Jump to content

Upgrade F30 , navigatie si sistem audio


Recommended Posts

Salutare , stiti cumva daca se poate instala navigatie pe un F30 care nu a avut din fabrica ? E o masina de care sunt interesat dar nu are navi , iar ecranul e cel mai mic . As vrea sa stiu daca se poate monta head-unit cu navigatie + upgrade ecran la cel dreptunghiular , mare.

 

 

La capitolul audio se poate face ceva pentru upgrade sunet ? E varianta fara HK .

Link to comment
Share on other sites

Daca esti dispus sa chelui se face orice :)

 

Tot sistemu de hk e undeva la 1500€ pe eBay. Mai adaugi aprox 500 pentru manopera si ce mai trebuie sa schimbi (rame geamuri, etc) si ajungi undeva la 2000.

 

Eu personal as cauta ceva care sa aibe sistemu audio. Navi o schimbi in 2 ore. Pentru audio trebuie sa dezmembrezi toata masina ...

Edited by Tavicu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat instalare HK , ci upgrade cu ceva mai bun fata de stock , gen difuri mai bune si subwoofer ,eventual daca a facut cineva si e multumit de rezultate.

Am cautat una care sa aiba tot ce vreau , dar ce gasesc e ori 320i fara navi si HK , ori 328i cu 2 fosti proprietari , suspensie M si 5 mii mai scumpa. Nu am neaparat nevoie de 240 cp, cei 2 proprietari in 50 mii km nu dau semne de bine , iar suspensia M pe drumurile din Ro nu e pentru spatele meu :) . Asa ca raman la 320i , fara navi si hk , de asta si intreb daca pot adauga ceva aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea ai ce sa pui AM sa se auda bine si sa ai control asupra sunetului ca la HK.

Navigatiea daca nu este NBT, ai de cheltuit ceva mai mult

Pe emulatoare si ce o mai fi pe

Acolo.

Deci concluzia este sa iti iei o

Masina cat mai dotata,

Cu retrofiturile iesi mai scump si uneori ai sanse sa nu functioneze la fel de bine ca cel de fabrica.

Btw si colegul SKW te poate ajuta cu mai multe detalii legate de retrofituri.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by enders
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cauta o masina care sa aiba minim hifi care e decent daca iti place sa asculti muzica. Retrofiturile, in marea majoritate, sunt piese furate de pe alte masini si vandute apoi pe cateva sute. Zilnic sunt masini sparte la care se fura navigatii, volane, ceasuri, etc, fix pentru ca unii vor "navi mare".
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sau se poate apela la colegul neo unde ai siguranta ca piesele sunt noi si iti pui NBT la un pret decent. Si HiFi-ul este ok sa stii. Iar pe viitor daca nu iti este indeajuns ai o groaza de posibilitati si cu aprox 1500$ ai schimbat tot sistemu (amp, boxe, etc) in ceva mult mai bun. Poti sa te uiti la Bavsound de ex :)

 

Eu vorbesc din propria experienta. Am luat un F31 cu navigatia business (ecranul mic) si suntetul standard. Acu ma lupt sa imi fac upgrade la sistemul audio iar navigatia desi la inceput aveam pitici pe creier sa pun pe cea mare m-am convins ca nu merita. Eu nu o folosesc DELOC! Doar sa schimb muzica sau chestii de genu ...

 

La noi in ro tot mai bun este waze-ul pt ca pe cea de la BMW nu tine cont de trafic si alte nebunii!

 

Acu ... faci ce vrei :) daca e mai important sa vada altu ca ai navi mare decat sa fie masina mai practica (asa cum prefera altii ...) este alegerea ta :)

 

Fugi pana la auto cobalcescu ca au masinile bateria incarcata si sa te joci cu navigatia. O sa vezi ca nu este cine stie ce tableta sa poti face ce vrei cu ea!

Link to comment
Share on other sites

Nu ma intereseaza factorul Wow , o vreau strict ca pe o funcționalitate. Nu folosesc Waze ,nu-mi place cum face rutele, si as vrea sa nu mai omor bateria pa telefon degeaba . De asta din sa aiba navigație, oricât de stone age ar fi :) .

 

Cu privințĂŁ la piesele furate , nu ĂŽncurajez asa ceva , cumpĂŁr doar daca am dovada ca provin de pe o masina accidentatĂŁ sau noi .

La sunet am vĂŁzut cĂŁ sunt niște kituri plug and play cu amp pt boxele fata , care oricum conteaza cel mai mult . Ăn 5-600 euro zic ca o sa am un sunet decent .

