Jump to content

O zi cu 530d xDrive (G30) 2017- Banat Cars


Romulus

Recommended Posts

Azi m-am imprietenit cu un G30 530D. O masina demo de dealer cu toate optiunile posibile. Revin cu detalii saptamana viitoare cand incerc sa o mai vizitez odata (vreau sa fac niste fotografii mai bune si nu numai).

 

 

g30-530d.JPG

 

Multumesc pe aceasta cale Banat Cars, membra a Automobile Bavaria Grup si domnului Wilhelm-Werner Wolff, branch manager Banat Cars.

Link to comment
Share on other sites

Masina condusa a fost urmatoarea:

 

Capacitate cilindricĂŁ 2993

Putere 265 CP

Consum urban 6,1 l/100km

Consum extra urban 4,8 l/100km

Consum combinat 5,3 l/100km

Emissi CO2 138 g/km

 

 

 

 

 

Pret € cu TVA inclus

JD11 BMW 540d xDrive Sedan 60.869

7S2 Linia Luxury Line 3.747

A89 Albastru Imperial Brilliant Effect Metalizat 990

LZFI Piele exclusivĂŁ Nappa Alb Ivory cu cusĂŁturi contrastante negre 707

 

2PA Prezoane antifurt standard

2VB Monitorizare presiune anvelope standard

302 Sistem de alarma standard

423 Covorase din velur standard

428 Triunghi reflectorizant si trusa de prim ajutor standard

465 Bancheta spate rabatabila standard

4T8 Oglinzi exterioare cu functie automata antiorbire standard

502 Sistem de spalare a farurilor standard

5A1 Faruri ceata cu tehnologie LED standard

609 Sistem de navigatie Professional standard

650 CD Player standard

6AK Servicii BMW ConnectedDrive standard

 

248 Volan ĂŽncĂŁlzit 252,00

258 Anvelope Runflat 0,00

2ȚB Transmisie automata Steptronic sport 252,00

2VA Adaptive Drive 3.585,00

316 Actionare automata a haionului 566,00

322 Sistem de acces Confort 899,00

323 Functie Soft-Close pentru portiere 646,00

3DS Cheie BMW cu display 0,00

403 Trapa electrica 1.262,00

420 Geamuri fumurii spate 454,00

441 Pachet fumatori 51,00

453 Scaune fata ventilate 818,00

456 Scaune fata Confort, reglabile electric 2.013,00

4HA Scaune ĂŽncalzite fata si spate 768,00

4NB Aer conditionat automat cu 4 zone 424,00

4NM Pachet Ambient Air 323,00

47T Functie masaj pentru pentru conducatorulauto si pasagerul fata 1.000,00

4UY Sac pentru schiuri si snowboard Pro 172,00

536 Sistem de incalzire auxiliar 1.666,00

552 Faruri adaptive LED 1.505,00

575 Prize de alimentare aditionale, de 12V 61,00

5AC Asistent faza lunga 0,00

5AL Protectie activa 354,00

5AT Sistem de asistenta Plus 2.828,00

5DV Sistem de parcare de la distanta 505,00

610 Head-Up Display 1.202,00

688 Sistem audio Harman Kardon 1.101,00

61J8 Control functii prin gesturi 252,00

61JK BMW Night Vision cu sistem de recunoastere a pietonilor 2.020,00

6WB Display multifunctional 394,00

255 Volan sport imbracat in piele 0,00

29G Jante din aliaj usor Multi-spoke de 19" , tip 633 M. 1.232,00

346 Pachet exterior cromat 0,00

4AW Instrumententafel in Sensatec 0,00

4LF Ornamente interioare din lemn Fineline Ridge cu insert Pearl Chrom 0,00

41JR Iluminare ambientala 0,00

853 Versiune limba engleza 0,00

BAR Manual de utilizare / Carte de service in limba romana 0,00

ZD6 Pachet Connected 1.202,00

5DN Asistent Parcare Plus 570,00

6NW Sistem wireless de incarcare telefon mobil 0,00

 

7NH Service Inclusive - 5 ani/100.000 km 0,00

 

Subtotal optionale 34.121,00

Total 94.990,00

Link to comment
Share on other sites

Două zile mult prea caniculare pentru a sta o zi întreagă în mașină. Dar până la urmă ce să faci, să aștepți iarna? Și la urma urmelor, are aer condiționat și existe creme de protecție solară, nu-i așa?

 

Mașina care ne-a fost pregătită, este un 530d xDrive, mașină cu foarte multe dotări, așa cum probabil nu mulți o vor comanda, dar pe de altă parte, ca și client pentru un drive test, este perfectă pentru că poți decide ce anume ai nevoie și la ce anume ai putea renunța, astfel încât să iți configurezi mașina perfectă.

 

Când am urcat mașină, m-am simțit imediat ca acasă, aproape... Am vrut să deschid ușile și m-am împiedicat in noul buton care a luat locul celui cu care eram eu obișnuit. BMW a mutat deschiderea centralizată din interiorul mașinii pe ambele portiere din față, nu pe centrul bordului așa cum era înainte. Acum acel loc este luat de noul buton care controlează sistemele de asistență la conducere.

 

Eu conduc BMW și iubesc marca asta pentru câteva trăsături, dar cel mai important pentru ținuta de drum pe care fiecare mașina cu această siglă o are. Unii cumpără BMW pentru ca e frumoasă, alții pentru că e scumpă. