Jump to content

Uzare excesiva placute frana


AndreiSS

Recommended Posts

Salut,

 

Am un F30 320D cutie automata si am schimbat la BMW Filaret discuri + placute spate. Dupa schimbare, masina arata ca placutele o sa duca 50000 km. Am verificat de curiozitate weekend-ul trecut cat mai am pana schimb placutele si am aflat cu stupoare ca mai am 26000 km insa eu am parcurs doar ~3000km. Vi se pare normal sa mai am jumatate din viata placutelor doar dupa 3000km ?! Inteleg ca ce arata masina e ceva relativ dar totusi, in stilul asta nu am sa prind nici macar 10000 km, ceea ce e absurd. Nu am fost cu masina pe circuit iar 70% din drumuri au fost facute in extra-urban.

 

Trebuie sa mentionez ca discurile nu arata uzate sau ceva.

 

Multumesc :)

Link to comment
Share on other sites

verifica uzura ochiometric daca ai jante care sa permita o apreciere usoara. tine minte ca uzura placutelor poate fi inegala, adica interior vs exterior ... de principiu la un schimb sezonier de anvelope fa-ti poze de referinta si daca ai si cu ce iti poti masura uzura reala ... ca idee, comparativ cu generatia precedenta E9X, placutele la F3X se uzeaza mult mai repede, asta fiind aplicabil mie si stilului meu de condus (bucuresti 60%, afara 40%)... la E9X schimbam la 50k pe cand la F3X cam mai mult de 40k nu tin, amandoua masinile automate si fara echipare cu franare performanta
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca tocirea placutelor depinde in primul rand de locul unde conduci, apoi depinde de stilul in care conduci; daca conduci in oras si sportiv cu siguranta placutele se vor subtia mai repede decat daca conduci pe autostrada... si nu este trafic. De aceea foarte probabil estimarea facuta de calculatorul masinii este facuta dupa felul cum este condusa masina.

 

Apoi uzura placutelor mai sta si in cat de tari sau moi sunt placutele in raport cu discurile.

 

Ma indoiesc ca se poate generaliza pe modele sau generatii de masini. Nu vad nici un motiv logic sa fie diferentiate astfel.

 

Desigur ca este loc si pentru alte intelegeri.. pe langa ce zic eu.

 

Astept sa mi se demonteze logica.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.