Link to comment
Share on other sites

Mai bine dau mai mult decat sa le ingros buzunarele hotilor . Daca nimeni n-ar cumpara de la ei ar fi mai bine pentru toti posesorii ....dar na ...am auzit ca unii isi cumpara chiar oglinzi sablate cu alt numar de inmatriculare , deci mai avem mult pana sa na invatam minte.
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Este primul meu post aici, daca o dau in bara cu ceva, nu aruncati cu pietre.

Sunt si eu cam in aceeasi situatie.

Tocmai mi am luat un BMW F34 320 GT ( primul meu BMW ).

Masina corespunde cerintelor mele din toate punctele de vedere mai putin sonorizarea care este undeva la nivelul unui Logan stoc ( 4 difuzoare cu un sunet foarte ... ieftin )

Din ce am citit pe acest topic inteleg ca singurele variante pentru audio ceva mai decent se invart in jurul sumei de 2.000 euro?? ... sau am inteles eu gresit?

Reusesc cumva sa ma incadrez in jurul sumei de 500 euro? Ceva sa fie cat de cat decent?

Deasemenea... eu pentru muzica folosesc 100% telefonul ( apple music ) legat din BT ... prodecez corect sau e mai bine prin mufa?

 

Multumesc anticipat! Si ma bucur sa ma aflu in randul posesorilor BMW!

 

PS: in cotiera am vazut ca este un suport pentru telefon... are cineva idee daca ii pot face un upgrade sa l folosesc pentru un galaxy S8? Daca da? Unde sa caut.

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare,

Este primul meu post aici, daca o dau in bara cu ceva, nu aruncati cu pietre.

Sunt si eu cam in aceeasi situatie.

Tocmai mi am luat un BMW F34 320 GT ( primul meu BMW ).

Masina corespunde cerintelor mele din toate punctele de vedere mai putin sonorizarea care este undeva la nivelul unui Logan stoc ( 4 difuzoare cu un sunet foarte ... ieftin )

Din ce am citit pe acest topic inteleg ca singurele variante pentru audio ceva mai decent se invart in jurul sumei de 2.000 euro?? ... sau am inteles eu gresit?

Reusesc cumva sa ma incadrez in jurul sumei de 500 euro? Ceva sa fie cat de cat decent?

Deasemenea... eu pentru muzica folosesc 100% telefonul ( apple music ) legat din BT ... prodecez corect sau e mai bine prin mufa?

 

Multumesc anticipat! Si ma bucur sa ma aflu in randul posesorilor BMW!

 

PS: in cotiera am vazut ca este un suport pentru telefon... are cineva idee daca ii pot face un upgrade sa l folosesc pentru un galaxy S8? Daca da? Unde sa caut.

Toate bune!

Salut eu as vrea sa pun pe un e92 kitul asta..ei spun ca este plug and play : https://www.focal.com/en/car-audio/car-audio-kits-solutions/integration/plugplay/focal-bmwr/ifbmw-s (300 eur)

iar pe spate: https://www.focal.com/en/car-audio/car-audio-kits-solutions/integration/plugplay/focal-bmwr/ifbmw-c (260-280 eur)

La Focal mai au si subwoofer: https://www.focal.com/en/car-audio/car-audio-kits-solutions/integration/plugplay/focal-bmwr/ifbmw-subv2 dar este in jur de 160-200 de eur bucata...nu stiu daca merita investia... pt a obtine rezultate spectaculoase ideal ar fi sa adaugi si un amplificator dar asta se poate achizitiona si dupa, in cazul in care nu esti satisfacut doar cu schimbarea difuzoarelor. Poti face schimbarile pe rand, in functie de exigente :)

Ar mai fi un kit de la MB Quart : https://www.amazon.co.uk/MB-Quart-02014QM-200-3-BMW-QM-200-3-x/dp/B009ESLXN2 (300-320 eur) care vine in kit cu tweeter, mid range, subwoofer plus crossover ... un raport calitate pret excelent dupa parerea mea, desi parca nu as schimba subwooferele stock. Cauta pe youtube si gasesti inclusiv filmulete DIY. Sper ca am fost de folos, Numai bine ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Am sistemul audio basic pe un F31 si as schimba deocamdata doar subwooferele. Din cate am inteles sistemul basic are incinte de 160mm iar cel hi-fi si HM au de 200mm. Stiti cumva daca se potriveste montura, incap incintele de 200mm in cutia (boxa) de la sistemul standard sau va trebui sa cumpar si alte cutii/boxe sub scaunele din fata?

Multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.