Jump to content

Costuri intretinere f 10


miky_1

Recommended Posts

Guest CosmaCosmin

Pretul pieselor era 620 sau 630 un singur tampon, nu mai retin exact, am undeva factura

 

Pentru alt service in bucuresti, ce variante am?

Am tot auzit de Filaret.

 

Trebuie sa merg ca am un zgomot la ralanti, ca si cum ar bate un capac ceva. Cateodata se aude din spate un huruit de toba, cand e motorul in sarcina.

Cei de la Service Scream (Tezparii) au verificat tot cica, toata evacuarea, inclusiv racordul flexibil, cica totul e ca nou. La final de zi, au gasit ei tampoanele uzate (dar nu de tot), dat comanda de piese, schimbat, dar nu s-a rezolvat mai nimic. Dimpotriva, uneori parca simt ca se transmit mai multe vibratii la caroserie ca inainte.

Faza e ca zgomotul ala revine, doar cateodata, mai rar de-acum ca e cald afara. La rece se auzea mai des.

Evident ca la service cand merg, totul impecabil, nu se aude.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ai reusit sa i idai de capat ?

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Eu ii posibil sa am nevoie sa schimb tampoanele la motor.

 

In oferta la reprezentanta un tampon ii 80EUR ca pe bavauto

Diferenta ar fi la rata orara pentru manopera,

au inclus 2 h, la reprezentanta in SK e 90EUR/h

 

Am vazut manopera de 150RON,

Recomandare pentru Timisoara? :-)

Link to comment
Share on other sites

Aaaa,...da eu am vrut si filtrele de polen....insa alea nu cred ca valoreaza 500 de ron si manopera... sa fim seriosi...nici nu te murdaresti pe maine sa le schimbi.

 

filtrul de polen cu carbon activ pt F10 este 450 ron pe original si in jur de 200-250 aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Eu ii posibil sa am nevoie sa schimb tampoanele la motor.

 

In oferta la reprezentanta un tampon ii 80EUR ca pe bavauto

Diferenta ar fi la rata orara pentru manopera,

au inclus 2 h, la reprezentanta in SK e 90EUR/h

 

Am vazut manopera de 150RON,

Recomandare pentru Timisoara? :-)

Eu am schimbat tampoanele prin Iulie-August cu 800 lei. Manopera nu am platit-o pentru ca motorul era dat jos in vederea schimbarii distributiei. In alte conditii schimbarea tampoanelor costa 1000 lei la service-ul la care merg eu

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutari ! Adresez si eu o intrebare observand ca s-au dat raspunsuri de la posesori de 530D respectiv 535D

 

Sunt mai fiabile cele 535D sau cel putin sunt la fel de fiabile ca 530D ?

 

E posibil ca aceeasi piesa de 530 pt 535 sa fie mai scumpa!? Ca ``deah`` vine montata pe 535D (nu stiu daca`i tocmai potrivit exemplu dar sa zicem un brat, fulie sau un releu etc) ? Sper ca am fost oarecum destul de explicit in ceea ce vroiam sa exprim...

 

 

Multumesc anticipat !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu prea difera preturile la consumabile.

 

F10 530D, punte fata: http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=FW51-EUR-07-2010-F10-BMW-530d&diagId=31_0824

 

F10 535D, punte fata: http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=XA71-EUR-01-2012-F10-BMW-535d&diagId=31_0824

 

Sunt exact aceleasi repere, codurile exact la fel, deci piesele sunt identice. Releul e la fel.

 

Ce difera in unele cazuri sunt discurile.

 

530/535/M550d/550i au toate acelasi sistem de franare, ma refer la etrieri, pompa etc. Se poate verifica pe realoem, piesele au codurile identice. Vorbesc de sistemul standard.

 

Ce difera e dimensiunea discurilor.

 

530d se poate echipa in 2 variante: 348X30 fata si 330X20 spate sau 348X36 fata si 345X24 spate.

 

535d vine doar cu 348X36 fata si 345X24 spate.

 

Ca si pret, un set complet care contine 4 discuri si 2 perechi de placute OE BMW le-am vazut pe ebay la un magazin din Germania la pretul de ~660 euro pentru varianta cu discurile mai mici si ~900 euro pentru discurile care vin pe 535.

Edited by dragos1801
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In concluzie sa inteleg..ca daca imi permit achizitia unui 535D F10 voi avea cam aceleasi costuri aproximative unui 530D.

 

Turbinele de la 3.5 sunt fiabile sau problematice ? Banuiesc...ca asta face diferenta de putere si eventual injectoarele..

 

Multumesc mult de raspuns !

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Pt cine-i din zona si vrea sa-l contacteze, ii pot lasa nr ul pe privat. Am mai dat nr ul si altora care au intrebat.

 

Legat de tampoane, pretul lor cu transport au fost 830ron, iar manopera 150.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

BunĂŁ seara! Se poate un numĂŁr și nume al mecanicul ui? BineĂŽnțeles ĂŽn privat. Mulțumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.