Jump to content

Schimbare ulei + filtru Cutie de viteze


slashlinux

Recommended Posts

Doar ca ce scrie cu litere mici, nu citeste nimeni. Lifetime e durata medie de viata a produsului, nu cred ca depaseste 5 ani.

Si in 5 ani x 40k km ajungi la 200k. Daca sunt facuti pe autostrada, uzura uleiului din cutie nu e mare. Deci efectiv, nu e neaparata nevoie sa il schimbi, dar stai cu morcovul in fund.

 

Pana si ZF zice ca la maxim 120k km se schimba uleiul, in functie de stilul de condus. Nu inseamna ca nu duce mai mult, dar in schimb risti sa strici cutia.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

L-am intrebat daca ei repara cutii de viteze si au zis din nou ..ma bufneste si rasul .." la specificatiile neamtului, cutia de viteze se inlocuieste, nicidecum nu se repara.., daca vreti sa o reparam noi dureaza 1 luna de zile, pana o dam jos pana schimbam componentele.. asa daca o dati pe cea veche la schimb dureaza o saptamana .." Balarii... <_< <_<

 

Am vazut ieri pe youtube o reconditionare de cutie de viteze ZF6HP19Z, filmulet de 2 ore jumate .. incredibil cate piese si garnituri are ... Stima celui care stie sa repare cutii de viteze..

 

Inainte sa fac schimbul de ulei si filtre am sunat si la http://www.cutieautomata.ro/ si au zis ca baga ulei Ravenol( cica e cel mai bun fata de zf si febil..etc) si filtru original bmw..

 

Acelasi pret ca si la Faur.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din moment ce o firma specializata iti propune ulei Febi, cred ca au habar de ce o fac, asa ca nu are rost sa platesti extra doar pentru numele de pe eticheta.

Plus ca fii sigur, nu erai primul caruia ii turnau Febi in cutie, asa ca 100% nu faceau experimente pe tine ;) .

 

@slashlinux - probabil ti-au resetat adaptarile si cutia invata din nou stilul de condus. Da impresia ca merge mai bine, pentru ca functioneaza pe niste valori prestabilite de ZF. Pe masura ce parcurgi km, se ajusteaza valorile la stilul de condus.

 

L-au ĂŽntrebat dacĂŁ vrea sa punĂŁ Febi ca e mai ieftin ... eu am un prieten care a pus in E39 530d ulei Febi in cutie și a zis ca schimba mai prost decât ĂŽnainte de schimb ; apoi l-a schimbat din nou cu ulei bmw și schimba ca ĂŽnainte . Nu știu dacĂŁ din cauza uleiului sau o fi fĂŁcut ceva greșit la schimb , dar eu de atunci sa nu aud de Febi

 

Yup. Nici eu. Nu e ca si cand fac revizia in fiecare zi.

 

Si sincer, ma asteptam la un pret mult mai mare. La ZF Faur mi-au cerut 1850 schimband doar ce curge!

 

Așa e , e f bun prețul . Sa ne spui cum a fost , sa știm pe viitor , dacĂŁ ești mulțumit

Link to comment
Share on other sites

eu am un prieten care a pus in E39 530d ulei Febi in cutie și a zis ca schimba mai prost decât înainte de schimb

Pe E39 530d a fost pusa "faimoasa" cutie GM A5S 390R , multi mecanici nu reusesc sa gaseasca si sa se bata in piept cu uleiul potrivit ei. O gramada de discutii exista pe tema asta, ulei galben, ulei rosu, etc. Daca stai sa cauti pe google, iti vine sa ii dai foc, atatea discutii sunt.

 

Cum ai zis si tu, poate la primul schimb nu a pus destul. Eu cred ca totusi, poate nu a pus uleiul potrivit. Dar sa tragi concluzia ca uleiul Febi nu e bun, e cale lunga.

Iti inteleg reticenta dar cutia GM e un caz special la capitolul schimb de ulei.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Cum ziceam si mai sus, revizia la cutia de viteze sa zicem ca o faci la 80k km. Eu fac cam 15k pe an, deci aproximativ 5 ani.

 

Nu cred ca merita sa te zgarcesti pentru 20-30 ron pe litru avand in vedere ca il schimbi odata la 5 ani.

Da, poate o fi bun si uleiul Febi, dar de ce sa incerci sa vezi daca asa este? Daca erau multe review-uri bune pentru el si il recomanda toata lumea ... mai ziceam, dar sa mergi la risc personal nu cred ca merita :)

 

Nu mai vorbesc ca daca pui ceva mai slab calitativ poate trebuie sa il schimbi mai des. Sau mai rau, iti strica alte cele si pentru economia de 300 ron trebuie sa iti iei o cutie noua ...

