Jump to content

Sfat montaj jante ET mic E46


Recommended Posts

Salutare tuturor

Am achizitionat un set de jante BORBET A pe 17 cu 8.5j ET13 pe fata si 10j ET20 spate(atasez poza)

Momentan pe Masina mea E46 am montate amortizoare M-technik cu arcuri Eibach Sportline

As dori sa aflu in ce masura as reusi sa montez(sau daca trebuie modificat ceva ca sa nu frece)

Nu am reusit sa le probez deoarece jantele inca nu mi-au ajuns din Germania

 

OduJCx2.jpg

Edited by motorsport
Link to comment
Share on other sites

cu siguranta va trebui sa roluiesti aripile spate. si chiar si dupa ce le roluiesti va trebui sa fii atent la ce dimensiune de cauciuc vei folosi ca sa nu atinga.

 

pe fata o sa omori articulatia cu et13 masina va fi destul de greu de condus datorita traimliningului.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Tind sa cred ca nu vor intra, cel putin pe spate, fara interventii asupra aripilor. Consider ca masina va avea suspensie sport si va fi lasata, altfel nu vad sensul achizitionarii unor astfel de jante. In cel bun caz va trebui sa faci:

- roluire aripi spate, aplatizarea buzei

- anvelope mai inguste, noi sau dot recent, gen 215/40/17 sau 205/45/17.

- Negative camber. Bratul stock permite din cate stiu o inclinare de 3.5grade

 

Eu am avut 17x9J ET20 si mi-au intrat fara probleme cu anvelope 205/45/17, suspensia lasata maxim. Succes!

btw, jantele sunt un model frumos dar se preteaza mai mult modelelor E30/E36. Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Sa-nteleg ca aceste distantiere nu permit arcurilor sa se comprime peste limita impusa? Pare o idee buna insa in cazul asta socul va fi resimtit de caroserie si va fi un disconfort major.
Link to comment
Share on other sites

Tu mai si mergi cu masina aia sau te rezumi la a iti bate joc de ea? :))). Nu a fost proiectata sa pui jante de 10j latime cu anvelopele aferente, nici sa pui ET13... Acum nu mai poti sa parchezi langa bordura, sa iei vreo groapa, sa iei pasageri in spate sau si/bagaje, iti creste consumul, pierzi din acceleratie si confort enorm. De dapt ce rost mai are sa vorbim de confort, ca devine inutilizabila... Dupa va minunati de ce va cedeaza bratele, caseta de directie etc.

De curiozitate, ce motor ai?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

cred ca poti sa incerci cu niste arcuri ptr e46 Touring cu AHK, nu umbla la inaltime ca o sa arate ca o caruta..... distantierele nu sunt o solutie

 

Masina arata foarte bine pentru anii ei

 

Multumesc de sfat si aprecieri :)

Arcurile de turing sunt mai dure putin?..... si la ce te referi.."cu AHK''?

 

Si daca stie cineva cu ce produse poti intretine polisu la jante

Edited by motorsport
Link to comment
Share on other sites

Tu mai si mergi cu masina aia sau te rezumi la a iti bate joc de ea? :))). Nu a fost proiectata sa pui jante de 10j latime cu anvelopele aferente, nici sa pui ET13... Acum nu mai poti sa parchezi langa bordura, sa iei vreo groapa, sa iei pasageri in spate sau si/bagaje, iti creste consumul, pierzi din acceleratie si confort enorm. De dapt ce rost mai are sa vorbim de confort, ca devine inutilizabila... Dupa va minunati de ce va cedeaza bratele, caseta de directie etc.

De curiozitate, ce motor ai?

 

 

Eu pot sa parchez linistit langa bordura (doar am oglinzi)...iar daca imi creste consumul imi permit sa alimentez...

Cu masina merg zi de zi deci inutilizabila devenea daca era pe burtuci si nu avea jante :wink:

Iar legat de jante masina are mai multe seturi

TY6uWet.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si daca stie cineva cu ce produse poti intretine polisu la jante

 

Foloseste "AUTOSOL" si fereste-le de spuma activa. Incearca sa mergi la spalatoriile care folosesc spuma alcalina, este mult mai bine si pentru vopsea/lac.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.