Jump to content

Bmw seria 3 F30 probleme RAR


maco90

Recommended Posts

Salut,am achizitionat de curand un f30 din Olanda si am o problema cu rar-ul pe motiv ca jantele si cauciucurile de pe masina difera ce ce e scris in talon. Pe masina am 225/50/r17 iar in talonul masinii apare trecuta o singura dimensiune 205/60/r16. Cei de la rar au fost foarte aroganti si mi-au spus ca singura variana este sa schimb jantele si anvelopele pe dimensiunea din talon. Astea pe care le am sunt originale BMW si ma gandesc ca cel care le-a pus nu a circulat ilegal cu masina atatia km, pentru ca stiu ca in Olanda amenzile sunt mari. Eu am achitat la rar 460 lei si acum am 30 de zile sa revin cu masina cu rotile pe dimensiunile din carte. Aveti idee cum pot proceda? Se pot omologa cumva? Mai e variant sa caut sa imprumut de la cineva pentru ziua in care fac rar-ul sa schimbam rotile intre masini dar inca nu am gasit persoana. Multumesc
Link to comment
Share on other sites

este modelul Efficient Dynamic si vine doar cu roti pe 16

schimba jantele daca vrei sa treci RAR-ul

pe modelul asta nu sunt omologate jante mai mari de 16

 

Da, acela este modelul. Imi da un prieten de pe un seria 1, 205/55/16 dar problema este ca in carte apar 205/60/16. Crezi ca vor comenta din nou?

Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie o foaie de la bmw sa specifice ca se pot monta acele marimi... Pe usa ce marimi ai?

 

PS: Daca e eficient dinamics se pot monta doar pe 16.

 

Edit; sigur vor comenta, pune marimea care iti trebuie, eventual cumpara pentru iarna si ramai cu ele, pe f30 style 390 vin ok.

 

Jante BMW originale e90, F30 style 390 16 inch

https://www.olx.ro/oferta/jante-bmw-originale-e90-f30-style-390-16-inch-ID7hRyu.html

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

De unde esti? Se poate merge si in weekend la rar? Am eu rotile mele de iarna 205/60/16 ED si te pot ajuta eu sa ti le imprumut cat faci RAR-ul doar ca in timpul saptamanii nu pot din pacate ...

 

Varianta cu mai putine batai de cap ar fii sa obtii de la BMW o foaie cu dimensiunile posibile. Normal poti sa pui si alte dimensiuni numai ca nu o sa mai fie eficiente ... nu inseamna ca masina a fost proiectata numai pentru 205/60/16 ... sau ma insel eu?

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

De unde esti? Se poate merge si in weekend la rar? Am eu rotile mele de iarna 205/60/16 ED si te pot ajuta eu sa ti le imprumut cat faci RAR-ul doar ca in timpul saptamanii nu pot din pacate ...

 

Varianta cu mai putine batai de cap ar fii sa obtii de la BMW o foaie cu dimensiunile posibile. Normal poti sa pui si alte dimensiuni numai ca nu o sa mai fie eficiente ... nu inseamna ca masina a fost proiectata numai pentru 205/60/16 ... sau ma insel eu?

 

da, te inseli, ED vine cu o singura dimensiune pe 16 PUNCT, nu exista o foaie in care sa scrie altceva

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa ai exact 205 60 16, nu te duce cu 205 55 16 ca o sa te trimita iar acasa. Gaseste un coleg care e dispus sa faceti schimb de roti o zi si se rezolva.

 

 

Am inteles, pai asa voi face in principiu pana la achizitia unor jante pe 16. Daca raman cu cele de 17 dupa rar e riscant, nu? Am inteles ca amenda e desul de mare (in cazul in care esti verificat) si parca se confisca si talonul. Merci de sfaturi :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am avut modelul si iti pot spune ca nu este admisa alta dimensiune la ED f30 in afara de cea pe 16''

Te cred. Nu te contrazic. De aici probabil si anunturile care le mai vedeam cu F30 sport line dar aveau jante de ED.

 

Dar ma mir ca nu s-au gandit cei de la BMW ca la configurator sa nu poti schimba jantele ... e ciudat.

 

Plus ca atunci cand intrii in configurator si selecrezi ED-ul nici macar nu iti pune jantele ED (style 306), cele in 5 spite. Iti echipeaza by default masina cu jantele normale, style 390 :)

Link to comment
Share on other sites

Te cred. Nu te contrazic. De aici probabil si anunturile care le mai vedeam cu F30 sport line dar aveau jante de ED.

