Jump to content

Schimbare ulei + filtru Cutie de viteze


slashlinux

Recommended Posts

Eu recomand oricui service ZF Faur pentru rivie cutii de viteze automate, oamenii aia de acolo stiu ce fac.

Eu am schimbat uleiul la ei si masina schimba in continuare foarte bine (nu cum am citit pțaici pățanii pe la diferite service-uri care au început sa smucească imediat dupa schimb),

 

Dar ce mare inginerie fac cei de la ZF Faur, de ii lauzi atata?

 

Este o procedura de schimb ulei la cutie, care nu este complicata deloc. Daca sunt asa priceputi, de ce nu repara cutiile automate? Le aduc din Germania gata facute si tu o dai pe a ta la schimb.

 

La orice service care au mecanici priceputi poti face schimbul,sau poti face singur schimbul.

Procedura se gaseste pe ISTA, trebuie numai sa respecti ce spune acolo. Cel mai bun schimb, este cel cu aparatul flush

Edited by florin1967
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta așa este , dacĂŁ respecți procedura ĂŽl poți face oriunde . Nu fac nimic in plus cei de la ZF , doar ca lumea se duce fiind reprezentanta ZF , inspira o oarecare ĂŽncredere . Și eu o sa ma duc pt urmĂŁtorul schimb din simplul motiv ca nu iese mai scump decât dacĂŁ ma duc la alt service + ca singur nu ma pricep .
Link to comment
Share on other sites

Asta așa este , dacă respecți procedura îl poți face oriunde . Nu fac nimic in plus cei de la ZF , doar ca lumea se duce fiind reprezentanta ZF , inspira o oarecare încredere . Și eu o sa ma duc pt următorul schimb din simplul motiv ca nu iese mai scump decât dacă ma duc la alt service + ca singur nu ma pricep .

 

 

Stii ce ma supară la cei de la ZF Faur, se laudă ca sunt reprezentanța ZF, dar atunci de ce nu aduc și ei pompa flush?, deoarece ZF are asa ceva.

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Stii ce ma suparĂŁ la cei de la ZF Faur, se laudĂŁ ca sunt reprezentanța ZF, dar atunci de ce nu aduc și ei pompa flush?, deoarece ZF are asa ceva.

 

Da , e ciudat de ce nu aduc , nu mi se pare ca ar costa așa o avere pt un service . Aparat ca la Bimmer și Timișoara este 95 mil , sa zicem ca unu mai performant original ZF ar fi 200 mil ceea ce este f puțin pt o reprezentanta

Link to comment
Share on other sites

In Bucuresti este vre-un service care are pompa flush?

 

Vreau si eu sa fac revizia luna care vine, am sunat la ZF Faur si mi-au spus aprox 1850 RON pentru cutia 8HP doar ca nu aveau baie de ulei pe stock.

 

Masina are aproape 200K si ma gandeam ca ar fii mai ok cu pompa avand in vedere km. Voi ce spuneti?

Link to comment
Share on other sites

In Bucuresti este vre-un service care are pompa flush?

 

Vreau si eu sa fac revizia luna care vine, am sunat la ZF Faur si mi-au spus aprox 1850 RON pentru cutia 8HP doar ca nu aveau baie de ulei pe stock.

 

Masina are aproape 200K si ma gandeam ca ar fii mai ok cu pompa avand in vedere km. Voi ce spuneti?

 

Au la Bimmer pompa flush . Și poate mai sunt la anumite service uri specializate pe cutii automate , dar nu prea sunt știute -- in Buc ma refer .

Da , normal dacĂŁ ai posibilitatea e mai bine sa schimbi așa cu flush -- in acest mod ai tot uleiul proaspĂŁt . Și nu cred ca are ce sa ĂŽți dĂŁuneze , face aparatul ĂŁla toatĂŁ treaba .

Link to comment
Share on other sites

Au la Bimmer pompa flush . Și poate mai sunt la anumite service uri specializate pe cutii automate , dar nu prea sunt știute -- in Buc ma refer .

Da , normal dacĂŁ ai posibilitatea e mai bine sa schimbi așa cu flush -- in acest mod ai tot uleiul proaspĂŁt . Și nu cred ca are ce sa ĂŽți dĂŁuneze , face aparatul ĂŁla toatĂŁ treaba .

 

Si eu as vrea sa schimb cat mai mult ... dar la cate am auzit de Bimmer mai bine nu mai schimb :))

Link to comment
Share on other sites

Si eu as vrea sa schimb cat mai mult ... dar la cate am auzit de Bimmer mai bine nu mai schimb :))

 

Da , așa e :) Și eu am auzit de probleme , dar la lucrarea asta nu se poate greși cred eu ... pur și simplu face aparatul ĂŁla toatĂŁ treaba , am vĂŁzut eu un filmuleț complet ... și stai lângĂŁ ei . Și mai trebuie sa respecta ordinea aia de strângere a șuruburilor + temperatura uleiului .

Cutia ĂŽți schimba bine ?

Edited by kevinn14
Link to comment
Share on other sites

Da , așa e :) Și eu am auzit de probleme , dar la lucrarea asta nu se poate greși cred eu ... pur și simplu face aparatul ĂŁla toatĂŁ treaba , am vĂŁzut eu un filmuleț complet ... și stai lângĂŁ ei . Și mai trebuie sa respecta ordinea aia de strângere a șuruburilor + temperatura uleiului .

Cutia ĂŽți schimba bine ?

