Jump to content

Senzor condens parbriz e90


bimmerdriver

Recommended Posts

Salut!

Urmeaza sa schimb parbrizul care are o mare crapatura. Cu ocazia asta am zis sa schimb si condensation sensor care imi tot da eroare de cand am luat-o. Eu i-am facut un test cu DIS si imi da nivel condens 127% ca suflu si aburesc parbrizul in jurul lui sau ca e uscat, tot aia e. Eroarea care mi-o da DIS-ul e "short circuit to Ubatt".

Banuiesc ca senzorul e de vina, iar cum unul nou este 500 lei, vreau sa va intreb, sa fiu sigur: E senzorul defect, iar daca il schimb se rezolva?

P.S. Ca parbriz, chiar daca Pilkington este echiparea din fabrica, cel doar Pilkington (fara sigla BMW), am inteles ca e made in China si nu prea e cine stie ce, iar atunci m-as orienta catre un NordGlass (Polonia) care e mai ieftin. Ce stiti despre asta?

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Ce sa mai zic. Daca si asta OE e varza?!? Adica dai o caruta de bani si nu e cum trebuie. Plus ca daca ai bafta poti sa-l spargi repede si apoi iar trebuie sa-l schimbi. La Logan am SaintGobain si am auzit o gramada de pietre care au sarit in parbriz (pocnituri puternice) si nu are nici macar o ciobitura.
Link to comment
Share on other sites

Stiu. Dar am citit review-uri cam proste despre ele. Adica Pilkington cu sigla BMW (original) e OK, dar cele fara sigla BMW am vazut ca sunt cam multi nemultumiti si cica sunt Made in China. NordGlassu de care ziceam eu e polonez, nu e chinezarie.

 

Ma ocup de flota auto la locul de munca si doar pilkington am montat. Crede-ma ca am luat niĂâ˘te bolovani in parbriz si n-a avut nimic. Toate masinile fac sute de km zilnic, si am schimbat cred vreo 9 parbrize in 3 ani la 24 de masini.

Deci, recomand.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by dakes12
Link to comment
Share on other sites

Ma ocup de flota auto la locul de munca si doar pilkington am montat. Crede-ma ca am luat niĂâ˘te bolovani in parbriz si n-a avut nimic. Toate masinile fac sute de km zilnic, si am schimbat cred vreo 9 parbrize in 3 ani la 24 de masini.

Deci, recomand.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Salut,am avut si eu ghinion la e60 si am o mare gaura,imi poti recomanda un service pentru schimb?cei de la ager am auzit ca ar fi ok.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Salut,am avut si eu ghinion la e60 si am o mare gaura,imi poti recomanda un service pentru schimb?cei de la ager am auzit ca ar fi ok.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Daca eĂâ˘ti din zona Devei, recomand AUTOVIM SANTUHALM. Sunt foarte profesioniĂâ˘ti la parbrize cât si la folii.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Plus ca daca ai bafta poti sa-l spargi repede si apoi iar trebuie sa-l schimbi.

Mai exact mie mi s-a spart pe drumul de la reprezentanta, venind acasa cu masina, dupa montajul parbrizului. Traiasca centura Bucuresti, stand in coloana mi-a aruncat un tir un pietroi fix in parbriz. Punct, si de la capat :)

Link to comment
Share on other sites

Daca eĂâ˘ti din zona Devei, recomand AUTOVIM SANTUHALM. Sunt foarte profesioniĂâ˘ti la parbrize cât si la folii.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Merci

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Asta da ghinion,eu care credeam ca sunt ghinionist ca mi-a sarit un cataroi din sens invers exact in jumatatea parbrizului...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut!

Hai sa revin cu un update.

Am schimbat parbrizul acum un an. L-am montat singur (la tara, la curte) si a iesit super ok.

 

De ce l-am montat singur:

-cand a vost schimbat cel vechi, au raschetat si vopseaua de langa parbriz (nu se vedea ca erau puse ornamentele);

-s-a taiat bine masticul la cel vechi, mai putin pe partea soferului care cred ca avea un alt tip de mastic la care m-am chinuit si care a fost pus si in exces;

-totodata, dupa mai multe cercetari si sapaturi, am observat ca masticul se pune in functie de masina, mai bine zis de inaltimea plafonului fata de geam, or la centrele noastre folosesc aceeasi duza pentru toate masinile;

-la un moment dat m-am hotarat sa merg la o firma sa il montez (una cu multe review-uri si clienti). Cei de acolo imi puneau in parbriz "chel" urmand sa imi lipeasca cu masitc, ulterior, oglinda si senzorul de lumini. Am insistat ca vreau un parbriz cu senzorul (ma rog capacul) si suportul oglinzii montat din fabrica pe parbriz si nu au vrut sa imi vanda. WTF? Au spus ca pe acelea le vand dupa ce le termina pe cele fara suporturi. WTF?

