Jump to content

Amortizor fata(EDC)bmw F10


Recommended Posts

  • 1 year later...
Omul are amortizoare electrice nu simple. Si nu cred ca se pot înlocui cu unele simple.D aia sunt așa de scumpe si cred ca exista numai pe original. Si eu am aceasta problema pe un E50 si cred ca de aici instabilitatea la viteze mari. Eu le as schimba daca as fi sigur ca asta îmi rezolva problema. Si apropo, am tot văzut răspunsuri de genu ia ți un opel daca nu îți permiț întreținerea, ai bani de F si nu ai de întreținere.....chiar nu mi se pare ok. Faptul ca omul caută o varianta mai ieftină si nu arunca cu banii prin orice service care l poate jecmăni sau îl pune sa cumpere piese pe stilu hai sa schimbam si asta ca poate e de acolo nu mi se pare de condamnat.....si uite așa ii pare rău omului ca s-a înscris pe forum....(mai ales ca știm cu toții ce mecanici pricepuți avem prin țară) Edited by irinel_g
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hai lasa-ma.. Cand iti cumperi biemveu cu edc ar trebui sa te duca mintea sa cauti cat e un set de amortizoare. Si daca nu ai 2000 euroi sa le schimbi la momentul cand pica, atunci da, ia-ti Opel.

Vrem Edc si active steering, dar ne scarpinam in ceafa cand vine vorba sa le schimbam si cautam prin dezmembrari ca niste bazati ce suntem.purple.png

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vad o problema in a monta un amortizor edc Sh daca are o uzura considerabil mai mica fata de ce ai pe masina la un moment , cred ca 50k km vs 150 k + merita achizitia. Oricum amortizoarele astea au o viata destul de lunga .

 

Hai lasa-ma.. Cand iti cumperi biemveu cu edc ar trebui sa te duca mintea sa cauti cat e un set de amortizoare. Si daca nu ai 2000 euroi sa le schimbi la momentul cand pica, atunci da, ia-ti Opel.

Vrem Edc si active steering, dar ne scarpinam in ceafa cand vine vorba sa le schimbam si cautam prin dezmembrari ca niste bazati ce suntem.purple.png

 

situatia financiara poate oscila uneori , daca am sta sa ne facem temele si sa cumparam o masina total rational si strict necesitati si prioritati probabil 10 % din cei de pe forum bmw ar conduce un BMW ,exista multe alte marci care pur si simplu trag cu "casa".

 

Inca ceva si aici vb din proprie experienta , in piata actuala si foamea de bani , piesa noua OEM nu mai e ca cea care a venit din fabrica , poti avea marea surpriza ca noua piesa la care ai cotizat existenta si profitul producatorului sa fie un mare fail fata de o piesa originala care s-a montat in fabrica si la care producatorul a dat o garantie de X km in ideea achizitiei unui BMW nou dar aici e alta discutie si numai cei care au trecut prin genul asta de situatii pot sa confirme

Edited by Myx
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Nu vad o problema in a monta un amortizor edc Sh daca are o uzura considerabil mai mica fata de ce ai pe masina la un moment , cred ca 50k km vs 150 k + merita achizitia. Oricum amortizoarele astea au o viata destul de lunga .

 

 

 

situatia financiara poate oscila uneori , daca am sta sa ne facem temele si sa cumparam o masina total rational si strict necesitati si prioritati probabil 10 % din cei de pe forum bmw ar conduce un BMW ,exista multe alte marci care pur si simplu trag cu "casa".

 

Inca ceva si aici vb din proprie experienta , in piata actuala si foamea de bani , piesa noua OEM nu mai e ca cea care a venit din fabrica , poti avea marea surpriza ca noua piesa la care ai cotizat existenta si profitul producatorului sa fie un mare fail fata de o piesa originala care s-a montat in fabrica si la care producatorul a dat o garantie de X km in ideea achizitiei unui BMW nou dar aici e alta discutie si numai cei care au trecut prin genul asta de situatii pot sa confirme

 

Din pacate nu exista decat pe original amortizorul pt edc.

Cat despre sh, de multe ori pretul ajunge sa fie 3 sferturi din nou, ca sa mananca si gura lu dorel dezmembratorul o paine. Si sunt si foarte greu de gasit daca iti arde buza atunci.

Link to comment
Share on other sites

A luat un.coleg recent cu 500 e amortizoarele edc pe fata uzura 20k .

 

eu sunt colegul, le-am luat de pe allegro.pl cu 500 euro setul complet (amortizoare, arcuri, flanse, protectii); sunt din 2016, vanzatorul sustine ca au ~20k kml ajung saptamana asta, va povestesc impresii dupa ce le schimb.

 

masina mea are acum ~190k km, si cu cauciucuri de iarna, 17", nerunflat mi se pare ca e cam moale suspensia pe fata.

 

costul pt setul nou este ~1600 euro (700 euro 1 buc amortizor edc, 70 euro 1 buc flansa, 30 euro 1 buc protectie).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.