Jump to content

sfat achizitie bmw serie 3 din 2013 buget 16 k eur


rogeralbu

Recommended Posts

Cauta si tu pe mobile, autohus, autoscout si vezi ce gasesti.

 

 

M-am tot uitat , de gasit am vazut ca sunt multe la pretul de 10K dar nu stiu ce sa zic , nu ma pricep la bmw-uri .... am tot auzit de problemele legate de distributie la motorele N47

Link to comment
Share on other sites

Pai uite cum sta treaba...daca iti place bmw si te-ai oprit la n47 ai doua sau trei variante:

-citesti topicul despre distributie si renunti

-citesti si te doare in p..., cu conditia sa stii ce cumperi, nu sa iei e90 din 2012 cu 8000€

-nu citesti si mergi pe feeling

 

Eu de ex stiam de topic, subiect, problema...am rasfoit cateva pagini, fara a avea vreo intentie atunci sa schimb masina...

Cand a venit vremea sa iau alta masina, pt mine subiectul asta nu a existat...dar logic ca am fost atent la detaliul asta...daca bateau clopotele in motor clar nu il luam.

Edited by Alex_wly
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@rogeralbu : Din punctul meu de vedere ai ales bine seria 3, in bugetul tau nu ai fi gasit un seria 5 "bun" si "nesmenuit". La seria 5, pt a te bucura de performante, ideal din punct de vedere al raportului masa/putere 530D este ideal, repet, parere personala. Daca voiai "premium selection" scoteai mai multi bani din buzunar. Eu pe al meu 530 am platit anul trecut 34.500 eur cu 78.000 de km si an 2014. Pretul pe care l-ai platit este unul corect, pt o masina "corecta", probabil de asta nici nu au negociat. Din experienta spun ca in general vanzatorii seriosi stiu ce vand si stiu foarte bine pretul pietei, de aceea niciodata nu vor lasa la pret prea mult. Eu ma feresc de "pleasca", tot timpul imi pun intrebarea: de ce este atat de ieftin? :) . In rest te felicit pt achizitie si sa te bucuri de masina fara evenimente. Cheers!

 

PS: asteptam sedinta foto :D :D :D

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca o paranteza vis a vis de N47,fosta mea masina E91 320d/2011 are acum la actualul proprietar in jur de 225 k km,era foarte nelinistit in privinta distributiei asa ca a hotarat sa o schimbe.Dupa ce a dat motorul jos si a ajuns la distributie ,distributia era in perfecta stare.Normal ca lantul superior era o idee mai lung decat cel nou dar ceva normal.

Concluzia o trageti voi singuri.Eu sunt la cel de-al doi-lea N47 si nu ma stresez.

Link to comment
Share on other sites

Asta cu distributia la motorul N47 e o paranoia generala. Din zeci de mii de masini echipate cu motorul N47, nu stiu daca a sarit distributia la mai mult de 3% din ele. Nici 3% nu e un procentaj mic, DAR dupa cum se vb pe forum, toti posesorii de N47 ar trebui sa-si inlocuiasca distributia. Am avut 4 E90-uri din care 2 cu motor N47 si pe care le-am dus in peste 250K km si nu am avut nici o problma cu ele. Ce-i drept, erau masini ok, fara km dati inapoi sau alte minuni. Daca as fii in locul tau, as lua cu cea mai mare incredere un E90 320d 177 sau 184 de cai, dar sa fie unu in toate mintile. Tine minte, chilipiruri nu exista si niciodata nu vei cumpara ceva ft calitativ si bun la pret sub piata sau la pret de dumping. Spor la cautat!
Link to comment
Share on other sites

Asta cu distributia la motorul N47 e o paranoia generala. Din zeci de mii de masini echipate cu motorul N47, nu stiu daca a sarit distributia la mai mult de 3% din ele. Nici 3% nu e un procentaj mic, DAR dupa cum se vb pe forum, toti posesorii de N47 ar trebui sa-si inlocuiasca distributia. Am avut 4 E90-uri din care 2 cu motor N47 si pe care le-am dus in peste 250K km si nu am avut nici o problma cu ele. Ce-i drept, erau masini ok, fara km dati inapoi sau alte minuni. Daca as fii in locul tau, as lua cu cea mai mare incredere un E90 320d 177 sau 184 de cai, dar sa fie unu in toate mintile. Tine minte, chilipiruri nu exista si niciodata nu vei cumpara ceva ft calitativ si bun la pret sub piata sau la pret de dumping. Spor la cautat!

