Jump to content

Schimbare ulei + filtru Cutie de viteze


slashlinux

Recommended Posts

Salut,

 

Imi puteti recomanda un mecanic bun care ma poate ajuta sa schimb uleiul + filtru la cutia de viteze?

 

Eventual sa imi recomandati ulei + filtru/baie de ulei pentru cutia GA6HP19Z.

 

As dori sa le iau originale daca se poate.. Ulei gasesc doar de 20L original, desi am inteles ca am nevoie doar de 6L.

 

 

Multumesc :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ne spui de unde esti poate te trimitem la un mecanic ce este la 600km de tine. Ulei se gaseste la bidon de 1 L foarte usor, ai nevoie de 6-7 litri ZF LifeGuard 6 si filtru il gasesti la BMW sau pe autokarma. Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Masina am luat-o din germania acum 1 luna ( 320i, 2006, 150cp) , si nu smuceste .. e insesizabila schimbarea vitezelor, dar vreau sa ma asigur ca nu plang pe langa ea..

 

Are 189 000 , asta din bord, are TUV, carte de service..dar tot nu am incredere :rolleyes: cu acei kilometrii. Sa ma apuc sa citesc/traduc de pe cartea de service sa vad daca s-a schimbat uleiul la cutie..M-am uitat pe sub ea si pot sa zic ca nu curge ulei, dar are pori uleiosi in jurul ei si pe ea.. Nush ce sa cred.

 

1. cartile de service si tuv-ul sigur se falsifica

2. km din bord se dau inapoi.

 

Sunt sceptic, peste tot numai tzepari. Cand am schimbat simeringurile deoarece imi "papa" ulei 400gr la 600km( acum este ok dupa 1000 km niciun gram de ulei pierdut) am vazut cu ochii mei la tacheti cat ulei ars era acolo , ulei intarit , sigur nenea ala a schimbat uleiul la 40 000 km.

Edited by slashlinux
Link to comment
Share on other sites

Exista o sansa foarte mare ca uleiul de pe cutie sa vina de la o pierdere de la motor, si uleiul s a scurs si a ajuns si pe cutie. Cand ai schimbat simeringurile ai gasit pe acolo urme de ulei scurs sau ceva?

 

Cartea de service iti poti face o idee daca e falsa, vezi si tu scrisul de pe ea, stampilele daca difera, intervalul de service etc. Gen daca sunt toate reviziile la acelasi dealer f probabil este falsa.

 

 

Cand te mai duci pe la o reprezentanta bmw da le cheia si daca sunt draguti (de obicei sunt) iti vor spune despre intrarile in service, cati km a avut masina de a lungul timpului cand a ajuns in service.

 

Cu schimbul de ulei la cutie eu nu m as grabi. Adica e f bine sa il faci dar nu e urgent urgent, mai ales ca e o suma mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Mergi la Service FAUR , este un service autorizat ZF , acolo au tot ce iti trebuie.

 

din intamplare am nimerit pe topicul asta si ma ajuta enorm 😃 .

Acum o luna am facut revizia motorului la un E90 la Bimmer (aproape 1000 lei) si mi-au spus ca am o mica scurgere la cutia de viteze (automata) si ca ar trebui facuta revizia cum trebuie.

Mi-au dat urmatoarele oferte:

-inlocuire ulei CVA ZF + baie de ulei ZF 2275ron

-inlocuire ulei CVA Ravenol + baie ulei ZF 1702ron

-inlocuire ulei CVA BMW + baie ulei BMW 2734ron

 

intrebarea mea este: baia de ulei se schimba sau se curata?

Voi cere o oferta si de la Service Faur (servicefaur.ro/contact/ - acesta e site-ul ? ).

merci!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

din intamplare am nimerit pe topicul asta si ma ajuta enorm 😃 .

Acum o luna am facut revizia motorului la un E90 la Bimmer (aproape 1000 lei) si mi-au spus ca am o mica scurgere la cutia de viteze (automata) si ca ar trebui facuta revizia cum trebuie.

Mi-au dat urmatoarele oferte:

-inlocuire ulei CVA ZF + baie de ulei ZF 2275ron

-inlocuire ulei CVA Ravenol + baie ulei ZF 1702ron

-inlocuire ulei CVA BMW + baie ulei BMW 2734ron

 

intrebarea mea este: baia de ulei se schimba sau se curata?

Voi cere o oferta si de la Service Faur (servicefaur.ro/contact/ - acesta e site-ul ? ).

merci!

 

1. Preturile de la bimmer, f mari in comparatie cu ce ti-a zis Alex mai sus. Jepcarii aia iti iau 2275RON cu kit ZF in conditiile in care tot kitul la 6HP costa 1000RON, iar manopera este 150RON. Rezulta o tzapa de 1000RON

 

2. Fugi de jepcarii aia de la bimmer cat te tin picioarele. Da un search aici pe forum sa aflii patzaniile altora. Esti din Buc si ai alternative destul de multe.

