Jump to content

120d Hatchback 3 usi sau 120d coupe?


EugenD

Recommended Posts

Urmeaza ca in viitorul mai mult sau mai putin apropiat sa fiu neoit sa renunt la actuala mea masina si ma vad nevoit sa ma orientez spre altceva. Cel mai aproape de ce as vrea si mai ales in oarecare concordanta cu un buget realist ar fi cele doua modele enuntate.

As aprecia orice sfat sau informatie , mai ales din partea celor ce au , au avut sau au condus mai mult cele doua modeme. Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Peste 60% din piesele de pe seria 1 sunt la comun cu seria 3. Deci fiabilitatea ar trebui sa fie mai mult sau mai putin aceeasi.

Nu-i Alfa Romeo sa o poti folosi 1 luna pe anotimp, dar nici Lexus.

Daca cumperi un seria 1 nou foarte probabil ca nu vei avea nici probleme si nici suprize, si chiar daca ar fi, vor fi acoperite de garantie.

Daca iei unul la mina a 2-a risti sa o iei cu defecte ascunse sau cu anumite piese uzate, la fel cum ai putea patii cu orice marca de masina.

 

Dupa mine coupe-ul arata bestial, mai ales cele cu pachet M. Nici n-as sta sa ma gindesc. Coupe clar.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc GreatValue. Legat de fiabilitate , ma refeream la motorul biturbo ce echipeaza 123-ul , coupe sau hatchback. Mai ales pt faptul ca va fi o masina la mana a doua cu un numar de km si condusa in prealabil de altcineva . Daca era vorba de masina noua era cu totul altceva . In mod cert ma atra performantele superioare ale 123 -ului .Si da , coupeul , mai ales cu pachet M imi place mult , dar ma atrage si hatch ul in 3 usi , tot cu pachet M . Diferenta dintre ele e data de faptul ca cupeul e ceva mai scump si mai rar . Ma intereseaza in mod deosebit daca exista diferente intre ele in ce priveste modul cum se conduc , cum se simt din spatele volanului :)
Link to comment
Share on other sites

http://www.babybmw.net/forum/viewtopic.php?t=37370

https://www.pistonheads.com/gassing/topic.asp?t=837326

 

De aici nu stiu cati au condus/plimbat in ambele, caci asa cum zic si baietii in cele 2 topicuri, coupe-ul este al naibii de rar.

Mie imi place foarte mult hatchback-ul, am vrut sa-mi iau seria 1 hatch, dar coupe-ul este genial ca aspect, intoarce capete, plus avantajele tehnice pe care le specifica baietii pe acolo.

Daca esti om de familie sau ai vrea sa ai cat de cat spatiu, avantajul il are hatch-ul.

 

In Galati de exemplu cred ca-s cateva zeci de hatch-uri dar coupe-uri cred ca-s 1 sau 2.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.