 

Montandu-l eu singur:

-am curatat si retusat vopseaua;

-am cumparat si montat chedere originale si sus si jos (f. multi nu schimbau decat pe cel de sus);

-am dezlipit frumos chestiile de la alarma (antena, senzorul luminiscent, microfonul) pe care le-am montat tot frumos, la loc;

-am dezlipit usor si cu grija senzorul de condens si, surpriza...era tot acoperit cu mastic. WTF? pai cum sa mai lucreze? Mi-am incercat norocul, l-am curatat si montat apoi corespunzator si...functioneaza cum trebui (testat cu DIS);

-si ce mi-a placut cel mai mult la faptul ca l-am montat eu, masina a stat nemiscata vreo saptamana (folosesc motocicleta vara), astfel ca nu am avut vreo grija ca se poate deplasa parbrizul.

 

Adezivul folosit a fost de la Loctite, monocomponent special pt. airbag etc. etc. etc., iara am citit si rascitit inainte de a-l cumpara.

Parbrizul montat este NordGlass care dupa un an arata ca nou. Mentionez ca merg cu viteza, iar eventualele pietricele si-ar fi lasat amprenta. De asemenea, am si auzit de cateva ori pietricelele lovind geamul, m-am utitat atent dar nicio urma.

Edited by bimmerdriver
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salut!

Hai sa revin cu un update.

Am schimbat parbrizul acum un an. L-am montat singur (la tara, la curte) si a iesit super ok.

 

De ce l-am montat singur:

-cand a vost schimbat cel vechi, au raschetat si vopseaua de langa parbriz (nu se vedea ca erau puse ornamentele);

-s-a taiat bine masticul la cel vechi, mai putin pe partea soferului care cred ca avea un alt tip de mastic la care m-am chinuit si care a fost pus si in exces;

-totodata, dupa mai multe cercetari si sapaturi, am observat ca masticul se pune in functie de masina, mai bine zis de inaltimea plafonului fata de geam, or la centrele noastre folosesc aceeasi duza pentru toate masinile;

-la un moment dat m-am hotarat sa merg la o firma sa il montez (una cu multe review-uri si clienti). Cei de acolo imi puneau in parbriz "chel" urmand sa imi lipeasca cu masitc, ulterior, oglinda si senzorul de lumini. Am insistat ca vreau un parbriz cu senzorul (ma rog capacul) si suportul oglinzii montat din fabrica pe parbriz si nu au vrut sa imi vanda. WTF? Au spus ca pe acelea le vand dupa ce le termina pe cele fara suporturi. WTF?

 

Montandu-l eu singur:

-am curatat si retusat vopseaua;

-am cumparat si montat chedere originale si sus si jos (f. multi nu schimbau decat pe cel de sus);

-am dezlipit frumos chestiile de la alarma (antena, senzorul luminiscent, microfonul) pe care le-am montat tot frumos, la loc;

-am dezlipit usor si cu grija senzorul de condens si, surpriza...era tot acoperit cu mastic. WTF? pai cum sa mai lucreze? Mi-am incercat norocul, l-am curatat si montat apoi corespunzator si...functioneaza cum trebui (testat cu DIS);

-si ce mi-a placut cel mai mult la faptul ca l-am montat eu, masina a stat nemiscata vreo saptamana (folosesc motocicleta vara), astfel ca nu am avut vreo grija ca se poate deplasa parbrizul.

 

Adezivul folosit a fost de la Loctite, monocomponent special pt. airbag etc. etc. etc., iara am citit si rascitit inainte de a-l cumpara.

Parbrizul montat este NordGlass care dupa un an arata ca nou. Mentionez ca merg cu viteza, iar eventualele pietricele si-ar fi lasat amprenta. De asemenea, am si auzit de cateva ori pietricelele lovind geamul, m-am utitat atent dar nicio urma.

 

 

 

Asa o intrebare, daca mai sti cumva de acum 2 ani de la acest post. Cu ce adeziv/material ai lipit senzorul de condens de parbriz? Masina mea am adus-o din germania direct fara el, doar firul acolo. Am cumparat unu nou si nu stiu cum sa il montez sa lucreze in parametrii normali

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.