Jump to content

530i xdrive G30


gimvarman

Recommended Posts

Stai linistit @edit asa eram si eu pana sa trec la samsung, acum nu mai vreau sa aud de iphone, ia un samsung s8 e fantastic.

:offtopic:

...cine ar vrea/putea sa plateasca pentru un telefon (iphone) pe care de fapt sa nu il ai (poti demonta, repara unde si sa faci ce vrei tu cu el..)?

Asta este iPhone :excl:

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

mi-am adus aminte ca am cont pe google drive asa ca am pus pozele si acolo. Linkul de pe imageshack o sa expire la un moment dat

 

https://drive.google.com/drive/folders/0By_JPhEeOncSZExFc2NLaEd3eWs

 

Impresii dupa ce am vazut masina (din pacate nu am si condus-o...)

 

- imi place culoarea si combinatia cu shadow line; se potrivesc foarte bine toate elementele pe negrul ala lucios, se asorteaza si cu jantele

- nu imi place emblema de sport line din lateral, mi se pare chicioasa

- bara din fata la sport line, partea de jos putea sa arate mai bine

- tapiteria este in regula, arata foarte bine, chiar daca nu e full piele

- masina e spatioasa! venind de pe un E90 e clar ca diferenta e mare, totusi si comparat cu F10 se simte ca e mai mult spatiu, s-au mai redus niste elemente in interior care inainte erau prea voluminoase

- navigatia arata bestial! este enorma! Unii spun ca o prefera pe cea din bord, totusi nu se compara. Asta noua e mai aproape de sofer, rezolutia nu se compara, te poti juca altfel cu ea, rearanjezi cum vrei, in plus este si touch screen, este mai intuitiva, etc

- consola din fata, cu butonul de idrive, cupholders, etc - imi pare mai ingusta decat la F10 totusi mai practica. De ex la F10 nu ai loc de pus telefonul decat in cotiera; cotiera, la fel, la F10 este mult prea mica in interior si are modulul ala de telefon care incurca maxim

- spatiul din usile fata/spate este mult mai mare; ai loc sa pui o sticla de apa si altele

- luminarea ambientala - mi se pare mult mai puternica decat la F10 si are si mai multe variante

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Screen mirroring e posibil doar pe android.

 

So stapanesti sanatos! E aceeasi culoare ca a modelului de prezentare din brosuri?

Cred ca da

 

iPhone are CarPlay care chiar e genial.

@ OP - 609 Sistem de navigatie Professional --> ai luat si optiunea de CarPlay ? asta de obicei cred ca vine ca sub-optiune si cred ca o poti activa si post-achizitie

cred ca am conectivitate extinsa pt smartphone dar nu sunt sigur; in lista de preturi pe Romania apare standard, in altele din afara e optiune;

 

Sa o stapanesti sanatos. Cred ca e o senzatie foarte tampita sa o vezi si sa stii ca nu poti sa o iei acasa :(

iti dai seama...

Link to comment
Share on other sites

Oricum viitorul vine si pe textil...aka range rover velar unde tapiteria cea mai scumpa este textila..deci full piele sau nu, la o masina de genul acesta nu prea conteaza, pt ca nu este tapiterie textila ce se pune pe renualt dacia chiar si vw. Si eu prefer alcantara pe mijloc,pt ca pielea ma obliga clar sa am incalzire/racire stationara sau climatizare in scaune
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

tenteaza pe cineva sa isi ia un seria 5 cam ca al tau configurat si inca un seria 2 cabrio...oare se poate obtine 20% discount la fiecare in parte daca sunt comandate de la acelasi dealer?!

Chiar imi place si mie seria 5 asta, chiar nu are nicio parte cu material dur cum e la e class meu unde e o bucata de plastic tare la gurile de ventilatie catre spate

Edited by Srb00
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Volanul iti place?

Da, il simt bine in mana. O chestie ciudata, la volanul M de la masina de test m-a deranjat loggo-ul M din partea de jos a volanului, in momentul in care lasam volanul in rotire libera; loggo-ul e adancit si se simte aiurea la mana :)

 

nu stiu la ce te referi cu cabrio

 

merci! am explicat mai sus

Link to comment
Share on other sites

Am vazut-o astazi, m-am mai linistit. O saptamana, doua, trec repede. Cateva poze mai jos, cu telefonul mobil.

Nu ma lasa sa mai uploadez. Am sters din pozele mai vechi dar nu s-a actualizat, vreo sugestie?

