Jump to content

Parere site piese auto - online


OPaul

Recommended Posts

Eu am gasit numai petarde de producatori. Nu au frane ATE, Pagid, Jurid, Zimmermann. Au doar Textar si Roadhouse (de care macar am mai auzit).

 

Nevermind, ce tampenie: producatorii disponibili sunt doar aia afisati. Trebuie sa scrollezi pana jos sa apara mai multi in filtru :))

Edited by lowlife
Link to comment
Share on other sites

Eu am gasit numai petarde de producatori. Nu au frane ATE, Pagid, Jurid, Zimmermann. Au doar Textar si Roadhouse (de care macar am mai auzit).

 

Nevermind, ce tampenie: producatorii disponibili sunt doar aia afisati. Trebuie sa scrollezi pana jos sa apara mai multi in filtru :))

Foarte rar au produsele pe stoc, daca nu ma insel sunt fix ca aia din china de cumpara de la producator cu discount cand ii faci comanda si plata, apoi cand il primesc ti-l livreaza.... alta explicatie nu vad pt timpii de procesare asa mari, si mai ales livrarea foarte greoaie.

Pana la urma tot autokarma/epiesa par mai de incredere, iar cand gasesti la ei injectoare bosch piezo la 180ron in loc de 1180ron deja ti-ai scos bugetul pe cativa ani.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu am comandat de multe ori de la ei (autodoc.de) pt. cealalta masina (Hyundai) si pt. ca locuiesc in Germania.

De obicei comandam duminica seara si ajungea DHL-ul sambata cu pachetul.Piesele ok, exact ce comandam.

Am comandat si pt. cineva din Ro dar a durat o vesnicie.

Transportul in De este 6euro parca, peste valoarea de 100e e gratis.

Acum am comandat setul de filtre Mahle pt. BMW de la ei si a durat 2 sapt. Cica din cauza ca filtrul de ulei nu era in stoc. (desi cand am facut comanda era).

Alta chestie care ma enerveaza este ca pe factura primesti un cod de reducere pe care il poti folosi cand nu exista rabat pe site la ei. Dar la ei tot timpul este o reducere pe site deci codul e degeaba.

 

Un al site care este folosit foarte des de posesorii de BMW din De este leebmann24.de care cica ofera repere originale si livrare destul de rapida. La preturi cel putin par seriosi <_< .

Link to comment
Share on other sites

si eu am luat de pe autodoc24, sunt ok dar dureaza foarte mult pana ajunge coletul, acum am facut ultima comanda in data de 24.09 si de abia ieri am primit notificare ca ar fi trimis pachetul, desi tracking# de la DHL pe care mi l-au dat e inca invalid, deci banuiesc ca pachetul nu este inca la DHL ci doar au facut o comanda online. Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Poate unii dintre voi au avut experiente mai placute cu ei dar eu m-am lamurit...

Si eu am avut aceasi experienta, pot zice cumva ca identica, am cumparat cateva piese de la ei si brusc m-am trezit cu o piesa inlocuita din comanda (logic una mai ieftina ca doar nu sunt prosti) fara nici un mesaj fara nimic. Ii contactez si ei imi raspund ceva de genul cum ca piesa nu este in stoc si din acel motiv au inlocuito... mai verific o data am zis ca sunt orb ... ce sa vezi piesa este in stoc si in momentul asta.

Separat au mai adaugat o taxa de 9.99lei pentru protectia coletulu (fara sa ma intrebe).

Exemplu: iti cumperi un kit ambreiaj de 450 lei + 9.99 + 50 lei (transport).... iti mai inlocuiesc si piesa cu una de 350 lei.... ce profit fac ei ? Nu va bucurati la reducerile lor....intr-un final o sa platesti mai mult si o primesti si piesele dupa 2 saptamani (sau cand ajung din Germania).

Atasez poze:

 

https://ibb.co/DGW6JTG

https://ibb.co/GsWgvhL

Link to comment
Share on other sites

Am comandat si eu de 3 ori de la autodoc! Au avut cele mai bune preturi de pe piata.

