Jump to content

Scartait volan tot timpul [VIDEO]


Recommended Posts

Am scartaitul asta in volan la un E90 320d 2005.

Persista si dupa ce e masina incalzita; am fost la un service unde ma duc de obicei ( nu mai calc niciodata ) si m-au tratat cu scarba, pentru ca stiau clar ca nu pot sa haleasca decat 1h de manopera fara piese.

Sa ma incument sa desfac singur volanul ? Adica, suna ca si cum ar fi PLASTIC-pe-PLASTIC fix in zona covrigului, nu ?

 

https://www.youtube.com/watch?v=rUYlsvEGQZE

Link to comment
Share on other sites

acelasi scartait il mai am si eu cateodata la f10. mecanicul a zis ca e de la senzorul de rotatie cica si a zis ca nu il desface ca nu are ce face. Acum mai noi, tacane senzorul cand invart de volan, si e destul de deranjant. nu stiu cum se poate rezolva, dar nici alt senzor nu imi vine sa cumpar. SZL-ul este peste 2000 de lei din cate stiu.
Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la un service sa vad daca imi e ok buscaria si mi-a gasit destul de praf bieletele anti-ruliu de pe fata.

Sa fie oare scartaiutu de la ele ?! Ce-i drept ele is mult mai jos decat e scartaiul, dar totusi ...

 

Ai rezolvat problema? Se pare ca ai fix acelasi scartait ca si al meu la e46.

 

1.

 

2.

 

Este masina mea in videol pe youtube.

La mine nu apare imediat, ci dupa ce merg cativa km cu masina. A inceput relativ brusc dupa ce am schimbat garnitura la baia de ulei si s-a umblat pe la coloana de directie/caseta.

Link to comment
Share on other sites

Si la mine a facut aĂâ˘a, bmw e90 , mecanicul a rezolvat din interior , mi-a spus cĂŁ sub volan , deasupra la pedale este ca o bilĂŁ de cauciuc, de acolo zgomotul ,la mine se ameliora putin reglând volanul in o anumitĂŁ poziĂâşie, de 1 an nici o problemĂŁ :) :)
Link to comment
Share on other sites

Si la mine a facut aĂâ˘a, bmw e90 , mecanicul a rezolvat din interior , mi-a spus cĂŁ sub volan , deasupra la pedale este ca o bilĂŁ de cauciuc, de acolo zgomotul ,la mine se ameliora putin reglând volanul in o anumitĂŁ poziĂâşie, de 1 an nici o problemĂŁ :) :)

 

Asa si este, asa facea si la mine la amandoua e60-urile si la e70 a facut, dar s-a rezolvat exact asa cum ai spus tu..Am un prieten cu F30, la fel face si la el..

Link to comment
Share on other sites

La mine la E46 face in toate pozitiile, in plus zgomotul se aude tare si sub capota, undeva unde iese coloana de directie din caroserie sau unde se imbina cu caseta de directie. Nu am poze si nici nu stiu cum arata acel locas. Nu face mereu, doar dupa ce merg destul timp cu masina.

Azi am fost la service, nu facea deloc cand am ajuns acolo si nu i-au dat de cap.A inceput sa faca iar dupa ce am plecat. Miercuri am programare iar.

Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

Aparent scartaie daca-i fix in pozitia care imi place mie: impins spre bot si sus de tot.

Daca-l dau jos de tot sau in oricare alta pozitie nu mai scartaie.

Daca-l dau PUTIN mai jos e ok, dar cam lovesc cu genunchiul.

 

Ma uit maine daca reusesc sa obtin un compromis intre pozitie si scartait.

Totusi, avand parametrii astia noi in ecuatie, de la ce ar putea fi scartaitul ?

Link to comment
Share on other sites

Aparent scartaie daca-i fix in pozitia care imi place mie: impins spre bot si sus de tot.

Daca-l dau jos de tot sau in oricare alta pozitie nu mai scartaie.

Daca-l dau PUTIN mai jos e ok, dar cam lovesc cu genunchiul.

 

Ma uit maine daca reusesc sa obtin un compromis intre pozitie si scartait.

Totusi, avand parametrii astia noi in ecuatie, de la ce ar putea fi scartaitul ?

Nu ĂŽnĂâşeleg dacĂŁ ai citit mai sus , am zis deja de unde este, controleazĂŁ si o sĂŁ vezi cĂŁ acoloo este problema, putin spray de buna calitate pentru ungere si nu o sĂŁ mai ai probleme

Link to comment
Share on other sites

Salut, am avut aceeasi problema la E90 an 2006. Solutia e simpla: Dai jos airbag-ul, deconectezi firele, il scoti si dupa ungi cu vaselina de buna calitate pe acolo, sa fie din abundenta, dar nu sa curga pe jos. Daca dai cu spray WD40 sa zicem, dupa 2-3 luni scartaie iar. Nu te panica, se rezolva ieftin si rapid ;). Dupa ce ungi coloana de directie superioara si montezi volanul complet, trebuie sa misti de volan sus-jos, fata-spate de cateva ori pentru ca unsoarea sa patrunda si mai in spate, loc in care nu ai acces cu degetele. PROBLEMA REZOLVATA :D Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Ai rezolvat problema? Se pare ca ai fix acelasi scartait ca si al meu la e46.

 

1.

 

2.

 

Este masina mea in videol pe youtube.

La mine nu apare imediat, ci dupa ce merg cativa km cu masina. A inceput relativ brusc dupa ce am schimbat garnitura la baia de ulei si s-a umblat pe la coloana de directie/caseta.

 

La E46 am rezolvat problema, putin spray cu vaselina pe bucsa de pe coloana de directie unde se intalneste cu caseta de directie. WD 40 sau alt degripant nu dureaza prea mult.

 

- nu cum am facut eu aici, trebuie dat de sub masina pe bucsa, in timp ce se invarte usor de volan. Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.