 

Le-am pus pe imageshack, sper sa se vada

 

https://imageshack.com/a/Bgjl/1

 

Frumoasa masina...s-o stapnesti sanatos...

 

 

P.S. ...chiar "se tine bine" F10-le M-Pack LCI de G30...

Link to comment
Share on other sites

mi-am adus aminte ca am cont pe google drive asa ca am pus pozele si acolo. Linkul de pe imageshack o sa expire la un moment dat

 

https://drive.google.com/drive/folders/0By_JPhEeOncSZExFc2NLaEd3eWs

 

Impresii dupa ce am vazut masina (din pacate nu am si condus-o...)

 

- imi place culoarea si combinatia cu shadow line; se potrivesc foarte bine toate elementele pe negrul ala lucios, se asorteaza si cu jantele

- nu imi place emblema de sport line din lateral, mi se pare chicioasa

- bara din fata la sport line, partea de jos putea sa arate mai bine

- tapiteria este in regula, arata foarte bine, chiar daca nu e full piele

- masina e spatioasa! venind de pe un E90 e clar ca diferenta e mare, totusi si comparat cu F10 se simte ca e mai mult spatiu, s-au mai redus niste elemente in interior care inainte erau prea voluminoase

- navigatia arata bestial! este enorma! Unii spun ca o prefera pe cea din bord, totusi nu se compara. Asta noua e mai aproape de sofer, rezolutia nu se compara, te poti juca altfel cu ea, rearanjezi cum vrei, in plus este si touch screen, este mai intuitiva, etc

- consola din fata, cu butonul de idrive, cupholders, etc - imi pare mai ingusta decat la F10 totusi mai practica. De ex la F10 nu ai loc de pus telefonul decat in cotiera; cotiera, la fel, la F10 este mult prea mica in interior si are modulul ala de telefon care incurca maxim

- spatiul din usile fata/spate este mult mai mare; ai loc sa pui o sticla de apa si altele

- luminarea ambientala - mi se pare mult mai puternica decat la F10 si are si mai multe variante

 

S-o stapanesti sanatos, cat mai multi km fara probleme.

Referitor la bara din fata pb au facut-o mai simpla ca sa sa vanda M line si alte echipari...

Combinatia piele(nat/sintetica)+textil e grozava. Imi place textura pare durabila. As alege la fel.

Nu-mi place volanul pare prea "gras" cel anterior M avea un aspect mai suplu/sportiv

 

Am vazut un G30 expus pe un aeroport. Aceeasi culoare(superba) dar cu M packet, jante de 20" (avea franele M, discuri/etriere enorme) interior cu lemn(nervuri mai vizibie), scaune sport textil+alcantara. Impressive. Am facut o config de asta 520d transmisie manuala si mi-a iesit 55k euro cu un 10% reducere nu e rau. Pot sa-mi iau iar masina de firma(leasing operational) dar deocamdata am un F36 propriu(fosta masina de firma, cumparata cand am sch locul de munca).

 

Cred ca G30 e ultima sansa pt mine sa-mi iau un Bmw saloon cu transmisie manuala. Desi e oferita doar pe 520d, atfel ma uitam a motorizari mai mari. Citeam un interviu cu un responsabil de la Bmw si spunea ca vor renunta a manuale (cel putin de la seria 5 in sus ) in viitor datorita cererii scazute. Plus ca masinile lor tind spre it home appliances. Trendul asta e la toti producatorii premium. Eu totusi vreau o masinarie pe care sa o conduc/controlez. Nu sa apas pe butoane ca la o masina de spalat si sa faca chestii pentru mine. Da o sa aiba manuale pe modele de nisa M, merci dar nu dau 65k + euro pe o astfel de masina.

Pb in viitor ma voi orienta spre alte marci care se adreseaza inca entuziastilor si nu la preturi astronomice. Bmw a devenit o masina de status, condusa la prima mana mai ales de "costume". E de inteles economic orientarea producatorului.

 

 

Oricum viitorul vine si pe textil...aka range rover velar unde tapiteria cea mai scumpa este textila..deci full piele sau nu, la o masina de genul acesta nu prea conteaza, pt ca nu este tapiterie textila ce se pune pe renualt dacia chiar si vw. Si eu prefer alcantara pe mijloc,pt ca pielea ma obliga clar sa am incalzire/racire stationara sau climatizare in scaune

Eu prefer textila si/sau alcantara, vreau sa evit racire/incazire in scaune o alta chestie de reparat.