 

Mai bine bagi ce recomanda producatorul si asta este, in caz de ceva stii ca macar ai facut totul ca la carte, nu te condamni ca ai facut reducere de 300 ron si uite ce ai patit.

 

Aveam o vorba ... cum ai tu grija de masina asa are si ea de tine :p

Edited by Tavicu
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am incercat, am mers la sigur. Si merge la fel de bine cutia, 3k km mai tarziu.

Nu e vorba de zgarcit ci de platit in plus cand nu trebuie.

 

Eu o sa schimb uleiul la 60k km, din ce m-am documentat, asta e intervalul, 80k-120k fiind valabil doar pentru primul schimb.

 

Producatorul iti recomanda un ulei care sa respecte anumite norme, pentru buna functionare a cutiei. Atat.

 

BMW recomanda uleiurile proprii, care au fost Castrol pana anii trecuti si acum Shell (pentru motor). Unii baga Motul in motor sau Mobil1 si nu are absolut nimic. Intelegi analogia?

 

in caz de ceva stii ca macar ai facut totul ca la carte,

Cand mecanicul e prost/slab informat/neexperimentat, poti sa ii pui piese originale BMW in mana, reuseste sa gafeze.

 

Fiecare cum crede, important e sa fie mecanicul competent, nu habarnist.

Edited by jeezy
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Intrebari :

 

 

1. Masina automata 320i mai are ambreiaj + volanta?

2. GA6HP19Z - are dublu ambreiaj?

 

 

Ambreiaj nu are. Are un soi de volanta, ei ii zic flex-plate mai degraba decat flywheel ( volanta clasica ).

GA6HP19Z nu are dublu ambreiaj, ci o treaba numita "convertizor de cuplu" care cupleaza hidrodinamic cutia de flex-plate.

Destul de rar se intampla sa pice convertizorul, dar pana la el sunt alte chestii care pica din interiorul cutiei.

Ca idee, in mod normal nu mai ai de schimbat si ambreiajele cum schimbi la un DSG, ci doar uleiul.

 

Poti sa citesti mai multe aici sa te sperii cat de complexa e:

https://en.wikipedia.org/wiki/ZF_6HP_transmission

Link to comment
Share on other sites

Așa e , e f bun prețul . Sa ne spui cum a fost , sa știm pe viitor , dacĂŁ ești mulțumit

 

Am terminat si eu operatiunea.

 

In primul rand uleiul alternativ era Revenol nu Febi.

 

Pompa flush abea o primisera saptamana asta si inca nu venisera toate piesele la ea ca sa o foloseasca. Din pacate nu am putut sa schimbam cu flush dar au avut ei o alta improvizatie cu care bagau uleiul nou si iesea cel vechi.

In total am schimbat 9L. Prin metoda clasica, gravitationala, cursese doar 4.5L.

 

Baia de ulei a fost originala ZF si uleiul tot de la ZF. Am ramas putin uimit ca la baia de ulei intalesesem ca cea de la BMW ar fii putin diferita (mai multi magneti parca si mai mari), cea noua era identica cu cea scoasa de pe masina. Aceiasi magneti, aceiasi dimensiune, in aceleasi locuri (4 magneti in total).

 

Totul a decurs ok si masina schimba foarte bine. Si inainte schimba ok doar ca din viteza 1 in 2 simteam cand schimba, acu nu mai se simte, totul este lin :)

 

Ce nu au baietii este tester BMW ca sa reseteze adaptarile.

Am mai avut o mica problema de rezolvat si baietii mi-au spus ca daca nu tine de cutie nu ma pot ajuta pentru ca ei doar pe asta sunt specializati. Nota 11 pentru raspuns :) nu s-au bagat unde nu cunosc.

 

Eu personal ii recomand.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

si mie mi s-au parut seriosi de cand am comandat la ei kit-ul de revizie cutie.

si preturi foarte bune.

Da, si au un fel de depozit deasupra service-ului unde au cam toate piesele pentru cutii si am vazut ca au si cutii de viteze.

 

Aveau in curte toate tipurile de masini, de la masini "normale" pana la "de lux"

post-79033-0-87710900-1499339867_thumb.jpg

post-79033-0-82686900-1499339871_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 year later...

Cautand pe net am gasit oferta asta, pare buna, nu stiu nimic despre service.

 

https://autohut.ro/blog/promotie-revizie-cutie-automata-bmw-8hp-6hp/

 

Acelasi kit pentru revizie 8HP se gasete de la 900 pana pe la 1200 ron. Eu am luat zilele trecute cu 950 ron. Baie+filtru si 7 litrii ulei.

Restul pana la 2100ron este manopera. Mi se pare cam mult.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.