Jump to content

Volanta BMW E90 2006


Recommended Posts

Am si eu o mica problema cu volanta cand apas putin pe ambreiaj se aude un zgomot ca o bataie care inceteaza cand apas mai mult. Ma gandesc sa o schimb și nu știu care este mai buna. Ce marca ĂŽmi recomandĂŁri vreau dacĂŁ se poate un link + prețul va mulțumesc !
Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mica problema cu volanta cand apas putin pe ambreiaj se aude un zgomot ca o bataie care inceteaza cand apas mai mult. Ma gandesc sa o schimb și nu știu care este mai buna. Ce marca ĂŽmi recomandĂŁri vreau dacĂŁ se poate un link + prețul va mulțumesc !

 

 

E ok ai avut vro problema ?

Link to comment
Share on other sites

Daca doar simptomul asta il ai, caraie cand apesi pedala e rulmentul de presiune.

 

Daca tremura cand pleci de pe loc si scutura cand opresti masina e volanta + ambreiaj.

 

Oricum manopera e cam la fel, tot trebuie desfacut asa ca daca ai km destui mai bine iei tot kit-ul si gata.

Edited by MihaiCarunta
Link to comment
Share on other sites

De unde sti ca nu este volanta ? :scratchchin: :scratchchin:

 

Aceasi problema am avut-o si eu anul trecut. Am schimbat Kit-ul + volanta ambele de la Luk. Si eu suspectam doar rulmentul.

Dupa ce am deschis am constatat ca toate au fost uzate si trebuiau schimbate.

Edited by Benassy
Link to comment
Share on other sites

Daca doar simptomul asta il ai, caraie cand apesi pedala e rulmentul de presiune.

 

Daca tremura cand pleci de pe loc si scutura cand opresti masina e volanta + ambreiaj.

 

Oricum manopera e cam la fel, tot trebuie desfacut asa ca daca ai km destui mai bine iei tot kit-ul si gata.

 

 

Ce producator imi recomanzi ? Luk sau Sachs de ce nu ala si de ce ala ?Eu am acum cu masa dubla daca pun simplu are ceva ? adica ce diferenta e intre ambreaj cu masa dupla si cel simplu ?

Link to comment
Share on other sites

Iti recomand LUK pentru ca e mai ieftin decat SACHS, iar SACHS nu face decat sa cumpere piesa respectiva de la LUK si sa o branduiasca si sa o ambaleze ei. Daca vrei sa dai 300 de ron in plus, sigur nu se supara nimeni ;) Neaparat iti trebuie volanta cu masa dubla, asa vine masina din fabrica, asa trebuie sa pui. Nu te incurca cu volanta cu masa simpla, distrugi masina. Daca vrei raspunsuri la toate intrebarile tale scrie pe youtube si vezi ca sunt multe filmulete explicative si vei intelege diferentele intre cele 2. Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

Luk sau Sachs de ce nu ala si de ce ala ?Eu am acum cu masa dubla daca pun simplu are ceva ? adica ce diferenta e intre ambreaj cu masa dupla si cel simplu ?

 

Am pus volanta LUK acum 50k km. Nici o trepidatie pana in prezent.

Volanta cu masa dubla este asa cum ii spune cu dubla masa: doua piese prinse una de alta printr-o bucsa (in centru) cu arcuri intre cele doua piese ... cu rolul de a amortiza vibratia sau mai ales puterea trasmisa de motor care la ultimile modele fiind considerata prea mare s-a decis montarea tipului asta de volant (cu amortizare daca vrei). Cand e uzat arcurile de pe margine (din interior) slabesc din putere si chiar se pot scurta din lungimea lor, si chiar poate aparea joc in bucsa din centru; joc care nu exista cand e nou, sau e foarte mic..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu am acelasi huruit la pozitia intermediara a ambreiajului, am comandat atat volanta cat si kit de ambreiaj pe LUK si o sa le schimb joi.

La mine mai apare o problema, exista o mica variatie de turatie daca calc ambreiajul, in sensul ca fara pedala de ambreiaj calcata am vreo ~900 de turatii, cu pedala calcata motorul merge mai rotund si am in jur de ~960 (creste si acul din bord vizibil).

Ce poate fi? Tot ceva legat de kit / volanta?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.