Jump to content

Zgomot la roata


apache1983

Recommended Posts

Buna seara. Am o problema la roata din dreapta fata. Face un zgomot metalic cand trec peste denivelari, dar nu un zgomot ca si cum ai lovi cu ciocanul ceva, ci mai degraba un zgomot pe care il face un baterist la tangeri. nu se aude nimic in masina cu geamurile inchise. Se aude si daca trec si peste denivelari mai tare si cu alte roti decat cea de pe stanga fata. am fost la un mecanic, am ridicat masina pe elevator, am tras de toti pivotii si toate bucsele, si nu am reusit sa gasim cauza. Scriu aici cu gandul ca poate cineva a mai avut o astfel de problema la un e39 si poate sa ma indrume. masina e perfecta, merge bine, trage bine si e stabila, nu a fost lovita, dar pare una de doi lei de la zgomotul asta penibil. Va multumesc
Link to comment
Share on other sites

deci in mare sa inteleg ca trebuie sa demontez sistemul de franare si sa caut pe acolo probleme. M-am gandit, doar ca am urcat masina pe cric si cu frana apasata am lovit in roata (doar de jos in sus) si a facut zgomot. Eu ma gandesc ca daca face zgomot doar cand se misca de jos in sus sa nu fie si ceva de la amortizor. cand lovessc in dreapta sau stanga (masina fiind pe cric) nu face nici un zgomot. Am sa demontez oricum etrierul si deflectorul de aer sa vad daca e ceva pe acolo suspect. Multumesc mult de interventii!
Link to comment
Share on other sites

Eu ma gandesc ca daca face zgomot doar cand se misca de jos in sus sa nu fie si ceva de la amortizor. cand lovessc in dreapta sau stanga (masina fiind pe cric) nu face nici un zgomot. Am sa demontez oricum etrierul si deflectorul de aer sa vad daca e ceva pe acolo suspect.

Tu trebuie sa intelegi ca la roata, in zona rotii sau suspensia ca intreg NU TREBUIE AUZI/SIMTI NICI UN ZGOMOT ORI JOC CAND SE TRAGE CU MANA SAU ALTE SCULE/RANGI/TIJE/PARGHII DIN DIFERITE UNGHIURI SI POZITII

Orice zgomot (...de bucsa, de rulment, de flansa, de placa..) trebuie tratat ca atare; adica inlaturat/reparat.

Totul este conceput/proiectat fara nici un fel de joc la nivel de suspensie; sau daca exista, acesta sa fie aproape de insesizabil.

..poate ca singurul joc ar fi intre placutele de frana si discuri si eventual pistonul etrierului, dar si asta e greu de creat avand in vedere unde e bagata placuta respectiv pistonul..

 

:offtopic: un alt zgomot minor de gen 1mm ar fi cu rotile din spate suspendate si zgomotul sa vina din planetara prin diferential.. Zgomot care va disparea cu rotile pe asfalt pentru ca planetara isi va schimba unghiul facut cu roata si implicit diferentialul.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.