 

Sal , 10.000 de euro crezi ca e pretul corect ? nu am pretentia sa fie full logic , ma intereseaza sa fie bun tehnic ...

 

https://www.autoscout24.ro/offers/bmw-320-d-lim-e90-m-sportpaket-6-gang-klimaaut-17-zol-motorina-albastru-315671693

 

sau aceasta https://www.autoscout24.ro/offers/bmw-320-baureihe-3-lim-320d-navi-motorina-albastru-312001326

Edited by Nepy
Link to comment
Share on other sites

Sal , o intrebare am pentru tine , sa inteleg ca ai luat masina la pret netto ? sau daca nu , cum se procedeazaa ? Trebuie neaparat ca firma sa fie platitoare de tva ? Eu am un SRL DIN 2013 ,unic asociat , dar e neplatitoare de tva , as putea sa cumpar la pret de netto pe firma ?

 

ma pregatesc sa plec germania, am selectat cateva masini.

veste buna - si dealerii mari accepta plata netto dar trebuie fie sa mearga administratorul acolo, fie sa aibe delegatie samd.

doar 2 intrebari mai am

1. am gasit o masina cu motor 2 l benzina 528i, cod motor

n20. s ar evita astfel omniprezentul diesel n47 care are sau poate avea

pb cu distributia..intrebarea de baza-consum mult mai mare la 528i? si fiabilitate?

merg ca, 25 k km pe an, cam 60% in bucuresti, restul in afara

 

 

2. garantia bmw premium selection data de neamt e

valabila la noi? sau trebuie extinsa specific la noi in tara? dar

garantia europa plus?

 

multumesc tuturor pentru raspunsuri si va tin la curent

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Normal ca trebuie ca firma sa fie platitoare de TVA, altfel nu poti deduce TVA-ul. E logic! Unii dealeri iti cer sa platesti TVA-ul la achizitie si dupa ce ajunge masina in tara si e inscrisa, ti se returneaza TVA_ul tie. Altii accepta sa platesti direct pretul NET.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Normal ca trebuie ca firma sa fie platitoare de TVA, altfel nu poti deduce TVA-ul. E logic! Unii dealeri iti cer sa platesti TVA-ul la achizitie si dupa ce ajunge masina in tara si e inscrisa, ti se returneaza TVA_ul tie. Altii accepta sa platesti direct pretul NET.

 

Nu eram sigur . Ms pentru detalii

Link to comment
Share on other sites

Sal , 10.000 de euro crezi ca e pretul corect ? nu am pretentia sa fie full logic , ma intereseaza sa fie bun tehnic ...

 

https://www.autoscou...astru-315671693

 

sau aceasta https://www.autoscou...astru-312001326

 

Prima pare ok, a doua pare ca dealerul e ceva turcalet, ai grija. Din cate am vazut pe olx, preturile se invart intre 8 11 mii, insa probabil ca mai toti vor sa cumpere cu 8 9 mii maxim. Eu am avut anunt cu e90 ul meu la 11 mii pus si am avut doar 2 clienti, insa s-a razgandit utilizatorul lui, adica tata, si nu l-am mai dat.

Cat despre intreaga nebunie cu distributia, eu zic daor sa iei o masina cu carte service, sa o verifici inainte si e ok. In caz de ceva, schimbi si distributia ca sa stai linistit, e 3000 3500 lei.