 

3. Tocmai ca esti din Buc, iti recomand sa mergi la ZF Faur,

Link to comment
Share on other sites

din intamplare am nimerit pe topicul asta si ma ajuta enorm 😃 .

Acum o luna am facut revizia motorului la un E90 la Bimmer (aproape 1000 lei) si mi-au spus ca am o mica scurgere la cutia de viteze (automata) si ca ar trebui facuta revizia cum trebuie.

Mi-au dat urmatoarele oferte:

-inlocuire ulei CVA ZF + baie de ulei ZF 2275ron

-inlocuire ulei CVA Ravenol + baie ulei ZF 1702ron

-inlocuire ulei CVA BMW + baie ulei BMW 2734ron

 

intrebarea mea este: baia de ulei se schimba sau se curata?

Voi cere o oferta si de la Service Faur (servicefaur.ro/contact/ - acesta e site-ul ? ).

merci!

 

Nu ai ĂŽnțeles bine , oferta de la Bimmer este pt schimbul complet de ulei , cu tot cu uleiul din convertizor ; și ti-a dat oferta pe ZF , RAVENOL și Bmw original . Au cumpĂŁrat un aparat special pt flush și face ĂŁla toatĂŁ treaba . Mai este și la Timișoara și la Bistrița același aparat ... o mai fi și prin Bucuresti ; poți sa ĂŽl faci așa complet dacĂŁ ai mulți km și nu a fost schimbat niciodatĂŁ , dacĂŁ nu , fa schimbul la ZF standard ; nu vreau sa recomand sau ceva Bimmer doar am vrut sa zic de aparatul asta și nu au cum sa greșeascĂŁ , face aparatul ĂŁla toatĂŁ treaba .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca el nu foloseste asta nu inseamna ca nu exista, este si asta o metoda mai din popor sa zic asa. Un aparat de flush baga ulei nou in cutie in timp ce il scoate pe cel uzat , cand uleiul vine pe retur si are aceasi culoare ca uleiul care il bagi inseamna ca ai schimbat TOT uleiul.
Link to comment
Share on other sites

Daca el nu foloseste asta nu inseamna ca nu exista, este si asta o metoda mai din popor sa zic asa. Un aparat de flush baga ulei nou in cutie in timp ce il scoate pe cel uzat , cand uleiul vine pe retur si are aceasi culoare ca uleiul care il bagi inseamna ca ai schimbat TOT uleiul.

Pai si daca uleiul vechi e ca cel nou la culoare cum isi da ei seama ca l-au schimbat pe tot ? Eu de exemplu la 40k schimbam mereu uleiul si arata la culoare la fel ca cel nou.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aparat special pt flush ? Mie Samer de la Timisoara mi-a bagat presiune de aer pana mi-a dat afara tot uleiul din convertizor :) numai aparate de flush visati..

 

Samer de la Timișoara ti-a fĂŁcut așa pt ca nu are acest aparat , costa aprox 10000 lei aparatul . Am fost cu un prieten cu un seria 7 730xd din 2013 și a fĂŁcut schimbul cu acest aparat , nu e din vise , e real . Se folosesc aprox 11-12 litri pt schimb , pana când are aceeași culoare uleiul . Pe pagina lor de farcebook gĂŁsești filmat exact cum se schimba .

Exista și la Timișoara acest aparat dar nu la Samer , ci la alt service , Vesa Team Service parca se cheama.

Edited by kevinn14
Link to comment
Share on other sites

Eu recomand oricui service ZF Faur pentru rivie cutii de viteze automate, oamenii aia de acolo stiu ce fac.

Eu am schimbat uleiul la ei si masina schimba in continuare foarte bine (nu cum am citit pțaici pĂŁțanii pe la diferite service-uri care au ĂŽnceput sa smuceascĂŁ imediat dupa schimb),

Link to comment
Share on other sites

Eu recomand oricui service ZF Faur pentru rivie cutii de viteze automate, oamenii aia de acolo stiu ce fac.

Eu am schimbat uleiul la ei si masina schimba in continuare foarte bine (nu cum am citit pțaici pĂŁțanii pe la diferite service-uri care au ĂŽnceput sa smuceascĂŁ imediat dupa schimb),

 

Da , și eu am mulți prieteni care au schimbat acolo și recomand . Doar pt cine vrea sa ĂŽl schimbe pe tot merita aparatul ĂŁla . Mai recomand și Service Scream (Tezparii) Bmw - respecta procedura ca la carte , doar ca monteazĂŁ baie ulei + filtru Vaico , nu ZF .

Eu am fĂŁcut schimbul complet la a mea prin demontarea cutiei de pe mașina ( am vrut sa ĂŽl schimb pe tot ) ;

Din pĂŁcate am aflat la 2-3 sapt dupĂŁ schimb ca exista acest aparat și ĂŽmi pare rĂŁu ca nu am fĂŁcut așa .

UrmĂŁtorul schimb ĂŽl fac 100% la ZF sau Service Scream (Tezparii) cu metoda standard - doar ce curge

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.