Jump to content

Motoarele diesel ar putea fi interzise?


Recommended Posts

Eu nu cred ca masinile pe carbuni... scuze, electrice, sunt viitorul. Cel putin nu acum, nu cu densitatea actuala de stocare a energiei electrice si din pacate nici previzibila in viitor. Nu exista infrastructura si in unele tari nu va exista niciodata.

 

Dar cred ca masinile autonome, in special gen Tesla Network vor beneficia de asa ceva. Un fel de Uber autonom, asta in caz ca ne vom putea desprinde de ideea de a detine o masina personala. Asta ar rezolva multe probleme.

Link to comment
Share on other sites

Atata vreme cat mari producatori de automobile investesc inca in dezvoltarea motoarelor termice nu vad un viitor inca pt cele electrice, inca ies pe poarta marilor companii de automobile V8, V10 si V12, V6 nici nu il mai punem la socoteala

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Si atunci de ce lasam politicienii sa plateasca din buzunarul nostru ecotichet pentru masini electrice si hybrid?!?

 

De ce ii permitem la psd/pdsr/fsn/pcr sau cum so mai numi sa faca ce vrea de 27 de ani incoace?

De ce ii permitem lui Dragnea sa isi arate ranjetul batjocoritor pe micile ecrane? De ce ii permitem lui firea sa isi bata joc de bucuresteni?

Daca gasesti raspunsul la intrebarile mele implicit gasesti si raspunsul la intrebarea ta

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

Nu exista subiect care sa nu duca cel putin o data la politica :))

 

Pentru ca ea este principala vinovata pt situatia actuala din romania, e strict parerea mea, si implicit pt orice neajuns ajungi sa ii invinovatesti pe politicieni pt orice

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu am dat vina pe politicieni... Mare diferenta. Eu am dat vina pe fiecare din noi.

 

Probabil ca noi suntem viiovati pentru naivitatea noastra si pentru ca, credem in minciunile/promisiunile lor, ei nu sunt deloc pentru ca ne fura si ne mint de atatia ani

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

cine sta la bloc unde incarcĂŁ?

 

Prin stalpii de iluminat. Acolo sunt cabluri relativ OK.

 

Incarcarea prin indusctie are foarte multe pierderi si este si foarte inceata. Doar nu iti este lene sa bahi un stecher in priza ? :)))

 

Astazi transferul prin inductie atinge randamentul de 92-93%. Ma refer la sistemul care se pune la nivelul solului si tu parchezi masina deasupra lui.

 

Se luceraza si la senzori care ghideaza masina sa fie exact deasupra pt a obtine transferul maxim. Altfel, daca vin meseriasi care au nevoie de 2 locuri de parcare pt a putea parca un opel corsa sau VW Polo, evident ca nu vor incarca nimic... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Atata vreme cat mari producatori de automobile investesc inca in dezvoltarea motoarelor termice nu vad un viitor inca pt cele electrice, inca ies pe poarta marilor companii de automobile V8, V10 si V12, V6 nici nu il mai punem la socoteala

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Exact.

 

Atat timp cat principala ratiune este profit (daca te intereseaza mai mult banii, mediul va avea de suferit..) si pe partea cealalta lipsa de directie din partea statului in sensul educarii omului de rand care foloseste masina ca un utilitar... si "descurajarea" dorintei de a avea masini cu motare din ce in ce mai puternice, sau puternice pur si simplu... atunci si numai atunci putem considera ca ajutam mediul prin ceea ce facem.

 

Mie personal nu mi-ar displace o masina cara sa atinga maxim 110-120 km/h chiar pe autostrada cu motor de 1 litru, ultra-eficienta, masina care sa o folosesc zilnic pentru a ajunge la lucru sau unde am nevoie in treburile zilnice.

 

..daca vreau/ am vrea distractie si adrenalina exista circuit unde ne putem da frumoos si tare ca e special conceput!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Prin stalpii de iluminat. Acolo sunt cabluri relativ OK.

 

Astazi transferul prin inductie atinge randamentul de 92-93%. Ma refer la sistemul care se pune la nivelul solului si tu parchezi masina deasupra lui.

 

Se luceraza si la senzori care ghideaza masina sa fie exact deasupra pt a obtine transferul maxim. Altfel, daca vin meseriasi care au nevoie de 2 locuri de parcare pt a putea parca un opel corsa sau VW Polo, evident ca nu vor incarca nimic... :rolleyes:

 

http://www.youtube.com/watch?v=GlrcPrzuPMM

 

Eu sunt speriat de cat de usor ignoram pierderile electrice, atata timp cat energia respectiva vine in mare majoritate din arderea combustibilor fosili. Dar mai degraba vorbim de 75-85%, calculand celelalte pierderi colaterale, nu vorbim de cazul ideal, la care faci tu referinta. Si asta doar acolo in garaj. Vezi cat se pierde in termocentrala, vezi cat se pierde pentru transport prin lini de inalta tensiune si posturi de transformare pentru ele. Apoi sunt pierderi in baterie, apoi pierderi in motorul electric, etc. Iti vine sa plangi cand le aduni pe toate si vezi cu ce ramai. Numai energie verde nu este.

 

Pe deasupra nu e suficient ca incarcarea prin fir, este inceata, o mai si incetinim prin inductie. Corect, urasc cablurile, asta ar lipsi sa strang iarna un cablu de incarcare de afara, de fiecare data cand urc in masina...

 

Eu vad EV ca pe un tren de publicitate in care sar toti super repede, pana o sa apuce lumea sa-si intre in simturi si o sa revina la logica.

 

Din ce am citit prin alte posturi de-ale tale inteleg ca muncesti ceva intr-un domeniu cel putin conex EV daca nu direct legat. Inclin sa cred ca esti mai putin obiectiv din acest motiv.

 

Eu am tot spus! Vreau masina electrica! Dar mai intai sa produca cineva acelasi telefon care-l am, cu aceleasi functii, aceleasi dimensiuni dar care sa-l incarc odata pe saptamana folosindu-l intr-un regim similar. Si dupa, voi fi convins ca viitorul automobilelor este electric. Pana atunci pentru mine sunt doar fandoseli. Nu e suficient ca fugim dupa prize pentru telefon dupa-masa pe unde ne apuca, acum o sa fugim si dupa o "galeata" de curent pentru masina.

 

Am scapat de firele de la telefoanele fixe si acum nu exista un telefon mobil smart care sa nu fie descarcat dupa 10 ore de munca si apoi inapoi la fire (de priza). Halal! Pregatiti perfect pentru revolutia electrica!!!

 

In alta ordine de idei, am un prieten bun, medic chirurg renumit de altfel dar care e oarecum mai "conspirationist", mai orwellian. Si el spune, asta e fain pentru un guvern, daca toti avem masini electrice. Va fi suficient un buton care sa ne opreasca complet din tot, incalzire, comunicatii, acum si transport. Pana acum mai puneai deoparte ceva combustibil. Acum...? Ce-o sa faci? Panouri solare. Ne si asculta, ne si vad deplasarile. Big Brother la patrat. Cred ca Dragnea jubileaza, in conditiile in care e capabil sa inteleaga. Sau poate nu l-a citit pe Orwell, nu are sursa de inspiratie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.