 

Intradevar dureaza mai mult sa vina (gen o saptamana) dar vin! Ei se misca repede cu trimisu, problema e ca DHL-u le da mai departe la Cargus si cumva pe traseu asta se pierde numarul de telefon! Iar Cargus-u nu livreaza fara nr de telefon ...

 

Eu nu am avut probleme sa imi inlocuiasca piesele! De fiecare data am primit ce am comandat.

 

Poate am fost eu mai norocos :p

Link to comment
Share on other sites

Foarte seriosi autodoc.

Piesele vin in 4 zile maxim 5.

Daca nu au ceva pe stoc atunci inlocuiesc piesa cu una mai scumpa!

Am avut problema cu o piesa care a picat dupa vreun an si ceva.Am trimis mail, o poza si intr o saptamana am avut banii inapoi in cont.Nu m au intrebat daca piesa a fost montata in service autorizat, nu au comentat nimic, pur si simplu si au cerut scuze si am primit banii inapoi.

Incredibil stiu 😊

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acelasi lucru am constatat si eu pe episat. Preturi mai mari, te deranjeaza cu 100 de telefoane. Pe 2 radiatoare am dat cu 150 ron mai mult, lucru constatat de mine ulterior, fata de autokarma.

+1 te streseaza cu n+k+1 telefoane. Mai scumpi si decat alpadrino,unix,sawauto,autohut,autokarma,auto100,autoeco si altii

Cand vrei sa-i suni la telefon, apoi stai la telefon sa-i astepti nene.

Edited by mihalascu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

bardi vs. autokarma vs. epiesa !

 

pareri ?

 

am intrebat de cele 3, auzind (desi nu cred, dar poate ma insel) ca la bardi chipurile, piese sunt "originale" nu chinezarii, nu turcisme, nu made in Punte de Vapor....etc

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

Toti la iau de la aceiasi distribuitori...intercar, autotal, autonet, augsburg, materom, unix etc...lasati basmele ca ala vinde mai scump pentru ca are piese originale, iar celalalt vinde ieftin pentru ca are fake-uri.

Toti au aceeasi marfa, pretul difera in functie de lacomia fiecaruia si de contractul negociat si cantitatea pe care s-au angajat sa o cumpere la randul lor pentru un pret mai bun.

Edited by Alexandru'
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bardi este unul din importatorii pieselor alaturi de interbrands, materom, augsburm, unix, itercars, elit, autonet, autototal... etc

ei aduc piesele in tara atat AM cat si OEM si tot ei le dau celor gen Autokarma, epiesa...

 

ei nu vand la preturi minime pentru ca atunci nu ar mai lua magazinele online si de cartier de la ei si astfel ar trebui sa-si faca propria retea de magazine si infrastructura de livra.

Magazinele de tipul autokarma si epiesa au preturi mai bune comparativ cu cele de la colt datorita volumului mare, implicit pot negocia conditii mai bune.

 

In teorie caitatea pieselor ar trebui sa fie aceeasi avand in vedere ca sursa este aceeasi, exceptand cazuri aparte si persoane rau intentionate.

Calitatea proasta poate sa apara din cauza defectului de productie, depozitarii in conditii proaste sau a transportului necorespunzator precum si vechimea sau montajul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am plasat comanda anul acesta de doua ori si de fiecare data m au sunat sa se asigure ca piesele corespund cu modelul meu de masina... in fine, eu doar am fĂŁcut o sugestie, fiecare face cum dorește. O sa mai comand de la ei și daca o sa fie probleme o sa postez aici sa afle cei interesați
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Unii sunt susceptibili de comercializare produse contrafacute...AUTODOC

 

Angajat Autodoc s-a alăturat conversației

2:05 PM

Angajat Autodoc

 

buna zi

 

2:05 PM

 

Client

 

intrebare

 

pentru produs cod 15BF6C si 15BF68 comercializat de dvs care este termentul de garantie indicat pe ambalaj

 

sau data de inbuteliere?

 

2:07 PM

 

Client

 

mai precis, acestea sunt inbuteliaste in prima sau a doua jumatate a anului 2019?

 

2:08 PM

 

Client

 

Mai sunteti pe fir?

