Jump to content

Bmw seria 3 F30 probleme RAR


maco90

Recommended Posts

Am fost eu la RAR acum vreo saptamana. Nu-ti trebuie nimic tradus. Din experienta personala, stai langa ei cand iti verifica seria de la motor sa nu-ti topeasca si tie furtunul de vacuum de la servofrana cum mi-au facut mie. Eventual chiar poti sa le spui sa fie atenti cand baga becul ala pe la motor.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Te poti duce si fara acel COC la RAR! Pe actele de provenienta scrie clar Directiva Europeana de Omololgare care are si o extensie...Acea Directiva este un COC muuuult mai detaliat si mai complex , care se afla in baza de date a RAR! Masinile se omologheaza DOAR dupa acea directiva (si COC)....Daca masina are trecut pe COC (sau directiva) un singur CO2 , acea valoare nu se poate modifica de catre nimeni , pentru ca asa a fost construita masina. E valabil si la alte marci ( inclusiv cele din gama premium...)

 

Ex! BMW seria 5...Versiunea 6A150000 - un singur rand de roti , 6A250000 - doua randuri de roti , etc....Aceste versiuni le gasiti in COC!

 

PS - Practic , poti monta ce roti vrei tu , dar consumul declarat nu va mai fi acelasi , daca te ia Politia , e deranj mare la bani si timp....Fiecare e raspunzator de masina lui!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am achizitionat de curand un 318d ED /08.2017 si am sa merg cu el pe 4 aprilie la RAR in Calarasi.

Intampin aceeasi dilema , masina a venit cu roti de iarna 205/60/r16 jante style 390 (am adus-o pe roti din Dortmund pana in Bucuresti cu un consum de 5%).

In talon si in CoC am urmatoarele variante de echipare :

1. 205/60 R16 92V 7Jx16/ET31

2. 205/60 R16 92V 7Jx16/ET31

 

Dupa ce iau RAR-ul doresc sa-mi caut roti de vara, insa cei de la bmw ofera decat anvelope cu aceste dimensiuni si nu au jante style 390 ca optiune.

Ma gandeam sa cumpar anvelope de vara 205/60 R16 92V si alt set de jante style 390 7Jx16/ET31 sa am pe ea echipat doar ce scrie in talon / coc .

 

Cred ca pot avea probleme si cu asiguratorul (masina inca mai are garantia producatorului , plus premium selection pana in 2022) in caz de echipez masina cu ceva ce nu este omologat pentru ea.

 

Aveti vreo sugestie de unde pot achizitiona style 390 (senzorii presiune banuiesc ca se cumpara separat?) si ce recomandati ca anvelope 205/60 R16 92V ?

 

Multumesc!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Am achizitionat de curand un 318d ED /08.2017 si am sa merg cu el pe 4 aprilie la RAR in Calarasi.

Intampin aceeasi dilema , masina a venit cu roti de iarna 205/60/r16 jante style 390 (am adus-o pe roti din Dortmund pana in Bucuresti cu un consum de 5%).

In talon si in CoC am urmatoarele variante de echipare :

1. 205/60 R16 92V 7Jx16/ET31

2. 205/60 R16 92V 7Jx16/ET31

 

Dupa ce iau RAR-ul doresc sa-mi caut roti de vara, insa cei de la bmw ofera decat anvelope cu aceste dimensiuni si nu au jante style 390 ca optiune.

Ma gandeam sa cumpar anvelope de vara 205/60 R16 92V si alt set de jante style 390 7Jx16/ET31 sa am pe ea echipat doar ce scrie in talon / coc .

 

Cred ca pot avea probleme si cu asiguratorul (masina inca mai are garantia producatorului , plus premium selection pana in 2022) in caz de echipez masina cu ceva ce nu este omologat pentru ea.

 

Aveti vreo sugestie de unde pot achizitiona style 390 (senzorii presiune banuiesc ca se cumpara separat?) si ce recomandati ca anvelope 205/60 R16 92V ?

 

Multumesc!

Salut,

Si eu am aceleasi jante, e plin olx-ul de anunturi daca vrei sa iei identice, totul e sa te pricepi un pic (eu n-am habar). Eu tot caut de 17 pt f30 si nu am gasit exact ce imi tb (7.5J ET37), e plin netul de jante de f30 dar nu cu aceleasi specificatii.

Iti recomand de vara sa cauti sa iei anvelope de 215/55 R16, la reprezentanta BMW mi-au spus ca se potrivesc pe aceleasi jante si sunt un pic mai late. Eu am folosit de vara Pirelli p0 si sunt ok dar chiar nu ma pricep sa iti dau un sfat, cauta pe net teste etc

Edited by nepot_nepot
Link to comment
Share on other sites

Salut,

Cei de la bmw mi-au recomandat anvelopele vara 225/55 r16 95 W (desi le-am trimis talonul si acolo nu am aceste dimensiuni specificate). Mi se pare ciudat , nu voi avea probleme cu asiguratorul in caz ca folosesc ceva neomologat pt masina mea?

Eu am gasit asa pentru ce am eu sunt exact ca in CoC / talonul masinii:

 

1. 205/60 R16 92V 7Jx16/ET31

2. 205/60 R16 92V 7Jx16/ET31

 

https://www.anvelope.ro/anvelope-vara-continental-contipremiumcontact-5-bmw-20560-r16-92-v-runflat.htm

https://www.pieseauto.ro/jante-aliaj-16/bmw/seria-2-f22/jante-originale-bmw-seria-3-f30-f31-e90-e91-e46-1552544089.html

Edited by tstorm881989
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Pentru un F31 320D XDRIVE credeti ca ar fi vreo problema la RAR daca am roti de 17"?

In certificatul de conformitate este trecuta dimensiunea 225 55 r16, dar in campul observatii sunt trecute mai multe dimensiuni, printre care si ce am eu 225/50/R17

Daca sunt in observatii nu ai treaba! Atata sa ii rogi sa iti treaca pe cartea masinii si dimensiunile de la observatii.

Link to comment
Share on other sites

Cam asa arata rubrica observatii (vezi foto). Sunt doar enumerate, fara alte mentiuni.

 

 

Si ar mai fi un aspect legat de lumini. Vechiul propretar a pus becuri cu LED pe faza scurta, insa farul nu este prevazut cu lupa. Este vreo sansa sa trec asa RAR-ul sau sa pun becuri cu halogen?

post-88698-0-28461100-1527166928_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.