Jump to content

Eroare cutie F10


Recommended Posts

Salut,

 

Ma poate ajuta cineva cu descifrarea urmatoarei erori de pe cutie? Aveti idee ce poate fi? Cutia schimba bine, cu exceptia unor mici socuri la 1, 2,3, in primii 500 de metri, dimineata (pe asta sper sa o rezolv cu schimbarea uleiului in cutie.)

 

4200A3 Solenoid valve (HIS) hydraulic impulse memory

Short cicruit ti positive

Intermittent

 

Masina 520 D, automat, cutie sport, 2011.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Pe blocul mecatronic sunt niste solenoide pentru fiecare trepta de viteza, in cazul tau nr 3 pare a fi defecta. Nu sunt mecanic dar asta inteleg eu din eroarea aceasta. Se pot schimba doar solenoidele sau intreg blocul mecatronic.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pe blocul mecatronic sunt niste solenoide pentru fiecare trepta de viteza, in cazul tau nr 3 pare a fi defecta. Nu sunt mecanic dar asta inteleg eu din eroarea aceasta. Se pot schimba doar solenoidele sau intreg blocul mecatronic.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Multumesc! Ai idee ce face exact solenoidul respectiv? Ori nu are o importanta asa mare, ori o fi un contact imperfect, cutia schimba perfect....

Link to comment
Share on other sites

Mergi la ZF, fa-i o revizie completa la cutie cu tot cu baie de ulei si spune-le ce problema ai. Sigur pot repara sau inlocui acel solenoid. Daca vrei mai multe informatii, vezi aici:

 

 

Masina este programata deja pentru schimb de ulei + filtru la cutie. Doar ca voiam sa stiu ce inseamna aceea eroare si ce face solenoidul exact? asigura ungerea?

Edited by gazoby
Link to comment
Share on other sites

Acel selonoid este o supapa electrica ce inchide sau deschide un circuit hydraulic , eu iti sugerez sa o schimbi atunci cand ii schimba uleiul , are eroare pe ea ca nu mai functioneaza in parametri si nu sti cand cade ... Poate te mai tine 10 ani , poate cade exact dupa ce ai facut schimbul de ulei si ca sa o inlocuiesti o sa pierzi uleiul ca trebuie sa dai jos baia de la cutie si unitattea mecatronica.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acel selonoid este o supapa electrica ce inchide sau deschide un circuit hydraulic , eu iti sugerez sa o schimbi atunci cand ii schimba uleiul , are eroare pe ea ca nu mai functioneaza in parametri si nu sti cand cade ... Poate te mai tine 10 ani , poate cade exact dupa ce ai facut schimbul de ulei si ca sa o inlocuiesti o sa pierzi uleiul ca trebuie sa dai jos baia de la cutie si unitattea mecatronica.

 

 

Merci frumos!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.