Jump to content

Schimb ulei cutie transfer + grup


kevinn14

Recommended Posts

Salut . As vrea și eu sa schimb la un e60 530xd uleiul la cutia de transfer + uleiul la grup + uleiul la diferențial . Nu am nici o problema dar am auzit la cineva o discuție ca e bine sa le schimbi .

Știe cineva dacĂŁ e Ok sa umbli sa schimbi ? Nu am gĂŁsit nimic pe tema asta .

Am cerut oferta de la Filaret când am schimbat discurile și ar fi cam 700 și ceva de lei cu totul .

Ce pĂŁrere aveți ? Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat eu la 525 LCI xdrive, 200lei/l pe original BMW (doar asa a gasit mecanicul).

Ai nevoie de 1l la cutia de transfer si cate 1l la diferentiale (cel putin asa m-a taxat pe mine). La diferentiale trebuie pompa ca sa il extraga, nu au surub pentru golire.

Edited by jeezy
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, nu strica sa schimbi si acolo uleiul , dupa parerea mea poti sa faci schimbul la un service normal cam la jumate de pret. E mai simplu de cat un schimb de ulei la motor ca nu au de schimbat filtru , cate 2 surube de desfacut pentru fiecare unitate ... unu de golire si altu de umplere. Ulei poti sa folosesti Castrol sau Liqui Moly ... La diferential ai nevoie de 1.6l de 75w140 si pompa de golire ca nu are scurgere , diferentialul fata 0.6l tot de 75w140 iar la cutia de transfer 0.6l de SAE w75 GL-4 de obicei original. Edited by OPaul
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

la cati km se recomanda schimbarea uleiului in diferentiale+c transfer?

Daca-i pe viata iti dai seama ca destul de rar.

Daca masina are peste primii 100-150 mii km. buna idee sa fie inlocuit.

 

 

 

@ OPaul, de unde stii ca trebuie 75w140 si nu 75w90. Personal am cautat mult timp sa aflu un raspuns sigur. Nu am aflat din cele mai multe locuri (forumuri) decat ca 75w90 se pune in diferential. 75w140 fiind prea gros.. nu cred ca face bine.

In unele, mai rar, unii pun chiar 75w80..

Bine-nteles ca trebuie sa fie GL-4 sau GL-5.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest CosmaCosmin

Da, nu strica sa schimbi si acolo uleiul , dupa parerea mea poti sa faci schimbul la un service normal cam la jumate de pret. E mai simplu de cat un schimb de ulei la motor ca nu au de schimbat filtru , cate 2 surube de desfacut pentru fiecare unitate ... unu de golire si altu de umplere. Ulei poti sa folosesti Castrol sau Liqui Moly ... La diferential ai nevoie de 1.6l de 75w140 si pompa de golire ca nu are scurgere , diferentialul fata 0.6l tot de 75w140 iar la cutia de transfer 0.6l de SAE w75 GL-4 de obicei original.

 

mie mi-e fost schimbat cu 75W90,

tu de te-ai gandit la 140 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 years later...

Daca-i pe viata iti dai seama ca destul de rar.

Daca masina are peste primii 100-150 mii km. buna idee sa fie inlocuit.

 

 

 

@ OPaul, de unde stii ca trebuie 75w140 si nu 75w90. Personal am cautat mult timp sa aflu un raspuns sigur. Nu am aflat din cele mai multe locuri (forumuri) decat ca 75w90 se pune in diferential. 75w140 fiind prea gros.. nu cred ca face bine.

In unele, mai rar, unii pun chiar 75w80..

Bine-nteles ca trebuie sa fie GL-4 sau GL-5.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.