Link to comment
Share on other sites

Prima pare ok, a doua pare ca dealerul e ceva turcalet, ai grija. Din cate am vazut pe olx, preturile se invart intre 8 11 mii, insa probabil ca mai toti vor sa cumpere cu 8 9 mii maxim. Eu am avut anunt cu e90 ul meu la 11 mii pus si am avut doar 2 clienti, insa s-a razgandit utilizatorul lui, adica tata, si nu l-am mai dat.

Cat despre intreaga nebunie cu distributia, eu zic daor sa iei o masina cu carte service, sa o verifici inainte si e ok. In caz de ceva, schimbi si distributia ca sa stai linistit, e 3000 3500 lei.

 

apropo , se poate verifica cumva istoricul masinii care are carte serice la un dealer bmw din romania dupa seria de moror sau seria de la cheie ? Ma refer sa ii verific istoricul inainte sa ma duc in Germania ... Eu am sunat de curiozitate la bmw de la mine in orassi mi sa spus ca nu se poate fara proprietar sau doar daca am cheia masinii ....

Link to comment
Share on other sites

salut.

n am apucat de cd am venit sa o pozez..nici macar nu am spalat o..am fost destul de prins ..

plec cu ea azi la mare, mi e dor de marea de la noi unde poti fa ce baie..

 

ok. ref firma, sugerez sa trimiti dealerului de unde cumperi in avans actele tale - certif albastru, extras registru comert. e bine sa ai pasaport, ei verifica semnatura, nu i intereseaza stampilele..cam in tot vestul e asa.

bmw nu vinde netto direct, le platesti de ex 18 k, ei dau factura pe 15, cei 3 k ramasi se returnaza dupa ce completezi un formular ca masina a ajuns in ro.

 

ref distributie, a mea o are pe cea orig, nu s a schimbat, am verif la bmw. sincer eu n as schimba o acum, masina e ok, trage f bine samd.

ref achizitie germania 10 k eur, iti pot recomanda ori dealer bmw cum am luat si eu ori privati. e posibi sa nu te intereseze tva daca esti neplatitor oricum nu are relevanta. de la privat direct, vezi sa fie neamt si te uiti si u la prestanta omului. nu se va preta un neamt matur samd sa ti vanda un harb la banii aia. daca stie ca are pb o duce la dealer si face buy back pe suma mai mica.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

in Germanai fugi de dealer-ii turci ca dracul de tamaie, sunt samsarii lor, plus ca in Germania sunt o gramada...nu mai este Germania ce a fost odata ;) Pt prima masina pretul pare corect. In alta ordine de idei din ceea ce stiu eu motoarele cu probleme cu distributia sau mai exact cele care au avut cele mai multe probleme sunt cele de 177 de cai..se pare ca cele de 184 sunt mai fiabile adica nu au avut atat de multe probleme. Mai stiu o chestie, o masina tinuta cu reviziile la Bmw si cu istoric daca ar fi avut ceva probleme s-au rezolvat in BMW Service pe garantie, asta poti afla destul de usor daca masina are istoric service. Trebuie sa ma interesez ca mi se pare ca se poate verifca daca a fost vreun RECALL pe baza numarului VIN, nu sunt sigur, dar probabil intr-o reprezentanta BMW se poate afla. In rest numai bine si spor la cumparaturi si la alegeri inteligente ;) Cheers!

 

later edit: prima are si alcantara in ea dar nu ai navigatie..pune in balanta tot ;)

 

.....

ref distributie, a mea o are pe cea orig, nu s a schimbat, am verif la bmw. sincer eu n as schimba o acum, masina e ok, trage f bine samd.

.....

 

 

nu are rost daca masina este ok. daca va fi nevoie, va da semne. sunt o gramada de filmulete pe youtube in care auzi exact ce zgomot va scoate motorul cand va fi necesar inlocuirea distributiei. gen asta

 

numai bine

Edited by AvantGarde
Link to comment
Share on other sites

Thank you pentru sfaturi !!

