Jump to content

Fierbe apa E90


LUCPO

Recommended Posts

Salut

 

Am un bmw e90 320i de 170cp si am probleme cu temperatura apei. Am schimbat deja senzorul care citeste temperatura apei si termostatul. Nu am idee ce sa ii mai fac, mecanicul zice ca este posibil sa fie _chiulasa_, dar totusi sper ca poate aveti voi alte idei :)

Link to comment
Share on other sites

pune antigel cu apa.

apa fierbe la 100 de grade

antigelul amestecat cu apa fierbe mult mai sus,in functie de procentul in care sunt combinate

 

Am pus antigel rosu cu apa distilata, problema nu este lichidul de racire, pompa de apa este electrica si mere intrerup, cateodata nu mai mere deloc :(

Link to comment
Share on other sites

Am pus antigel rosu cu apa distilata, problema nu este lichidul de racire, pompa de apa este electrica si mere intrerup, cateodata nu mai mere deloc :(

Vezi ca trebuie antigel albastru nu rosu, rosu/roz este la grupul VAG.... nu ca ar avea asta vreo treaba cu cresterea temperaturii dar iti poate produce alte probleme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, de obicei in BMW este antigel albastru G11 , problema apare cand amesteci atigelul rosu cu ala albastru , se lasa cu un fel de mazga/smantana/branza in instalatia de racire. Daca cureti bine sistemul poti sa ii pui antigel rosu , doar sa nu il amesteci cu alta culoare. Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Este antigel rosu facut de Mobil ce nu contine nitriti, amine, fosfati, borati si silicate ... Scrie si pe bidon ca poate fii folosit la BMW dupa 2007. Este important sa nu contina substantele enumerate care ataca blocul motor si sa nu combini culorile/antigelu. Antigelu ce contine silicate ataca aluminiu si cum majoritatea motoarelor noi sunt din alumiuniu de aia nu se mai foloseste, si mai pe vremuri antigelu rosu era ala cu silicate dar vad ca sunt producatori care fac antigel rosu ce nu mai contine silicate. Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Pune antigel ALBASTRU, altfel iti distrugi motorul. Pompa de apa nu cred ca se poate desface si repara :( costa undeva la 1200 de ron, deci ieftina nu e.

 

Eu am gasit la 2000 de lei, deci 1200 este parfum :) Ce mi se pare mie ciudat este ca atunci cand desfac capacul de la borcanul de apa isi revine, mere cam 2 zile dupa care iar incepe sa fiarba. Are ceva legatura cu aerisitul?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.