Jump to content

BMW Seria 1 2.0 Diesel 6000 Euro


Granini

Recommended Posts

Buna seara, doresc sa achizitionez un BMW Seria 1 motor 2.0 Diesel SH, insa problema este ca nu dispun decat de maxim 6000 de euro, si inca cateva sute pentru eventualele reparatii de dupa...mi-a picat cu "tronc" aceasta masina, pur si simplu m-am indragostit de ea(estetic vorbind, pentru ca nu am condus niciodata seria 1).Ce spuneti, am vreo sansa sa gasesc un Seria 1 ok la banii astia sau toate sunt cazane din 2005-2006?In sensul ca, chiar sunt asa de vechi din 2005-2006 si cu km dati inapoi?Ma refer la cele online pe care le vad la limita sau putin peste 200k-km rulati in peste 10 ani...mi se pare si mie ciudat.Gasiem la 6000 de euro din 2009 motor 1.6diesel insa nu avea navi si comenzi volan parca.Nu asta ma intereseaza neaparat pentru ca nu cumpar masina pentru Navi sau comenzi volan.Astept sugestii si sarbatori fericite va doresc. :sorcerer:
Link to comment
Share on other sites

1. km reali nu ar trebui sa te intereseze decat daca cumperi o masina de maxim 3-4 ani, la ceva de 12 ani ai peste 300.000 km reali

2. daca esti capabil sa conduci o masina mai mare cu 25 cm, mergi pe seria 3 E90 din 2005 ( iesi mai bine la bani, plus ca ai sanse sa iei un 320d, care nu e submotorizat cum e 116d )

3. daca setat pe E87 iti iei E87 si nu E90; bineinteles ca poti gasi unu in toate mintile din 2005; sa nu te hazardezi la unul dotat vs unul nedotat din acelasi an, la banii astia te intereseaza motoru/cutia/turbina/suspensia sa fie OK, nu cat de tare se aude muzica si cate butoane ai

 

Pe scurt, da, daca cauti putin poti sa iei o masina OK la 6000E. Sa cumperi masina e cel mai usor, sa o intretii e mai greu, tre sa ai aprox 1000 Euro pe langa banii de masina.

- inmatricularea si actele 400 RON ( nu cred ca vrei sa stai la cozi pentru o economie de 300 RON )

- impozitu pe 1 an la 2 diesel e 180 RON

- RCA e 900 RON pe numele cuiva trecut de 40-50 de ani daca o faci pana in Mai, din Mai se scoate plafonarea si probabil ca va fi .... 15-17 pe an ?! cine stie; important e sa fii pregatit cu cascavalu

- schimbu initial de ulei si filtre, vreo 700 RON daca o faci la un service decent ( poate ai noroc si are el facturi cu un schimb recent si scapi de cheltuiala asta )

- crede-ma ca la o verificare mai atenta poti observa ca tre sa schimbi si un disc si niste placute ( boss, poti sa mai mergi asa cu ele boss sau dai acu 700 RON si schimbi totu pe spate )

- daca ai ghinionu sa o iei cu cauciucuri de iarna tre sa iti cumperi singur de vara; daca iei la 230 RON bucata, adica cele mai ieftine te costa 10 milioane si tre sa mergi normal, daca vrei sa ai o siguranta in plus, mai ales pe ploaie scoti 20 milioane din buzunar

- etc

 

Practic, daca vrei masina de 6000 E tre sa ai acu in buzunar 7000 E si sa fii pregatit pentru costuri sporadice in afara de motorina, un brat, o bieleta, doua amortizoare, un rulment etc.

Spor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu asa am luat-o, la 6k EUR din 2006, si sunt foarte multumit. Dar am cautat cam 2 luni dupa ea, timp in care am vazut peste 10 masini seria 1.

 

Confirm costurile scrise de GreatValue. RCA la mine a fost 1100 lei (29 ani).

 

Multa bafta, eu nu m-am omorat dupa masina, nevasta a insistat, dar acum pot spune ca sunt chiar multumit de achizitie. Arata bine, merge bine si e foarte confortabila.

Link to comment
Share on other sites

Mai am inca o dilema, si anume: stau la 20 de km de oras, masina o voi folosi in fiecare 20-dus, 20-intors +alti 10km sa zic plimbari, treburi etc...Problema este urmatoarea: sunt din judetul Bacau, aproape de munte, iarna ninge mult, zapada si de 20 de cm pe strada, pentru ca nu stau pe strada principala, ci la 200 de m de ea, drumul nu e asfaltat si etc...daca pe drum e zapada de 10-20 cm si nu e data la o parte, nu e facuta partie/carare etc de utilaje sau alte masini, e in stare sa-mi iasa pana la strada principala fara sa-mi "FUGA" spatele sau sa nu traga deloc, sau mai rau sa trebuiasca sa ies cu spatele pana la strada nationala sau exista riscul sa nu-mi traga sau sa nu pot iesi cu ea decat daca e facuta partie si nu mai e aproape zapada deloc; a doua problema ar fi ca,eu ca sa ies exact la strada prncipala am un mic damb, o mica panta ca sa spun asa. nu stiu exact sa va spun la cate grade e, insa este destul sa joasa sau inalta...este in stare sa-mi urce panta aceea iarna plus inca 10-20 cm strat de zapada sau sa-mi iau gandul de la BMW?Toata lumea mi-a zis sa nu-mi iau cu tractiune spate ca nu mai ies din "ulita", insa eu m-am indragostit de Seria 1, si de BMW in general...astept sfaturi.mERSI :frantics:
Link to comment
Share on other sites

