Jump to content

Dimensiuni oficiale anvelope E87 116i ?


Chab

Recommended Posts

Buna ziua tuturor!

De trei saptamani am achizitionat un E87 116i din Germania, si sun programat la RAR peste trei saptamani. Pe masina am set de cauciucuri cu marimea de 205/50/17, si mai am un set de roti cu anvelope de 16" noi noute pentru iarna. Cele de 17" pe vara sunt cam uzate, si doresc sa achizitionez anvelope noi, pe cand ajung cu masina la RAR. Doresc sa achizitionez anvelope pe 17" dar nu stiu care sunt marimile autorizate/oficiale acceptate de RAR. Mentionez faptul, ca setul de anvelope doresc sa aiba aceasi marimi, nu cu cele pe spate mai late ... dar cu mare placere astept orice parere despre acest subiect. Doresc sa evit o achizitie gresita, deci daca se poate, doresc raspunsuri sigure. (Am mai citit topic cu aceasta tematica, dar nu m-au lamurit raspunsurile)

Multumesc anticipat!

post-82626-0-60363300-1492943439_thumb.jpg

Edited by Chab
Link to comment
Share on other sites

Evident, in Brief-ul masinii apar mult-mult mai multe marimi decat cele enumerate de Crisit_S si cele care apar pe stalpul-B a masinii. Nu stiu, care sunt marimile oficiale in Romania, acceptate de RAR/Politie. In Germania oricare marime din Brief este omologat si se poate folosi, in schimb in Romania nu. Practic asta era intrebarea mai exact. Domnilor, oricum multumesc pentru informatii. :)
Link to comment
Share on other sites

Evident, in Brief-ul masinii apar mult-mult mai multe marimi decat cele enumerate de Crisit_S si cele care apar pe stalpul-B a masinii. Nu stiu, care sunt marimile oficiale in Romania, acceptate de RAR/Politie. In Germania oricare marime din Brief este omologat si se poate folosi, in schimb in Romania nu. Practic asta era intrebarea mai exact. Domnilor, oricum multumesc pentru informatii. :)

 

La RAR sunt acceptate toate marimile omologate de catre producator pentru modelul in cauza. In mod normal atunci cand mergi la RAR ar trebui sa iti treaca pe carte toate dimensiunile din brief. Daca nu o sa faca asta ( si sunt destule cazuri), va trebui sa mergi la o reprezentanta BMW de unde sa soliciti o lista cu toate dimensiunile de jante/anvelope omologate pentru masina ta. Cu acea hartie mergi din nou la RAR, impreuna cu cartea masinii, si pentru o taxa de aprox 100 ron iti vor completa cartea cu dimensiunile lipsa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.