Jump to content

Cruise control E46 m43


Gaal Alexandru

Recommended Posts

Salutari, am montat recent volan cu comenzi si cruise control pe un E46 m43.

Problema e ca nu i-mi mentine viteza.

Cand apas butonul I/O i-mi apare martorul verde in bord.

Celelalte butoane nu fac nimic?

Bmw scanner recunoaste si volanul MFL si Cruise controlul.

Intrebarea e: cum se activeaza si cum se seteaza viteza? Trebuie facut ceva codare cu NCS Expert?

Edited by Gaal Alexandru
Link to comment
Share on other sites

La m43 ai accelerație pe cablu. Ai nevoie de actuator, modul de comanda..si ceva cablaje. Lasa-te păgubaș, monteaza comenzile de volum pt radio si gata.

 

Mersi de pont, dar ai citit complet primul post?

 

Stiu ce cuprinde cruise contolul pe M43, am deja toate componentele montate ... instalatia electrica facuta...

 

Intrebarea era alta: trebe codat in NCS?

Edited by Gaal Alexandru
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutari, am montat recent volan cu comenzi si cruise control pe un E46 m43.

Problema e ca nu i-mi mentine viteza.

Cand apas butonul I/O i-mi apare martorul verde in bord.

Celelalte butoane nu fac nimic?

Bmw scanner recunoaste si volanul MFL si Cruise controlul.

Intrebarea e: cum se activeaza si cum se seteaza viteza? Trebuie facut ceva codare cu NCS Expert?

daca viteza e mai mica de 40 km/h nu iti accepta comanda... trebuie sa fie mai mare

 

"activarea" vitezei se face din butonul +

 

nu trebuie codat nimic.

Link to comment
Share on other sites

@.Bogdan: dupa acel document am facut retrofitul, e singurul DYI complet pt M43

 

@XXL: mersi de pont, o sa incerc saptamana viitoare in afara orasului la o viteza mai mare.

 

@SKW: pe scurt: actuator, cablu de acceleratie secundar, modul cruise control, airbag si comenzi pt volan cu 4 spite, intrerupator pe ambreiaj. Instalatia electrica l-am facut eu dupa PDF-ul postat de .Bogdan

 

Comenzile pt audio functioneaza ok. Apare si martorul verde in bord pt CC.

Edited by Gaal Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Nu necesita codare, verifica conexiunile ce le-ai facut cu atentie, actuatorul are si el un fir care se leaga la masa. Switch-ul de la pedala de frana este magnetic si este montat pe un suport cu dinti, vezi sa nu il fi miscat de pe pozitia initiala si astfel este activat tot timpul, asta inseamna si lumini de frana aprinse tot timpul, etc.
Link to comment
Share on other sites

Nu necesita codare, verifica conexiunile ce le-ai facut cu atentie, actuatorul are si el un fir care se leaga la masa. Switch-ul de la pedala de frana este magnetic si este montat pe un suport cu dinti, vezi sa nu il fi miscat de pe pozitia initiala si astfel este activat tot timpul, asta inseamna si lumini de frana aprinse tot timpul, etc.

 

Salut, am verificat switchul de la frana, functioneaza OK.

Firul de la actuator care merge la masa, am legat la punctul de masa de sub semnalizarea stanga.

 

Am incercat si la viteza mai mare de 40km/h, tot nu merge.

 

Daca e cineva din zona clujului cu crusie control pe M43 si ar putea sa-mi inprumute actuatorul si modulul pentru un test, ar fii super.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.