Jump to content

Schimbare bujii si releu 5 GT


Florin_pch

Recommended Posts

Salut,

intentionez sa schimb bujiile si releul la GT 535xd si ma intrebam daca recomandati vreun service anume. La BMW Otopeni ma costa ~2200 RON (1700 piesele + 400-500 manopera), toate bujiile si releul. Mi se pare cam mare pretul, dar banuiesc ca e uniform in reteaua BMW.

 

Ma asteptam sa fie o operatiune simpla si nu atat de costisitoare, mai ales ca piesele sunt cam 1000 RON daca le iau din alta parte.

 

Orice sfat e binevenit.

Link to comment
Share on other sites

Ai facut o diagnoza? In cazul in care iti arata tote bujiile arse, problema este la releu. In cazul acesta releul trbuie scimbat si bujiile eventual verificate. La unele motoare releul este alimentat printr-o siguranta de putere ff. mare, nu stiu daca este cazul la tine, siguranta care se poate arde. De aceea daca ajungi la releu verifica daca cablu acestuia este alimentat cu curent.

Referitor la costuri mi se par ff. mari. La E87 motor 118D in luna ianuarue ac.am avut urmatoarele costuri:

Releu-346 ron

Verificat bujii-130,90ron(dupa cum am spus bujiile au fost verificate ,toate fiind functionale)

Inlocuit releu-160,65 ron

Acestea sunt costurile intr-un sevice toate marcile, dintr-un orasel de provincie.

Link to comment
Share on other sites

 

Verificat bujii-130,90ron(dupa cum am spus bujiile au fost verificate ,toate fiind functionale)

 

 

Ce a facut de banii aia? In afara de a pune multimetru pe ele?

Mie mi le-au verificat gratis, parte din diagnosticarea erorii de bujii arse.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Am facut diagnoza, da. Am eroare pe 2 bujii si pe releu. S-a recomandat schimbarea tuturor bujiilor si a releului.

 

Din pacate, nu mi-e clar cat de greu se ajunge la ele la F07, dar mi s-a spus la telefon ca interventia standard este 1.5 ore, daca nu se incapataneaza vreo bujie, caz in care timpul poate sa creasca.

 

Recomanda cineva vreun service in Bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

La mine pt. a ajunge la bujii trebuie demontata galeria de admisie, care necesita ceva timp de lucru. Diagnosticarea a fost gratuita.

Pai la toti e asa.

Eu am curatat si galeria de admisie, poate deaia nu a taxat separat, era de prost gust sa o faca.

 

Am facut diagnoza, da. Am eroare pe 2 bujii si pe releu. S-a recomandat schimbarea tuturor bujiilor si a releului. Din pacate, nu mi-e clar cat de greu se ajunge la ele la F07, dar mi s-a spus la telefon ca interventia standard este 1.5 ore, daca nu se incapataneaza vreo bujie, caz in care timpul poate sa creasca.Recomanda cineva vreun service in Bucuresti?

 

E recomandat sa le schimbi pe toate 6 si releu, mai ales daca ai DPF-ul fizic pe masina, chiar daca vremea se incalzeste.

Vezi la sectiunea servicii recomandari pentru service-uri in Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.