 

2:12 PM

 

Angajat Autodoc

 

va rog sa specificati producatorul

 

Dl ...

 

2:13 PM

 

Client

 

este vorba de CASTROL Ulei de motor 15BF6C si 15BF68

 

5L si respectiv 1L

 

CASTROL M, EDGE Ulei de motor

5W-30

 

2:15 PM

 

Angajat Autodoc

 

doriti sa verificam compatibilitatea ?

 

2:19 PM

 

Client

 

nu este nevoie sa verificati compatibilitatea pentru acest produs

 

este singulul garantat de producator special pentru tipul de motor N47

 

2:21 PM

 

Client

 

va sunt totusi recunascator daca mi-ati raspunde la intrebare

 

Ce comercializati dvs in acest moment, sunt inbuteliate in prima sau a doua jumatate a anului 2019?

 

este simplu

 

2:26 PM

 

Angajat Autodoc

 

imediat va ofer raspuns

 

2:26 PM

 

Client

 

va uitati pe ambalaj si imi comunicati data imbutelierii

 

2:27 PM

 

Client

 

Si pentru ca doresc sa achizitionez acest produs as vrea sa va mai adresez Inca o intrebare.

 

2:31 PM

 

Angajat Autodoc

 

cu parere de rau nu putem verifica

 

data exacta a imbutelierii uleiului

 

2:36 PM

 

Client

 

Conform legislatiei europene in vigoare, pentru acest produs puteti sa furnizați informațiile și documentele justificative legate de calitatea produsului si fisa tehnica?.

 

Sau echivalentul?

 

2:36 PM

 

Angajat Autodoc

 

fisa produsului o puteti obtine direct de la producator

 

2:37 PM

 

Client

 

La cerere cel care comercializeaza are obligatia sa prezinte macar o copie a acestora

 

In cazul in care comercializam de la producator direct ... o ceream acestuia

 

2:39 PM

 

Client

 

daca doriti va pot indica articolul de lege in care gasiti detaliat aceste obligatii pe care le aveti in calitatea dvs de comerciant

 

este numai o chestiune de transparenta si o dovada ca dvs nu aveti nimic de ascuns in ceea ce priveste comercializarea acestui produs

 

2:44 PM

 

Angajat Autodoc

 

exact, aceasta comfirmare o puteti lua directe de la producator

 

2:45 PM

 

Client

 

cred ca nu m-ati inteles sau comercializati un produs contrafacut

 

in cazul in care refuzati si sa comunicati data de inbuteliere si sa oferiti datele pe care vi le-am solicitat

 

puneti pe piata spre comercializare acest produs?

 

in acest caz va rog sa -mio oferiti informatiile solicitate

 

2:48 PM

 

Angajat Autodoc

 

cu parere de rau , nu am primit datele de inbuteliere de la producator

 

2:49 PM

 

Client

 

data inbutelierii este inscrisa pe ambalaj

 

2:49 PM

 

Angajat Autodoc

 

la fel va informam ca comfirmarea produsului o puteti solicita direct de la producator

 

dar nu ne aflam in depozit

 

2:49 PM

 

Client

 

intrebati un coleg

 

2:50 PM

 

Angajat Autodoc

 

toate piesele se livreaza din Depozit Berlin Germania

 

cu parere nu este posibil aceasta

 

2:50 PM

 

Client

 

s-au inventat telefoanele

 

dati mi mie un nr de contact si intreb eu

 

2:50 PM

 

Angajat Autodoc

 

+40 31 630 26 46 acesta este numarul nostru de telefon

suntem disponibili pînă la ora 24:00.

vă mai pot ajuta cu ceva la moment?

 

2:51 PM

 

Client

 

un nr din Depozit Berlin Germania?

 

2:51 PM

 

Angajat Autodoc

 

nu parere de rau nu este posibil aceasta

 

2:51 PM

 

Client

 

cred ca ma luati in deradere

 

2:52 PM

 

Angajat Autodoc

 

nu nui producem acest ulei ci este direct producatorul

 

2:52 PM

 

Angajat Autodoc

 

...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.