Mai am inca o dilema, si anume: stau la 20 de km de oras, masina o voi folosi in fiecare 20-dus, 20-intors +alti 10km sa zic plimbari, treburi etc...Problema este urmatoarea: sunt din judetul Bacau, aproape de munte, iarna ninge mult, zapada si de 20 de cm pe strada, pentru ca nu stau pe strada principala, ci la 200 de m de ea, drumul nu e asfaltat si etc...daca pe drum e zapada de 10-20 cm si nu e data la o parte, nu e facuta partie/carare etc de utilaje sau alte masini, e in stare sa-mi iasa pana la strada principala fara sa-mi "FUGA" spatele sau sa nu traga deloc, sau mai rau sa trebuiasca sa ies cu spatele pana la strada nationala sau exista riscul sa nu-mi traga sau sa nu pot iesi cu ea decat daca e facuta partie si nu mai e aproape zapada deloc; a doua problema ar fi ca,eu ca sa ies exact la strada prncipala am un mic damb, o mica panta ca sa spun asa. nu stiu exact sa va spun la cate grade e, insa este destul sa joasa sau inalta...este in stare sa-mi urce panta aceea iarna plus inca 10-20 cm strat de zapada sau sa-mi iau gandul de la BMW?Toata lumea mi-a zis sa nu-mi iau cu tractiune spate ca nu mai ies din "ulita", insa eu m-am indragostit de Seria 1, si de BMW in general...astept sfaturi.mERSI :frantics:

 

Daca te intreseaza un set de roti de iarna, am eu unul cu cauciucuri de Finlanda..cu tinte; ai o dinamica excelenta iarna; iti pot da detalii pe pm.

 

Eu am luat un 120d din 2004 automat pt nevasta. Sunt relativ multumit, consuma cam mult(7,5% mediu) pt un diesel.

Trebuie sa fii constient ca orice masina peste 7-8 ani vechime are nevoie de revizii capitale si ca iti poate pica orice la ea.

Link to comment
Share on other sites

Mai am inca o dilema, si anume: stau la 20 de km de oras, masina o voi folosi in fiecare 20-dus, 20-intors +alti 10km sa zic plimbari, treburi etc...Problema este urmatoarea: sunt din judetul Bacau, aproape de munte, iarna ninge mult, zapada si de 20 de cm pe strada, pentru ca nu stau pe strada principala, ci la 200 de m de ea, drumul nu e asfaltat si etc...daca pe drum e zapada de 10-20 cm si nu e data la o parte, nu e facuta partie/carare etc de utilaje sau alte masini, e in stare sa-mi iasa pana la strada principala fara sa-mi "FUGA" spatele sau sa nu traga deloc, sau mai rau sa trebuiasca sa ies cu spatele pana la strada nationala sau exista riscul sa nu-mi traga sau sa nu pot iesi cu ea decat daca e facuta partie si nu mai e aproape zapada deloc; a doua problema ar fi ca,eu ca sa ies exact la strada prncipala am un mic damb, o mica panta ca sa spun asa. nu stiu exact sa va spun la cate grade e, insa este destul sa joasa sau inalta...este in stare sa-mi urce panta aceea iarna plus inca 10-20 cm strat de zapada sau sa-mi iau gandul de la BMW?Toata lumea mi-a zis sa nu-mi iau cu tractiune spate ca nu mai ies din "ulita", insa eu m-am indragostit de Seria 1, si de BMW in general...astept sfaturi.mERSI :frantics:

 

 

 

E clar ,Hilux,Amarok,Navara,Ranger deastea cu dubla cabina si nu tre sa iesi cu spatele si in marsarer.frantics.giffrantics.giffrantics.gif,Te bagi si la dezapezire pe ulita cu ele.

Link to comment
Share on other sites

Micile chestii gen: dar eu stau in deal si bla-bla sint scuze gasite intentionat la fel cum fac femeile trecute de 30 de ani care inca sunt nemaritate.

Cu toate ca au gasit barbati misto, le gasesc nod in papura, tot felu de motive, ca ala e nu stiu cum si nu stiu ce fel, si asa ajung la 35 de ani nemaritate, se apuca de sala si intretin raporturi intime cu mai toti de acolo.

 

Ce vrei sa faci ? Vrei sa fii femeia nemaritata de 35 de ani sau vrei sa-ti plimbi studente in BMW ?