Edited by mike2005
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

gimvarman, te rog sa verifici un lucru.

 

am luat sambata seara un prieten de-al meu in spate. cum era cotiera coborata, el a vrut sa deschida cup holder-ul. fara sa apese pe butonul respectiv, el a tras pana nu a mai stiut si s-a deschis fortat, pocnind.

acum, cand este inchis si trag un pic de capacul respectiv, fara sa apas pe buton, capacul de la cup holder are un joc destul de mare. nu stiu daca asta este pt ca asa a fost proiectat sau din cauza incidentului.

de asemenea, cand este deschis si vreau sa il inchid, capacul scoate vreo 3 click-uri in toata cursa lui spre inchidere. imi par nenataturale cumva.

confirma-mi ca doar in capul meu este ceva in neregula :)

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina...s-o stapnesti sanatos...

merci!

 

S-o stapanesti sanatos, cat mai multi km fara probleme.

Referitor la bara din fata pb au facut-o mai simpla ca sa sa vanda M line si alte echipari...

Combinatia piele(nat/sintetica)+textil e grozava. Imi place textura pare durabila. As alege la fel.

Nu-mi place volanul pare prea "gras" cel anterior M avea un aspect mai suplu/sportiv

 

Eu totusi vreau o masinarie pe care sa o conduc/controlez. Nu sa apas pe butoane ca la o masina de spalat si sa faca chestii pentru mine.

inteleg ce spui cu condus manual, totusi poti foarte bine sa faci lucrul asta si pe cutiile automate din ziua de azi, pe mod manual direct sau hibrid. Inca nu am condus masina doar pe manual dar am folosit padelele, senzatia este extraordinara.

Volanul imi place, e mai gros intr-adevar dar sta foarte bine in mana.

Link to comment
Share on other sites

gimvarman, te rog sa verifici un lucru.

ma uit maine; hai sa ne vedem weekend-ul asta cel mai bine, sa le mesterim impreuna, vorbim si cu mikken, daca e in tara. Am si eu niste nelamuriri, de exemplu lateralele la scaunul meu nu se strang ambele la fel si sunt curios daca la tine e diferit.

Am patit ceva similar cu capacul de la spatiul din consola din mijoc, cel pentru telefon si pahare, am tras de el si avea joc destul de mare. Dar pentru ca partea de sus se desprisese din cleme, dupa ce am fixat-o la loc s-a rezolvat. O fi si cu suportul de pahare din spate la fel.

Link to comment
Share on other sites

ok cu intrevederea in weekend.

nu am reusit sa ma sincronizez cu mikken, el spunand ca pleaca din tara joia care a trecut...e drept ca ne-am intalnit intamplator in trafic si ne-am recunoscut schimband cateva cuvinte ca de, g30 negru cu numere de Germania doar al lui poate fi, iar alb, probabil doar al meu..inca.

 

am condus si eu prin bucuresti pe manual, desi fun, devine agasant cumva pt ca fiind 8 trepte, acestea sunt foarte scurte si nu faci altceva decat sa schimbi vitezele non stop. probabil extraurban e mult mai bine.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti! Din pacate am plecat deja...data viitoare :) Am tot amanat intalnirea si in ultimele zile am fost destul de busy.

 

Pana ajung data viitoare, poate suntem mai multi cu G30 :p

 

Sa va bucurati de ele si la un drum lung, chiar merita. E super confortabila masina si o placere de condus!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

sa stii ca asa e; nu le-am rabatat, ma gandesc ca o fi contact si asta, de acum nu le mai las nerabatate

 

Se lucreaza la stocuri probabil..si vhiar daca nu e cerere, o rezolva baietii.

niste tampiti, avem camera fix unde e masina, am facut plangere penala, sper sa-l prinda.

 

Eu am facut un drive test prelungit cu un 530xD G30 si acum pregatesc materialele de prezentare.

merci de link, daca vrei sa o cuperi, sa fie intr-un ceas bun!

Link to comment
Share on other sites

Astazi am gasit masina cu o oglinda lipsa. Cine dracu cumpara oglinda de G30 de la second, acum in primul an de la lansare??

Le doresc sa dea banii castigati pe medicamente...

Creaza ei piata, stai linistit. Daca cauti acum oglinda sh e posibil s-o cumperi fix pe-a ta.

 

Problema e ca se cumpara oglinzi sh, si sigle, din cauza asta se si fura. Si se fura pentru ca se cumpara si exista cerere. Obviously.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.