 

Dar ma mir ca nu s-au gandit cei de la BMW ca la configurator sa nu poti schimba jantele ... e ciudat.

 

Plus ca atunci cand intrii in configurator si selecrezi ED-ul nici macar nu iti pune jantele ED (style 306), cele in 5 spite. Iti echipeaza by default masina cu jantele normale, style 390 :)

 

jantele de la ED sunt "speciale", au chiar sens de rotatie. de fapt si suspensia e diferita, garda la sol fiind mai joasa, cutia e diferita, rapoartele sunt altfel etajate, ceva piese la motor la fel, difera, plus multe alte chestii marunte...asa ca lasati contrazicerile. asa era la primii ani de F30, acum nu m-am mai uitat sa vad cum e la LCI, iar aici nu cred ca e vorba de un LCI...

puteti echipa masina cu ce jante vreti, dar se retine talonul la orice verificare, iar masina nu se va comporta cum trebuie cu jante pe 19 spre exemplu

 

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La RAR DOAR inganfati si figuranti . Am incercat sa ii explic inspectorului RAR ca masina a mers ceva km in Olanda cu rotile respective si ca au si aia rar, itp etc. si cum a fost posibil sa mearga asa daca nu era in regula?De amenzi nu mai vorbesc. Nici nu a schitat nici un gest. Mi-a zis sa vin cu dimensiunile din talon ca nu il trec altfel. Si cand te gandesti ca sunt pline strazile de Bmw-uri cu jante pe 18-19 :)
  • Like 2
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Atentie mare, caz concret la RAR Galati. Masina cumparata de afara (Laguna 3) echipata legal(din fabrica avea dimensiunea in talonul original) cu jante de origine 17". Cand desteptii ii elibereaza talonul romanesc doar cu 16" la dimensiuni admise(asa o fi avut el in raboju' lui). Cand pe talonul de origine/stalpul usii erau mentionate mai multe dimensiuni(inclusiv 17"). Dar iti tb inteligenta sa te duca mintea sa te uiti si-n actele masinii.

S-a dus proprietarul si desi si-au recunoscut vina a fost nevoie de scandal mare, ajuns pana la director ca sa-si repare greseala. Altfel tb sa plateasca din nou omologarea/sau sa astepte amenzile.

 

Morala: niste retarzi, fiuti/fiute/finuti/tiitori/tiitoare angajati pe pilele lu' tac'su / vrunei matusi. Oameni care altfel erau muritori de foame. Dupa ce ca-s mentally challanged mai sunt si aroganti. Combinatia perfecta. Traiasca munca la stat. Loc caldut acolo, "salar" bun, poate cate-un spagonieran. Greata e cuvantul de ordine cam prin toate institutiile publice si dupa aia cersesc mariri de salarii.

Edited by mike2005
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Acelasi lucru am pătit si eu, am fost respins pt dimensiunea rotilor , tot pe 17" aveam si tot modelul ED am . Eu am luat de la un prieten rotile lui pe 16" si m-am dus ziua următoare si nici măcar nu s-au mai uitat , mi-au dat "hârtia" si am plecat . Ce pot să-ti spun este ca mai nou pe modelul ED se pot monta si jante pe 17", mergi la BMW să-ti dea o hârtie care sa ateste lucrul asta, ti-o eliberează in aceeasi zi . După te duci la RAR înapoi , cu rotile care le ai acum pe masina si prezinti "hârtia " eliberată de bmw , o să-ti omologheze si îti vor trece si rotile pe 17" in acte .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pe stalpul de la sofer al masinii este trecuta o singura dimensiune?

Mie cei de la RAR Grivita mi-au trecut decat rotile pe 16 desi pe stalp si in COC sunt trecute toate dimensiunile de la 16 la 20. Ce-i drept masina nu e ED.

 

Fix același lucru l-am pĂŁțit acum. Mi-au trecut ĂŽn carte doar 205/60/16 deși ĂŽn certificatul de autenticitate aveam trecute gârle de opțiuni de jante pe 17,18, chiar și 20.

 

Voi ĂŽncerca sĂŁ scriu un mail la BMW sĂŁ mĂŁ lĂŁmuresc. Mașina este 320 184cp, nici vorbĂŁ de Efficient Dynamics.

Link to comment
Share on other sites

Am primit un răspuns, mâine fac un drum la o reprezentanță, apoi înapoi la RAR

 

Vă mulţumim pentru mesajul dumneavoastră!

Referitor la solicitarea dumneavoastră, vă rugăm să vă adresați unui dealer autorizat BMW și să solicitați un Certificat de Conformitate, dacă mașina s-a produs pentru o piață Europeană.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

SĂŁ vezi și sĂŁ nu crezi... problema persistĂŁ, deși vorbim de un 320D 184CP fĂŁrĂŁ EfficientDynamics.