Link to comment
Share on other sites

GĂŁsești seria 1 bun la 6K . Am fost eu in Martie sa iau pt soție un seria 1 și dupĂŁ ce am vĂŁzut câteva m-am oprit la un 118d din 2005 și un 116i din 2007 . 118d arata f bine + turbina schimbatĂŁ in 2014 la bmw .... ce nu mi-a plĂŁcut ca nu se pupa cartea service cu ce ĂŽmi spunea la tel prietenul meu de la bmw ... deci ii avea dați ĂŽnapoi cam 100k sigur ... pe bord avea 195.000 .... Și ținând cont ca ei nu ii trebuia cine știe ce putere am preferat pe cel benzina din 2007 170.000 km reali + distribuția schimbatĂŁ la bmw in 2011( probabil o sa o schimb iar in curând) . Dar repet , gĂŁsești diesel bun dacĂŁ nu te deranjeazĂŁ km
Link to comment
Share on other sites

Micile chestii gen: dar eu stau in deal si bla-bla sint scuze gasite intentionat la fel cum fac femeile trecute de 30 de ani care inca sunt nemaritate.

Cu toate ca au gasit barbati misto, le gasesc nod in papura, tot felu de motive, ca ala e nu stiu cum si nu stiu ce fel, si asa ajung la 35 de ani nemaritate, se apuca de sala si intretin raporturi intime cu mai toti de acolo.

 

Ce vrei sa faci ? Vrei sa fii femeia nemaritata de 35 de ani sau vrei sa-ti plimbi studente in BMW ?

Nu stiu daca te refereai la mine la faza cu dealul, insa din contra, stau pe o straduta iar la mine iarna ninge mult, chiar si astazi 20.04.2017 ninge de rupe de azi-noapte si e zapada de 20 de cm...la asta ma gandeam si de asta mi-e teama...daca drumul nu e deszapezit este in stare cu tractiunea lui pe spate fara greutate in portbagaj sa ma scoata pana la strada principala fara ca drumul sa fie curatat + o panta la iesirea in DN ?La asta ma refeream, nu la altceva, BMW e visul meu insa mi-e si teama intr-un fel sa nu pot sa-l scot cand ninge, ca atunci ce-am facut?Achizitionez cele mai smechere cauciucuri de iarna noi, numai sa ma scoate, insa e deajuns doar cauciucuri, asta-i nelamurirea mea...pareri va rog.

Link to comment
Share on other sites

Ramai impotmolit si cu tractiune fata in conditiile spuse de tine.O mai scoti la capat cu un set de cauciucuri bune, indemanare si noroc. Ideea e ca nu neaparat tractiunea spate te omoara ci garda la sol, strangi zapada sub masina si ramai suspendat.

Mergi pe Bmw daca asta iti e visul, cumperi un set de lanturi, o lopata buna si cauciucuri noi si bune si esti asigurat.

Edited by smecs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ramai impotmolit si cu tractiune fata in conditiile spuse de tine.O mai scoti la capat cu un set de cauciucuri bune, indemanare si noroc. Ideea e ca nu neaparat tractiunea spate te omoara ci garda la sol, strangi zapada sub masina si ramai suspendat.

Mergi pe Bmw daca asta iti e visul, cumperi un set de lanturi, o lopata buna si cauciucuri noi si bune si esti asigurat.

Tu s-ar putea sa ma intelegi ce spun, sunt din Bacau(Grigoreni, Scorteni) la 20 de km...s-ar putea sa cunosti si panta aceea mare de pe DN dar nu aia e problema, ci ca stau pe o ulita cu o semi-panta...ideea este ca mai sunt vecini care au masini pe langa mine, nu as fi singurul...si circula bine-mersi si iarna.

Link to comment
Share on other sites

ĂŽn iarna asta, mașina tatĂŁlui meu (116i)a rĂŁmas blocatĂŁ ĂŽn zĂŁpadĂŁ de doua ori - odatĂŁ a trebuit sĂŁ ĂŽi pun lanțurile cĂŁ sĂŁ iasĂŁ ĂŽn strada și asta pe loc drept, cu anvelope de iarna. precizez faptul cĂŁ era zĂŁpadĂŁ de vreo 15 cm și mi a fost lene sa o curat, așa cĂŁ dupĂŁ ceva chin, nu am mai avut altĂŁ alternativĂŁ decât lanțurile. dupĂŁ ce a ieșit el din curte, pe urmele lui am ieșit și eu fara probleme (tot 116), dar deja era bĂŁtĂŁtoritĂŁ zĂŁpada și, cred eu, m-au ajutat și anvelopele Nokian, noi.

oricum, aceasta experiențĂŁ, plus sfaturile colegilor de forum, m-au convins cĂŁ imi trebuie tracțiune 4x4, ținând cont de faptul cĂŁ umblu iarna in zone de munte, inclusiv la schi.

Link to comment
Share on other sites

Conduc BMW E 36 de ani buni , pana acum 2 ani am locuit in Toplita , judetul Harghita , nu mi s-a intamplat vreodata sa nu pot merge undeva sau sa fiu blocat undeva din cauza faptului ca am propulsie .E adevarat , intodeauna am avut pneuri de iarna bune .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.