Jump to content

My Bmw x5 3.0


ClaudiuR

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Multumesc

 

Fabricatie 2007 luna 5

Pachet sport

 

Consum extern 9.00

Consum oras 10.6 (clima deschisa) poate noaptea cand nu este nimeni pe strada :laugh:

 

Inseamna ca e60-ul care l-ai avut inainte, consuma 7 in oras, daca x5-ul tau consuma cat spui.

 

:download: daca extern ai 9,in oras nu ai cum sa ai niciodata 10,6. E parerea mea personala, nu trebuie sa te superi. :rolleyes:

 

Nu de alta, dar cei cu motor de 2, o sa-si ia masimile la bataie, deoarece consuma mai mult ca a ta, in oras ma refer. Acum frustratii sa dea minusuri :download:

Edited by florin1967
  • Like 6
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Multumesc

 

Fabricatie 2007 luna 5

Pachet sport

 

Consum extern 9.00

Consum oras 10.6 (clima deschisa)

 

 

 

Consum extern poate 9 la mers cu 100 km/h pe pilot. Pe autostrada la 130 sub 11 nu va consuma in vecii vecilor amin.

Cat despre urban, intr-un oras normal adica cu semafoare si un trafic mediu, sub 13 14 in veci nu consuma. Adu-l prin Bucuresti si deja vorbim de 15 16 :)).

Acum poate omul merge doar seara prin oras, poate merge foarte putin de colo colo si atunci aproximeaza acel 9.

 

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca e60-ul care l-ai avut inainte, consuma 7 in oras, daca x5-ul tau consuma cat spui.

 

:download: daca extern ai 9,in oras nu ai cum sa ai niciodata 10,6. E parerea mea personala, nu trebuie sa te superi. :rolleyes:

 

Nu de alta, dar cei cu motor de 2, o sa-si ia masimile la bataie, deoarece consuma mai mult ca a ta, in oras ma refer. Acum frustratii sa dea minusuri :download:

 

 

Nu ma supar absolut deloc.

 

 

Stau intr-un oras mediu,fara prea multe semafoare,nu prea exista termenul de (bara la bara aici),probabil ca de acea ti se pare absurd.. Te asigur ca asta e realitatea.Daca insisti fac o poza la bord si iti trimit.

 

Seria 5 consuma 7.5 mediu . Motor de 2litri ,177 cp,cutie automata ,an 2008.

 

Nu stiu daca ma incadrez in calculele tale,dar eu iti spun ce am avut pe bord.

 

Te salut.

 

10,6 % in oras? Chiar am ras cand am "cetit"....

 

Daca ai ras la 10.6 ce o sa faci la aceasta fisa tehnica:

 

https://ro.autodata24.com/bmw/x5/x5-e70/30d-235-hp-dpf/details

 

unde consumul dat de producator este:

 

Consum - urban 10.2 Litre/100 km)

Consum - extraurban 6.9 Litre/100 km)

Consum - mixt 8.1 Litre/100 km)

 

Eu zic sa razi in continuare,ca este sanatos.

 

 

Te salut.

 

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

 

 

Eu din cate mi-am dat seama, colegul sta intr-un oras mai mic, ceea ce face consumul urban sa fie mai degraba ca un mixt.

 

 

 

Multumesc.

 

Exact asa este. Cu siguranta intr-un oras mare cu mers bara la bara,sau cu circulatie greoaie consumul creste cel putin inca 2 litri !

 

 

O zi buna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un Mistubishi Outlander automat cu motor benzina 2,4l si cutie automata. Si consuma exact la fel la acelasi still de condus (poate chiar mai puturos) si evident nu cu aceleasi accelerari ca si 650i cu motor de 4,8l si cutie automata. :frantics:

 

Nu am cantarit Mistubishi, dar 650i fiind cabrio sunt convins ca era mult mai greu... Vorbesc si in oras (Bucuresti) si in afara si pe autostrada. Juma' de motor, acelasi consum. Mistrubishi avea 170 CP si BMW-ul avea 368 CP.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut un Mistubishi Outlander automat cu motor benzina 2,4l si cutie automata. Si consuma exact la fel la acelasi still de condus (poate chiar mai puturos) si evident nu cu aceleasi accelerari ca si 650i cu motor de 4,8l si cutie automata. :frantics:

 

Nu am cantarit Mistubishi, dar 650i fiind cabrio sunt convins ca era mult mai greu... Vorbesc si in oras (Bucuresti) si in afara si pe autostrada. Juma' de motor, acelasi consum. Mistrubishi avea 170 CP si BMW-ul avea 368 CP.

 

Da, juma de motor, atata doar ca nu compari aerodinamica unui seria 6 cu cea a unei caramizi, adica outlander.

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Da, juma de motor, atata doar ca nu compari aerodinamica unui seria 6 cu cea a unei caramizi, adica outlander.

 

Nu stiu cat are de-a face aerodinamica la 80 km/h, cu siguranta nu dublu, ca altfel toate masinile ar fi doar in forma de lacrima. Acum sigur, Cx-ul seriei 6 afecta consumul pe autostrada sau la 100 km/h, binisor, dar in rest?

 

Seria 6 avea spre 0,29. Gandeste-te ca un G30 are acum 0,24. Parca nu iti vine sa crezi nu? Acum 5-10 ani, la 0,22-0,24 se gandeau doar masinile super sport. La mitsubishi nu am gasit coeficientul. Probabil cat o casa in cadere libera.

Link to comment
Share on other sites

Consumul raportat de Claudiu poate fi cu greu atins. Daca mergi extraordinar de incet, fara accelerari, pana in 90-100 km/h in extraurban.

 

Am avut x5-3.0sd, vorbesc in cunostiinta de cauza.

 

 

 

 

Pana la urma, sa te bucuri de masina si lasa consumul in pace ca nu asta e motivul pentru care ti-ai luat masina.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.