Jump to content

Punctele de rugina la aripi spate e46


QuBBaUFC

Recommended Posts

Salut..de cand am luat masina am niste puncte de rugina pe aripile din spate la acel arc de la roti...

Acum a venit vremea sa le repar si nu stiu ce sa fac.... am 2 variante la care ma gandesc..poate o sa ma ajutati sa aleg una.

Prima varianta: Vreau sa ma duc la un service si sa mi-o repare sa ii dea cu smirgher pana la fier sa ii bage chit sa il smirghieruiasca si sa il vopseasca...dar nu stiu cum va arata la sfarsit...as vrea sa aiba aceleasi linii ca una noua .. nu vreau sa arate ca un cacat....

A doua varianta: Sa cumpar ambele aripi spate si pragurile de la dezmembrari cu aceeasi culoare...dar...sunt putin nelamurit...Cand cumpar aripile..ei imi dau toata aripa care se desprinde din fata de la oglinda vine pe plafon pana in spate cu stopul si cu inchiderea usii in spate + acea mica bara care se duce pe jos intre usa si prag pana la roata din fata? Sau mi-o taie din spate pana aproape ajunge la plafon ....Iar daca o taie..cum dracu o montez fara sa se vada ca a fost taiata acolo?

Va astept raspunsurile :) Help MEE:)))

Link to comment
Share on other sites

Salut..de cand am luat masina am niste puncte de rugina pe aripile din spate la acel arc de la roti...

Acum a venit vremea sa le repar si nu stiu ce sa fac.... am 2 variante la care ma gandesc..poate o sa ma ajutati sa aleg una.

Prima varianta: Vreau sa ma duc la un service si sa mi-o repare sa ii dea cu smirgher pana la fier sa ii bage chit sa il smirghieruiasca si sa il vopseasca...dar nu stiu cum va arata la sfarsit...as vrea sa aiba aceleasi linii ca una noua .. nu vreau sa arate ca un cacat....

A doua varianta: Sa cumpar ambele aripi spate si pragurile de la dezmembrari cu aceeasi culoare...dar...sunt putin nelamurit...Cand cumpar aripile..ei imi dau toata aripa care se desprinde din fata de la oglinda vine pe plafon pana in spate cu stopul si cu inchiderea usii in spate + acea mica bara care se duce pe jos intre usa si prag pana la roata din fata? Sau mi-o taie din spate pana aproape ajunge la plafon ....Iar daca o taie..cum dracu o montez fara sa se vada ca a fost taiata acolo?

Va astept raspunsurile :) Help MEE:)))

 

 

Sablezi toata partea ruginita, fuler, vopsea, polisare sa nu se vada dunga vopsea si gata arata perfect, gaseste o vopsitorie serioasa, care sa iti faca treaba asta. Nu te complica cu schimbatul de aripa. Crezi ca la aripa care o schimbi, nu va iesi si la ea rugina peste un oarecare timp?

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Aripa spate e corp comun cu sasiul din cate stiu... deci nu scapi fara sudura, smirghel, chit.

Aceasi lucru daca cumperi acele arcuri de cerc noi, after market.

Se taie afara bucata cu rugina si se sudeaza cea noua.

Cel putin asa mi-a explicat un tinichigiu, am si eu aceasi problema.

Edited by Gaal Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna varianta e decupat ,sudata alta bucata de tabla apoi vopsit,...fara chit si alte magarii..asta bineinteles facut de un tinichigiu priceput.

 

 

Si tu crezi ca nu va apare rugina la decupare si imbinare. Ce tinichigiu crezi ca va putea sa decapeze si sa grunduiasca pe interior aripa decupata :frantics: , mai ales ca are dublura!! Iti spun eu NIMENI! Iar in 1 an va aparea puncte de rugina.

 

Si crezi ca la partea sudata nu se va pune chit? :frantics:

 

Daca are puncte de rugina, voi nu ati auzit de sablare??

Edited by florin1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si tu crezi ca nu va apare rugina la decupare si imbinare. Ce tinichigiu crezi ca va putea sa decapeze si sa grunduiasca pe interior aripa decupata :frantics: , mai ales ca are dublura!! Iti spun eu NIMENI!Iar in 1 an va aparea puncte de rugina.

 

Daca are puncte de rugina, voi nu ati auzit de sablare??

 

Eu nu cred,vad,pentru ca au trecut 3 ani de cand am facut treaba asta la masina mea si nu se vede absolut nimic,atat pe exterior cat si pe interior...deci ?!

Link to comment
Share on other sites

Sablezi toata partea ruginita, fuler, vopsea, polisare sa nu se vada dunga vopsea si gata arata perfect, gaseste o vopsitorie serioasa, care sa iti faca treaba asta. Nu te complica cu schimbatul de aripa. Crezi ca la aripa care o schimbi, nu va iesi si la ea rugina peste un oarecare timp?

Adevarat ca va aparea...tot tabla e.

O sa aleg sa o refac nu sa o schimb cred... Dar as vrea sa stiu un pret cu totul .. daca m-ati putea ajuta.. am doar cateva puncte pe fiecare parte nu mare lucru.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred,vad,pentru ca au trecut 3 ani de cand am facut treaba asta la masina mea si nu se vede absolut nimic,atat pe exterior cat si pe interior...deci ?!

 

 

Pai normal ca inca nu vezi rugina, daca ai incarcata aripa cu 1kg de chit, unde a fost sudata. Chitul nu rugineste :rolleyes:

 

O tabla taiata cu flexul si sudata, este iremediabil compromisa. Mai devreme sau mai tarziu, va rugini. :thumbsup:

 

Din moment ce o tabla tratata si grunduita de fabrica, care este dintr-o bucata rugineste, ce sa mai spun de una taiata si sudata.

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.