Jump to content

BMW e46 318i motor N42 - Bucati din patina kitului de distributie in baia de ulei


alinho

Recommended Posts

Salutare,

 

Am schimbat recent distributia (masina este cea din titlul topicului). Cum am inteles ca se mai intampla, o parte din patina de plastic (sau ce material este acela) era deja in baia de ulei. Mecanicul care a facut schimbul distributiei (si mai sunt unii care au spus acelasi lucru) a spus ca nu este nicio problema, e bucata mare si nu are cum sa infunde pompa de ulei. Au fost, in schimb si altii care au spus ca e problema mare ca, dimpotriva, poate infunda pompa de ulei.

 

Intrebarile mele pentru cei care stiti, ati patit, aveti de talii etc ar fi:

1. E problema sau nu e problema?

2. Normal nu cel care a schimbat distributia trebuia sa rezolve si problema asta? (eu i-am sunat ulterior si mi-au dat pret de aprox 600 ron)

Ce-mi recomandati?

 

Va multumesc

Seara buna!

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am patit la fel. In baie nu era doar o bucata mare de plastic, ci bucati mai mici. Tot sorbul de la pompa era plin cu bucati din patina. Am avut noroc ca nu s-a spart. Daca iti trage pompa, e nasol. O strica si nu o sa mai ai presiune buna la ulei in motor. Fiind sorbul plin iti obtureaza si circuitul uleiului catre motor. Eu zic sa nu stai pe fanduri si sa cureti. Cumpara si un sorb nou, cel vechi va fi plin cu bucatele de plastic.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, eu am patit la fel. In baie nu era doar o bucata mare de plastic, ci bucati mai mici. Tot sorbul de la pompa era plin cu bucati din patina. Am avut noroc ca nu s-a spart. Daca iti trage pompa, e nasol. O strica si nu o sa mai ai presiune buna la ulei in motor. Fiind sorbul plin iti obtureaza si circuitul uleiului catre motor. Eu zic sa nu stai pe fanduri si sa cureti. Cumpara si un sorb nou, cel vechi va fi plin cu bucatele de plastic.

 

Multumesc pentru raspuns.

Ti-a desfacut baia tot cel care ti-a facut distributia, adica a fost lucrare completa?

Sau, ai facut-o separat? Unde?

Link to comment
Share on other sites

Eu am ramas fara motor din cauza bucatilor de patina din baie, tot la un N42. Iti recomand sa desfaci baie, pompa de ulei, tot ce poti si sa verifici, cureti etc. Nu conteaza ca e 500-1000lei...decat sa se strice motorul mai bine asa. Eu am ajuns la cheltuieli de aprox. 3700 lei cu toata intamplarea. Daca as fi stiut din timp m'as fi ocupat si eu...dar distributia de pe masina era deja schimbata si imtreaga, nu mi'am imaginat in ce hal se distrusese cea veche si ca cineva a putut sa faca o treaba asa in bataie de joc.
Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru raspunsuri.

 

Cum spuneam mai sus ...... am fost aseara la Florin din Chitila pentru a da baia de ulei jos.Rezultatul a fost urmatorul:

-sorbul pompei spart

-pompa de ulei stricata

 

Urmeaza sa achizitionez pompa de ulei si sorbul aferent.

 

A avut ceva simtome masina?

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc mult, domnilor. M-ati lamurit.

Deja am vorbit cu Florin (pe care il recomand la randul meu tuturor - om si mecanic de nota 10. Mi-a schimbat de curand simeringurile supapelor) si m-a programat pentru rezolvarea problemei.

Am sa va tin la curent in ideea ca vor mai fi si altii interesati de subiect pe viitor.

Seara buna!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare

 

Am fost aseara la Florin. Din fericire atat pompa cat si sorbul nu au fost afectate, insa erau bucati de plastic peste tot in baie si in sorb. Inca putin si era PA. De asemenea, mai era acolo o masina cu aceeasi problema careia ii schimba sorbul. Asa ca se confirma inca o data.

 

Numai bine!

Edited by alinho
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.