directie. Informandu-ma si pe forumuri straine am aflat ca e o problema comuna la F25. La atelierele diverse ,reparatia cu kit aftermarket costa 1500 lei iar o caseta noua costa cam 8-9000 lei. Dar am vazut pe cateva posturi straine ca acest joc din caseta se mai poate regla, de la un surub de pe caseta. Am fost la un mecanic local, a vazut problema, a strans cu un torx tubular parca de 16, putin de tot vreo, 2-3 grade si acum masina are directia foarte precisa si stabila cum nu am avut-o niciodata, si nici joc in roata nu mai am (ridicata - verificata pe cric ..). Inainte se mai auzeau troncanituri in coloana de directie/ caseta, la drum denivelat de piatra sau cand miscam de volan cu motorul oprit iar acum nu se mai aude. Sper sa fi scapat ieftin si sa nu mai apara prea curand jocul si zgomotele .

A mai patit cineva asta?

Link to comment
Share on other sites

Cine doreste detalii sa imi dea un mesaj in prv si trimit poze pe whatsapp . @ bogdan p , e clar nu stii ce spui in cazul asta(eu iti zic ca se strange ).

 

Stiu foarte bine ce spun...avand o problema cu caseta de directie de ceva vreme(face galagie la socuri mai puternice).

In afara de asta nimeni nu recomanda acest "strans" de caseta, nu prea e de joaca cu directia masinii!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Degeaba nu este pus surubul acela acolo la vedere ...

S-a insemnat cu markerul pozitia initiala a surubului si apoi cu o cheie potrivita si anume un torx tubular de 16 20 (nu incercati cu inelare sau altfel) s-a invartit de acel surub, s-a strans, circa 3 grade. 3 grade dintr-un filet, adica f putin, nu stiu cat are sa dauneze. Dar e bine de stiut sa o faceti la un mecanic autorizat si sa insemnati pozitia initiala cu un marker pentru orice alt dubiu ulterior .

 

Asa am vazut pe niste forumuri straine, cautati si voi " Bmw F25 steering rack adjustment ". Cand altii schimbau caseta la reprezentanta si dupa 10 zile iar la facea zgomot, unii doar o reglau putin si ramanea buna, fara joc. E ceva de teflon in caseta, care se mai uzeaza si d-aia mai trebuie stransa.

Edited by X X L
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Operatiunea de reglare a casetei normal se face cu caseta demontata in ateliere specializate, cu ajutorul unui aparat de masurare a gradelor de viraj (torsiometru).

In engleza operatiunea se numeste "Yoke adjustment" (reglarea tachetului impingator al casetei de directie) si e ceva uzual la foarte multe masini chiar si la cele cu directie asistata electric.

--Corectez.. trebuie torx tubular (in sase colturi) de 20 ' pentru reglaj surub.

 

Pentru cine nu stie, daca simpla reglare nu este eficienta, atelierele specializate pe casete de directie, pot repara caseta, chiar si la F25 cu kituri de reparatie aftermarket si costa vreo 1500 lei.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Salutare

Avand aceasta problema, am dorit sa identific acel surub de care zice cornelb85, cu gandul de a "regla" si observa efectul. Insa m-am lovit de o alta problema - acel surub la mine nu exista; se pare ca sunt modele diferite. Drept urmare nu am avut cu ce sa fac reglajul in sine. Va invit, va rog, sa va spuneti opiniile in legtura cu acest reglaj pentru "modelul" meu. Exista vreo cheie speciala? Nu ma refer la atelierele de specialitate...

Mai jos poze cu piesa de pe realoem si 2 poze.

Multumesc anticipat

 

realoem.jpg

 

Capture1.jpg

 

Capture2.jpg

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa fac o cheie care sa se potriveasca cu cele 3 gauri de la caseta de directie, insa din cauza pozitiei incomode,lipsa spatiu, nu reusesc sa strang.

Cred ca am sa recurg la un service specializat (zic ei) in reconditionarea casetelor de directie. - eurotexso . eu - A avut cineva contact cu ei pana acum? Pareri?

Cheie 3 pini

26692527_1946893815351212_231386027_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

buna ziua, dl mateut ati reusit reglajul la caseta de directie? la masina mea arata caseta ca in foto 1. ati reglat singur cu cheia din foto sau ati fost la un atelier? ce sfaturi imi dati?

Am incercat sa fac reglajul singur insa nu am reusit (fara a demonta caseta de pe masina). Pozitia este destul de incomoda si in plus trebuie multa forta pentru a invarti...Drept urmare am renuntat sa fac reglajul de unul singur; am contactat mai multe service-uri dedicate pentru reconditionarea casetelor de directie, insa nu m-am decis unde sa merg...

Ca sfat - de cautat un service de reconditionari casete directie, cu experienta, scule profesionale si review-uri bune...

Link to comment
Share on other sites

Caseta de directie la X3 F25 este o problema tehnica foarte comuna. ( vezi forumuri afara) si dupa parerea mea nu rezolva nimic daca strangi surubul de la caseta....rezultatul este ca nu mai suna/bate/troncane DAR la drumuri lungi/autostrada directia este foarte sensibila, sare mereu stanga-dreapta....soferul ii cauta mereu directia facand manevre din volan ( ca la tractor) si masina este instabila pe drum.

 

Cand o caseta se strica din pacate singura rezolvare este alta noua ( de fapt nu este noua ca este reconditionata de ZF la ei in intreprindere - este totul nou in ea si este reglata si testata si are garantie). Se comanda la reprezentantele BMW....pretul difera in functie de unde o comanzi:)))

Edited by Alpina
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu la 92000 n’am probleme. Mai am doi ani garantie dar oricum o cand pt ca am comandat noul x3... insa la seria 3 f30 lci de la 15.000-20.000 imi facea zgomot dubios coloana inferioara de directie. Acu schimbata si masina chiar se simte ... teapana.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Buna seara....astazi am patit si eu la viteza mai mare,simteam ca nu mai are stabilitate,trebuia sa port volanul stanga dreapta...trebuie schimbata caseta?poate ma indruma cineva ce ar tebui sa fac...multumesc

 

Am uitat sa precizez modelul...x3,f25,20d,2011,99000km

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 months later...

Salutare,

 

In urma unei recomandari de la cineva dupa forum am apelat la un baiat care mi-a reglat surubul care se vede pe caseta de directie. Eu aveam mici zgomote la gropi mai mari si zgomotul la miscarea volanului pe loc cu motorul oprit. Deasemenea am avut si mici "zdranganituri" parca tot din zona casetei cand stateam pe loc cu motorul rece si frig afara.

Au disparut complet toate cele de mai sus la o simpla reglare cu cheia speciala. Sincer nu ma asteptam, deja eram hotarat sa recondionez caseta cu totul, dar am zis ca merita sa incerc si asta inainte de a ma arunca la dat mai multi bani pe caseta.

Mi se pare incredibil ca service-uri destul de cunoscute, chiar si unele specializate pe casete servo au refuzat sa umble acolo desi era pe raspunderea mea. Nici nu aveau cheia respectiva unele...

Baiatul mi-a cerut 100 ron pt reglaj doar ca sa isi scoata banii pe cheia respectiva, el avand aceeasi masina si aceeasi problema rezolvata.

 

Asa ca daca aveti cu ce, nu conteaza chei improvizate sau speciale, umblati cu incredere acolo dar cu atentie si cu marcarea pozitiei initiale. Restul e can can :)

 

BMW F25 2.0D XDrive

 

Bafta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.