 

in Germanai fugi de dealer-ii turci ca dracul de tamaie, sunt samsarii lor, plus ca in Germania sunt o gramada...nu mai este Germania ce a fost odata ;) Pt prima masina pretul pare corect. In alta ordine de idei din ceea ce stiu eu motoarele cu probleme cu distributia sau mai exact cele care au avut cele mai multe probleme sunt cele de 177 de cai..se pare ca cele de 184 sunt mai fiabile adica nu au avut atat de multe probleme. Mai stiu o chestie, o masina tinuta cu reviziile la Bmw si cu istoric daca ar fi avut ceva probleme s-au rezolvat in BMW Service pe garantie, asta poti afla destul de usor daca masina are istoric service. Trebuie sa ma interesez ca mi se pare ca se poate verifca daca a fost vreun RECALL pe baza numarului VIN, nu sunt sigur, dar probabil intr-o reprezentanta BMW se poate afla. In rest numai bine si spor la cumparaturi si la alegeri inteligente ;) Cheers!

 

later edit: prima are si alcantara in ea dar nu ai navigatie..pune in balanta tot ;)

 

 

 

 

nu are rost daca masina este ok. daca va fi nevoie, va da semne. sunt o gramada de filmulete pe youtube in care auzi exact ce zgomot va scoate motorul cand va fi necesar inlocuirea distributiei. gen asta

 

numai bine

Link to comment
Share on other sites

ai un mesaj privat de la mine !!

 

salut.

n am apucat de cd am venit sa o pozez..nici macar nu am spalat o..am fost destul de prins ..

plec cu ea azi la mare, mi e dor de marea de la noi unde poti fa ce baie..

 

ok. ref firma, sugerez sa trimiti dealerului de unde cumperi in avans actele tale - certif albastru, extras registru comert. e bine sa ai pasaport, ei verifica semnatura, nu i intereseaza stampilele..cam in tot vestul e asa.

bmw nu vinde netto direct, le platesti de ex 18 k, ei dau factura pe 15, cei 3 k ramasi se returnaza dupa ce completezi un formular ca masina a ajuns in ro.

 

ref distributie, a mea o are pe cea orig, nu s a schimbat, am verif la bmw. sincer eu n as schimba o acum, masina e ok, trage f bine samd.

ref achizitie germania 10 k eur, iti pot recomanda ori dealer bmw cum am luat si eu ori privati. e posibi sa nu te intereseze tva daca esti neplatitor oricum nu are relevanta. de la privat direct, vezi sa fie neamt si te uiti si u la prestanta omului. nu se va preta un neamt matur samd sa ti vanda un harb la banii aia. daca stie ca are pb o duce la dealer si face buy back pe suma mai mica.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Legat de acest topic, si eu intentionez sa-mi achizionez un BMW seria 3 cu un buget asemanator (15-17K euro), insa nu neaparat din 2013.

Ca si an de fabricatie ma gandeam sa fie undeva la 2012 cel putin. Referitor la optiuni, vreau neaparat sa fie cu cutie automata, motor diesel de 184CP si sa fie berlina.

Tapiseria nu m-ar deranja daca ar fi din panza atata timp cat este modelul sport (cel cu acele cusaturi rosii pe margine). Evident ca un model care are tapiseria din piele e mai ok, dar nu este obligatoriu.

Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi sau cunoasteti pe cineva care vinde?

Mentionez ca ma uit de ceva timp pe mai toate site-urile (autovit, olx, mobile.de, autoscout, etc.), dar inca nu m-am hotarat la ceva anume.

Am observat si ca multe dintre aceste anunturi sunt puse de catre samsari.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat/ajutor primit!

Link to comment
Share on other sites

Salutare Nepy, nu sunt expert in E90-uri insa in link-ul de mai sus masina pare ok si destul de dotata, din pacate e motorul de Efficient Dynamics daca are 163 CP si nu 177/184 CP. Daca a fost intretinuta corect, sigur mai tine mult si bine, chiar daca are 223k km. Spor la cautare!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.