Jump to content

F34 320 GT -Upgrade sistem audio


Recommended Posts

Salutare,

Este primul meu post aici, daca o dau in bara cu ceva, nu aruncati cu pietre.

Tocmai mi am luat un BMW F34 320 GT ( primul meu BMW ).

Masina corespunde cerintelor mele din toate punctele de vedere mai putin sonorizarea care este undeva la nivelul unui Logan stoc ( 4 difuzoare cu un sunet foarte ... ieftin )

Din ce am MAI citit inteleg ca singurele variante pentru audio ceva mai decent se invart in jurul sumei de 2.000 euro?? ... sau am inteles eu gresit?

Reusesc cumva sa ma incadrez in jurul sumei de 500 euro? Ceva sa fie cat de cat decent? ( montaj inclus )

Deasemenea... eu pentru muzica folosesc 100% telefonul ( apple music ) legat prin BT ... prodecez corect sau e mai bine prin mufa?

 

Multumesc anticipat! Si ma bucur sa ma aflu in randul posesorilor BMW!

 

PS: in cotiera am vazut ca este un suport pentru telefon... are cineva idee daca ii pot face un upgrade sa l folosesc pentru un galaxy S8? Daca da? Unde sa caut.

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

In bugetul de 500 euro cred ca poti lua in considerare sa vorbesti cu un service de audio precum Be-loud si poti sa alegi un set de 4 difuzoare de 17cm+ 2 tweetere+ subwoofer activ underseat+ insonorizare usi. Nu stiu exact cat de capabil este playerul stock, dar pe partea de difuzoare sunt sigur ca si simplul upgrade al celor 4 difuzoare principale se va simti destul de mult. Sistemul HIFI nu merita 1000 euro, pe partea de aftermarket se poate face ceva net superior (putere+ claritate) cu firme de renume.

Un set de 4 difuzoare de 17cm de calitate (eu consider ca gasesti difuzoare superioare celor de la sistemul HIFI) este 200 euro. Cred ca asta ar fi primul pas pe care ar trebui sa il faci.

Link to comment
Share on other sites

mai poti alege si de aici mai ales ca sunt tip plug and play si sistemul este renumit peste tot in lume : https://www.focal.com/en/car-audio/car-audio-kits-solutions/integration/plugplay . P.S. gasesti sistemele si la beloud.

 

pe de alta mana, daca masina ta a venit cu sonorizarea cea mai slaba ia in considerare serios si insonorizarea tuturor usilor, altfel o sa-ti zornaie tabla ceva deosebit. mare atentie cine iti desface si cum iti desface fetele de usi, de stricat e foarte usor...

Edited by ciobster
Link to comment
Share on other sites

Inainte sa cumperi sistem HI-FI original de BMW, roaga pe cineva de pe forum are are acest sistem sa-ti arate cum suna. Pe mine personal m-a dezamagit HIFI-ul de la BMW pe seriile F. Baraie si vibreaza cand dai tare. Cel mai bun e Harman Kardon, dar e si f scump. Pe link-ul asta ai unul second complet: http://www.ebay.de/itm/TOP-HIFI-PROFESSIONAL-SOUND-SYSTEM-HARMAN-KARDON-BMW-F30-F31-F34-MINI-F56-F54-/262952531975?hash=item3d39313807:g:kqoAAOSw6DtYWAQO

 

Dupa ce vei testa un Harman, crede-ma ca nu-ti vei dori altceva. La 500 de euro nu stiu ce calitate vei gasi, sa nu ai asteptari prea mari. vezi si la JBL ce au, JBL a preluat Harman si calitatea lor e destul de decenta. Nu ma prea pricep la solutii after market pt sisteme audio.....

decat sa iei de la Beloud cu 2800 de lei = 622 euro, mai strangi bani o luna sau 2 si pui Harman direct si ai incheiat balciul. Spor si anunta-ne pentru ce ai optat!

Edited by six in line
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inainte sa cumperi sistem HI-FI original de BMW, roaga pe cineva de pe forum are are acest sistem sa-ti arate cum suna. Pe mine personal m-a dezamagit HIFI-ul de la BMW pe seriile F. Baraie si vibreaza cand dai tare. Cel mai bun e Harman Kardon, dar e si f scump. Pe link-ul asta ai unul second complet: http://www.ebay.de/itm/TOP-HIFI-PROFESSIONAL-SOUND-SYSTEM-HARMAN-KARDON-BMW-F30-F31-F34-MINI-F56-F54-/262952531975?hash=item3d39313807:g:kqoAAOSw6DtYWAQO

 

Dupa ce vei testa un Harman, crede-ma ca nu-ti vei dori altceva. La 500 de euro nu stiu ce calitate vei gasi, sa nu ai asteptari prea mari. vezi si la JBL ce au, JBL a preluat Harman si calitatea lor e destul de decenta. Nu ma prea pricep la solutii after market pt sisteme audio.....

decat sa iei de la Beloud cu 2800 de lei = 622 euro, mai strangi bani o luna sau 2 si pui Harman direct si ai incheiat balciul. Spor si anunta-ne pentru ce ai optat!