 

Problema, dupĂŁ spusele RAR ține de BMW și cum trimite informațiile cĂŁtre RAR. Versiunea auto pe care o am eu, 6A100, ĂŽn actele de la BMW câtre RAR apare doar cu 205/60/16.

 

RAR spune cĂŁ ceea ce am trecut ĂŽn CoC (Certificatul de Conformitate/autenticitate), am degeaba, deși BMW insistĂŁ ca acel certificat este suficient sĂŁ pot trece anvelopele opționale, nu se poate.

 

RAR ĂŽmi spune cĂŁ trebuie sĂŁ mĂŁ adresez BMW, sĂŁ pot pune jante pe 17,18...etc deși e tehnic posibil ĂŽn CoC, sĂŁ le fac o adresĂŁ ĂŽn care sĂŁ ĂŽmi recalculeze CO2-ul pentru noile dimensiuni pe care le vreau. Chiar și așa, odatĂŁ rezolvatĂŁ partea asta, RAR vrea sĂŁ ĂŽmi ia 10milioane pentru OMOLOGARE cu noile jante.

 

Am discutat la RAR direct cu 4 "ingineri" și oamenii ĂŽmi spun cĂŁ nu au ce face, cĂŁ e vina BMW. Le-am dat exemplu fostele mașini, un G5 și un A6, unde aveam trecute "anvelope optionale...etc" și au zis cĂŁ la Audi sau VW nu ar fi problema asta, cĂŁ nu trimit hârtiile cu legĂŁturi directe ĂŽntre anvelope și CO2.

 

Cu alte cuvinte, pot sĂŁ fac modificĂŁrile, dupĂŁ ce fac omologare...deși din fabricĂŁ mașinile pot fi comadate direct cu roți pe 20!!!

Link to comment
Share on other sites

fix la fel am patit si eu, m-am dus cu CoC-ul si nu voiau in ruptul capului sa imi treaca jantele pe 17, fiindca nu era mentionat numarul international de omologare, ceva de genul. au zis si ceva de CO2. pe moment m-am enervat, fiindca tocmai venisem de la dealer si ei ma asigrasera ca acel certificat e tot ce imi trebuie. am sunat la dealer plin de nervi, cei de acolo imi ziceau ca au eliberat multe astfel de certificate si nu au primit comentarii la RAR. in sfarsit dupa multe discutii cu inginerul RAR, de genul: "pai daca pe stalpul masinii am trecuta dimensiunea asta si in CoC e specificata dimensiunea cat si stilul jantei, unde e problema?", au acceptat sa imi omologheze.

 

 

eu te sfatuiesc sa faci o programare la alta reprezentanta RAR, poti merge unde vrei tu in tara asta, ti-as recomanda: Vaslui, Iasi, Piatra Neamt. Eu am facut omologarea prin Aprilie parca.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bun sfat. Din ce văd cu RAR-ul de la Grivița au fost în general problemele astea. O să mă duc din nou și către BMW să văd poate mai progresez cât de cât. Cei de la Grivița erau ferm convinși că nu se poate altfel, decât prin omologare. O fi din cauză că e EURO6 și or fi alte cerințe, dar mi-e greu să cred totuși. Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Am reînviat topicul, poate e de folos informația și pe viitor pentru alții.

Problema la mine (deși am 184cp din fabrică - nu e ED) provine de la o opțiune din VIN. Opțiune ce implica emisii EURO 6 în 2013. DPF/Catalizator sunt de un anumit tip (costă vreo 6000 RON OEM apropo :) ) și duceau mașina în Euro 6 în acea perioadă.

Adițional, vine și setul cu probleme pentru roți. La RAR mi-au arătat Typ 3D31 ca fiind așa: doar 205/60/16. Pare că trebuia Typ 3D35 pentru restul, dar nici nu mai aveai 117g CO2.

+ S163A - BMW DIESEL WITH BLUE PERFORMANCE

 

Dacă vreți roți mai mari în acte pentru anumite F30/31, evitați mașini cu opțiunea asta, ca să nu vă dea bătăi de cap.

 

COC arată cam așa. Traducerea din germană, spune că se pot monta jantele cu mărimile de mai jos, dar cu modificări la punctul 49, emisii. Pentru RAR asta se traduce în reomologare. Preț 1000 RON și doar pentru jantele cu care vii atunci. 18, 19...etc

 

http://i63.tinypic.com/mh4pdu.jpg

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.