Jump to content

Intrebare Spirala BMW E9x


Stealth89

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Detin un BMW E91, fara comenzi volan si vreau sa fac Retrofit. Am cumparat volan Sport cu comenzi care se potriveste cu Airbag-ul si din cate imi dau seama imi mai trebuie spirala + eventuale cabluri si codare.

Am gasit la cineva o spirala, care cred ca are suport pentru comenzi(ceea ce eu nu am, am mufa pt comenzi dar fara pini), are pilot automat(ceea ce am si eu) si are buton pentru actionare automata a stergatoarelor(ceea ce am si eu).

Acum, nu sunt sigur ca are suport pt comenzile dp volan spirala, nici vanzatorul nu stie. Spirala pusa spre vanzare este cea din pozele atasate.

 

Daca stie cineva sigur ar fi super, poate termin retrofit-ul:).

post-80106-0-44843300-1493025457_thumb.jpg

post-80106-0-01414700-1493025464_thumb.jpg

post-80106-0-90678300-1493025864_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ar fi probleme cu spirala de la e90, mai ales daca faci sincronizarea.

Deci ramane E91(NonFacelift) 100%.

Dar:

1. Seria 1 E81/E87

2. Seria 3 E91 Facelift

Sunt compatibile? Mentionez ca detin varianta NonFacelift de la E91(touring/break)

 

Ms!

Link to comment
Share on other sites

Probabil piesa cautata de tine este 61319123042

 

Conform realoem:

 

Part 61319123042 was found on the following vehicles:

1' E81   (02/2006 — 12/2011)

1' E87   (02/2003 — 02/2007)

1' E87 LCI   (01/2006 — 06/2011)

3' E91   (02/2004 — 08/2008)

3' E91 LCI   (07/2007 — 05/2012)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aha, deci o veste foarte buna.

Am vorbit cu unu sa cumpar spirala + manete + toate prostiile, dar mi-a zis ca daca am tot inafara de suport comenzi, poate trimite doar fisa de volan, care are ceea ce ii trebuie pt comenzi astfel ies la juma de pret...

Acum pentru retrofitul asta(comenzi volan) am citit prin alte locuri ca trebuie schimbat tot, astfel iese din calcul sa cumpar doar fisa...

 

Stie cineva sigur cum sta treaba?

Link to comment
Share on other sites

Te referi la piesa:

 

03 Coil spring cartridge 1 11/2009 61316989557 $66.15 ENDED

03 Coil spring cartridge 1 61319122509 $143.37

 

http://www.realoem.com/bmw/photos/61319122509 (nu ma lasa sa inserez poze <_< )

 

Intradevar, are 2 coduri de piesa, dar daca ne uitam atent:

 

61319122509

Coil spring cartridge

[...]

Supersedes:

 

61316989557 (02/01/2006 — 01/05/2010), Exchangeable retrospectively

 

este de fapt aceeasi piesa. Esti sigur ca exista toate cablajele in blocul de comenzi pentru a face doar schimbarea cartusului? sa nu iei piesa si apoi sa te trezesti ca nu ai unde sa o montezi.

 

A.

Edited by Atomykatt
Link to comment
Share on other sites

Hai ca a fost super ok baiatu de la care am cumparat fasia pentru comenzi si imi trimite si restul(spira, manete tot) la pretul initial.

Acum chiar sunt curios care e varianta corecta, desi cel cu care am vb la tel pare de incredere, imi pare rau ca trebuie sa mai dau ceva bani, dar macar termin....

Dupa ce fac retrofit-ul scriu exact ce a trebuit.

Link to comment
Share on other sites

Ca soft, merge cu: Interfata diagnoza INPA Ediabas K-line DCAN?

Sau cu ce program/alt cablu trebuie scanat pentru a vedea masina comenzile si spira/fasia aceea, incerc sa fac singur retrofitul, 400lei mi se pare mult pt montaj si activare.

 

"Interfata de diagnoza BMW anii 1998-prezent compatibila 100% cu suita software INPA/Ediabas/DIS(GT1)/PROGMAN.

 

Este cea mai buna solutie pentru service-uri independente sau entuziasti. Fata de solutiile universale de diagnoza care pot diagnostica un set restrans de parametri, de obicei cei legati de emisii/calculator motor, INPA/Ediabas are aproape toate funtionalitatile unui tester de reprezentanta. Poate accesa/diagnostica/coda(configura) toate modulele prezente in masina ex. ABS/DSC, EML, PDC, IKE, CCC etc." etc....:)

post-80106-0-86157200-1494490775_thumb.jpg

post-80106-0-10494800-1494490784_thumb.jpg

Edited by Stealth89
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Operatiune terminata....a fost foarte usor odata ce am luat SZL corect.