Dap. Schimba foarte bine. Nu am probleme :)

 

Stii tu cum e asta cu nu are ce sa strice ... tot timpu se gaseste ceva si spre "norocul meu" nu a fost o intrare in service fara sa plec cu alta problema. Chiar daca operatiunea pentru care m-am dus era banala!

Link to comment
Share on other sites

In Bucuresti este vre-un service care are pompa flush?

 

Vreau si eu sa fac revizia luna care vine, am sunat la ZF Faur si mi-au spus aprox 1850 RON pentru cutia 8HP doar ca nu aveau baie de ulei pe stock.

 

Masina are aproape 200K si ma gandeam ca ar fii mai ok cu pompa avand in vedere km. Voi ce spuneti?

 

 

Uite aici: http://www.cutii-viteze-automate.ro/ , are pompĂŁ flush. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Salut. Mersi mult. O sa le dau luni un telefon.

 

Ceva pareri despre ei? Ai fost la ei pentru schimb?

Vad ca pe farcebook au ceva reviewuri bune :)

 

 

Nu, nu am fost la ei. Eu imi schimb uleiul singur.

 

A fost o cunostiinta la ei si totul a decurs normal.

Link to comment
Share on other sites

Ce preț ti-au dat pt schimb cu flush ? Și ce ulei te-ai hotĂŁrât sa pui ?

 

1300 ron prin metoda clasica (cat curge) cu baie de ulei zf si ulei febi parca :|

1700 ron prin flush cu baie zf si acelasi ulei (febi).

 

Si aprox 2100 ron prin flush cu baie zf si ulei zf lifeguard 8 :)

 

Am ales ultima varianta :)

Link to comment
Share on other sites

1300 ron prin metoda clasica (cat curge) cu baie de ulei zf si ulei febi parca :|

1700 ron prin flush cu baie zf si acelasi ulei (febi).

 

Si aprox 2100 ron prin flush cu baie zf si ulei zf lifeguard 8 :)

 

Am ales ultima varianta :)

 

Ai ales bine 👍

Nu as pune ulei Febi

Link to comment
Share on other sites

Ai ales bine ��

Nu as pune ulei Febi

Din moment ce o firma specializata iti propune ulei Febi, cred ca au habar de ce o fac, asa ca nu are rost sa platesti extra doar pentru numele de pe eticheta.

Plus ca fii sigur, nu erai primul caruia ii turnau Febi in cutie, asa ca 100% nu faceau experimente pe tine ;) .

 

@slashlinux - probabil ti-au resetat adaptarile si cutia invata din nou stilul de condus. Da impresia ca merge mai bine, pentru ca functioneaza pe niste valori prestabilite de ZF. Pe masura ce parcurgi km, se ajusteaza valorile la stilul de condus.

Edited by jeezy
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Mi-a zis mecanicul ca a pus testerul ZF doar pe cutie ( iarasi sunt sceptic <_< <_< ) , au resetat adaptarile/valorile si cica trebuie sa merg cu ea 100 km cel putin ( linistit,fara plecari bruste de pe loc, fara drifting, fara sa tractez masini, fara sa pun frana brusca, sa o tin in drive la semafor...) .

 

1. Service-ul este bagat prin niste "coclauri" cu foarte multe gropi si ... service-ul nu se afiseaza foarte bine "vizual"...

2. L-am intrebat pe mecanic daca foloseste pompa flush si mi-a zis .." dupa specificatiile neamtului , nu trebuie folosita pompa flush din cauza ca scoate afara toate impuritatile si creaza presiune pe pompa de vacuum..", mi-a vorbit putin chinezeste, deoarece habar nu am..

3. Mi-a mai zis ca nu a fost niciodata schimbat uleiul din cutie( desi din ce stiam, un bmw in Germani are o garantie pana in 100mii km si iti fac schimbul gratuit la cutie + filtru.

4. L-am intrebat daca avea erori cand a pus testerul pe ea, daca imi curgea ulei pe langa filtru si mi-a zis ca, cutia e foarte ok din p.d.v mecanic + vizual + tester..

 

 

Sincer m-am cam speriat cand am plecat cu ea de pe loc, tragea foarte bine :goodjob: :goodjob: .. Nu vreau sa o mai laud ca poate imi pica...

 

 

Intrebari :

 

 

1. Masina automata 320i mai are ambreiaj + volanta?

2. GA6HP19Z - are dublu ambreiaj?

 

 

 

M-a ajuns 1760 ron cu tot cu tva, nu se poate plati cu cardul , ditamai service-ul, nu au POS

 

 

Buna ziua,

 

Este recomandat a se schimba uleiul la cutia automata ZF la fiecare 80.000 km.

Preturile sunt:

- ulei ZF Lifeguard Fluid 6– 99 lei + t.v.a. / litru x aprox. 6-7 litri,

- baie ulei cu filtru ZF 6 HP 19 – 537 lei + t.v.a.

- manopera – 256 lei + t.v.a.

 

 

 

Multumesc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

3. Mi-a mai zis ca nu a fost niciodata schimbat uleiul din cutie( desi din ce stiam, un bmw in Germani are o garantie pana in 100mii km si iti fac schimbul gratuit la cutie + filtru.

 

 

Nu se schimba uleiul in cutie la BMW decat la cerere si pe banii clientului. Esti primul om de la care aud chestia asta.

 

Pachetul Basic Service e pana la 100k km daca nu ma insel dar nu include in planul de service nici un schimb de ulei in cutie. Doar ulei si filtre la motor.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.