 

 

Asa e! Am eu Hi-Fi si e praf la volum mare pe unele piese. Cel de la HK ar fi cea mai buna optiune daca ai vrea sa ramai pe linia de retrofit BMW.

Link to comment
Share on other sites

Poate ajuta in luarea decizie și punctul meu de vedere.

 

Am avut pe pe Seria 3 touring sistemul audio de baza, amplif integrat in NBT 4x15 watt, 6 boxe in total (4 boxe in portiere și 2 subwoofere sub scaunele fata) și dpdv calitate audio era departe de ce ĂŽmi doream eu.

 

Prima alternativa a fost HK ĂŽnsĂŁ cu doua impedimente mari (nu imposibil de trecut) in primul rând faptul ca literalmente desfaci mașina de la cap la coada cu dezavantajele de rigoare și bine-nțeles costul total (+ 1500 euro in cazul cel mai fericit cu componente din dezmembrĂŁri in mare parte).

 

A doua alternativa ar fi fost Hi-Fi cu aceleai avantaje dezavantaje ĂŽnsĂŁ cu un preț mai mic dar și performante mai slabe.

 

A 3 a alternativa consideratĂŁ de mine și implementatĂŁ a fost retrofitul original BMW Alpine (Pt detalii vezi threadul meu in secțiunea mașina mea). Suplimentar am schimbat și boxele spate și am adĂŁugat tweetere originale HK. Rezultatul e chiar super Ok (dacĂŁ ești din București putem sa ne vedem și sa ĂŽți faci o parere). Da ĂŽntr-adevĂŁr este sub HK și nu neaparat ca putere (ce nu o folosești la maxim) ci ca DSP ĂŽnsĂŁ te vei bucura de un sunet stereo clar și profund. Comparativ cu HiFi (side by side cu celelatat BMW seria 2) retrofitul Alpine este mult peste, putere audio, boxe de calitatea mai buna și procesor de sunet .

 

Sper da te ajute experiența mea, dacĂŁ mai dorești și alte detalii nu ezita sa ma intrebi.

 

ĂncĂŁ un scurt sfat, doar schimbând boxele impactul sa nu te aștepți sa fie ceva wooow, câștigi dor claritate in rest mai nimic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu tot hifi am pe f10 2013. Sunt foarte multumit de cum se aude. Nu simt ca trebuie mai mult. Din ce am vazut sunetul se modifica si cand se face retrofit de la ccc la cic sau de la cic la nbt. Am un prieten cu e90 sistem audio standard si nav ccc, la trecerea de la ccc la cic, sistemul audio s-a auzit mult mai bine(mai clar, bass mai puternic etc)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Salutare,

Este primul meu post aici, daca o dau in bara cu ceva, nu aruncati cu pietre.

Tocmai mi am luat un BMW F34 320 GT ( primul meu BMW ).

Masina corespunde cerintelor mele din toate punctele de vedere mai putin sonorizarea care este undeva la nivelul unui Logan stoc ( 4 difuzoare cu un sunet foarte ... ieftin )

Din ce am MAI citit inteleg ca singurele variante pentru audio ceva mai decent se invart in jurul sumei de 2.000 euro?? ... sau am inteles eu gresit?

Reusesc cumva sa ma incadrez in jurul sumei de 500 euro? Ceva sa fie cat de cat decent? ( montaj inclus )

Deasemenea... eu pentru muzica folosesc 100% telefonul ( apple music ) legat prin BT ... prodecez corect sau e mai bine prin mufa?

 

Multumesc anticipat! Si ma bucur sa ma aflu in randul posesorilor BMW!

 

PS: in cotiera am vazut ca este un suport pentru telefon... are cineva idee daca ii pot face un upgrade sa l folosesc pentru un galaxy S8? Daca da? Unde sa caut.

Toate bune!

Salut! Ai mai facut upgrade-ul ? Si eu sunt interesat pt F34 si eram curios ce ai ales si daca ai ceva recomandari. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.