Jump to content

Achizitie x5 (2014)


MihaiSilviu

Recommended Posts

Diferente intre X3 si X5: in X5 pozitia mult mai inalta la volan. In X3 te simti oarecum ca intr-un sedan ceva mai inalt. Interesant feeling-ul reusit de inginerii bavarezi, desi garda la sol e de 211mm vs 221mm. In X5 te simti deasupra sedanurilor (vezi peste ele). Portbagajul e mai mare la X5 si in spate e o idee mai mult loc la picioare in X5 (nu ca in X3 nu ar fi suficient). X5 e mai lung cu ~20cm si mai inalt cu 10cm. La latime diferenta e de aproape 5mm (nesemnificativ). X5 e mai greu (deci un motor mai mare de 2l ar fi de luat in considerare), si fiind mai inalt (centrul de greutate mai sus) e mult mai putin agil decat un X3. Daca-l iei cu Adaptive drive, active-steering si diferential Performance control, vei avea un SUV full-size incredibil de agil. X5 e mai bine insonorizat, calitate mai buna a materialelor in anumite parti ale cabinei fata de X3 (desi tot plastic dur are in partea de jos a portierelor), si fiind mai masiv e un cruiser de autostrada mai bun (daca nu te deranjeaza consumul :thumbsup: . Pentru autostrada seria 6 sau 7).

Ca intretinere - tot cam acolo, desi am vazut ca la cauciucuri parca sunt mai ieftine cele de X5 (au dimensiuni mai comune probabil).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

parerea mea este ca atunci cand iti cumperi o masina trebuie sa ai in vedere cati bani ai cash pentru achizitie, ce venituri ai pe termen lung si ce statut social ai.

Personal am un X4 cumparat de nou cu garantie prelungita inca 2 ani, in Grecia mi sa dus navigatia, nu mai afisa nimic decat no signal a fost schimbata pe garantie altfel trebuia sa platesc cam 90 mil, un far led este 2000 euro daca se sparge, casco 3000 euro, esti pregatit sa platesti atat? impozitil pe trei ani e un mizilic asa e? Din cauza asta in tarile dezvoltate vezi mai putine suvuri decat la noi, oamenii sunt mai rationali si mai putin grandomani ca la noi de asta mi am luat x4 ca sa nu fie x6.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.