Nu merge doar fasia de conectica cu spira ce nu a avut comenzi volan.

Acum dupa ce am montat szl si volan, comenzile functioneaza, insa au aparut mai multe erori, ma gandesc ca este standard deoarece este o componenta noua, szl in cazul de fata.

Este usor de realizat recalibrarea senzor unghi volan, avand tester? Daca da, cu ce program mai exact.

Ms!

post-80106-0-38606200-1498124227_thumb.jpg

post-80106-0-22772800-1498124231_thumb.jpg

post-80106-0-00456500-1498124235_thumb.jpg

post-80106-0-99555200-1498124238_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Operatiune terminata....a fost foarte usor odata ce am luat SZL corect.

Nu merge doar fasia de conectica cu spira ce nu a avut comenzi volan.

Acum dupa ce am montat szl si volan, comenzile functioneaza, insa au aparut mai multe erori, ma gandesc ca este standard deoarece este o componenta noua, szl in cazul de fata.

Este usor de realizat recalibrarea senzor unghi volan, avand tester? Daca da, cu ce program mai exact.

Ms!

 

dupa cum spuneam......

Link to comment
Share on other sites

Da...dupa cum spuneai tu, nu altii:).

Dupa ce am bagat in VO pe vechea spira optiunea, $249 parca era MFSW, si am incercat zile intregi degeaba codatul modulului si a masinii, SZL-ul asta nou a mers din prima, efectiv am pus totul la loc, am apasat butonul start, deschis radio si gata, au mers butoanele:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fratilor, eu cred ca oamenii ma considera magnat( sa nu zic altceva), eu avand o banuiala destul de mare la ce raspuns am primit de la service. De precizat inainte sa umblu la volan&spira, volanul era perfect drept si inca nu i-am facut geometria rotilor.

Ok. Deci am montat spira SZL, butoanele merg, din pacate am montat volanul(colacul original + trim nou + butoane) putin stramb, l-am remontat inca odata, tot stramb.

Am zis ca trebuie sa fac directia volanului si geometria(ca tot nu am facut de cand am cumparat masina), apoi cineva a zis ca imi codeaza cu 50..max 100lei si gata.

La service-ul unde am mers pana acum si am facut mai multe operatii, inclusiv DPF Off, am primit un raspuns foarte interesant: SZL trebuie recodat(intr-adevar), dar dupa ce masina se codeaza la varianta initiala, default. Eu avand DPF Off, evident se duc setarile DPF Off, si astfel imi ia bani si pentru operatiunea asta de codare.

Nu sunt expert in coding, în nici un caz, dar din puținul care il stiu, nu prea cred asa ceva. Cealalta persoana care astepta sa fac volanul drept si apoi sa codeze a zis ca nu trebuie setat din nou DPF Off.

Edited by Stealth89
Link to comment
Share on other sites

Am mai citit pe forumuri, se poate:), m-am chiorat a doua oare si mai tare dar degeaba. Ciudat este ca atunci cand am montat acelasi colac pe vechiul SZL l-am montat drept de fiecare data(de 3 ori parca).

De stramb...nu-i stramb tare, dar daca pun volanul drept la viteze peste 40km se observa ca o ia delicat asa spre stanga, se poate observa si la viteze mai mici, dar mai putin ca mna...viteza. Cand am luat masina de la nemtalau era drept:).

L-am facut si in graba, de ambele ori cu noul SZL, ce-i drept.

Link to comment
Share on other sites

SZL e una, volanul stramb e alta. nu au treaba una cu alta. daca volanul sta stramb inseamna ca ai pus volanul stramb, nu ca ai pus SZL stramb. SZL nu ti poate influenta pozitia volanului decat daca ai caseta de directie electrica si nu e calibrat corect senzorul unghi volan

 

legat de soft si dpf off si celelalte, ei nu te ai mintit insa ceea ce vor ei sa faca e update de soft la toata masina ( asa e procedura la reprezentanta BMW) pe cand tu nu ai nevoie decat sa umblii la SZL

 

cand ai o masina modificata ( dpf off, egr off... etc) sau vrei sa montezi module SH, trebuie sa eviti reprezentanta, cel putin pe partea de soft vei intampina probleme

 

 

LE: din moment ce ei pot sa ti faca DPF off, nu cred ca sunt reprezentanta BMW ( cumva BimmerService?......sper ca nu !)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.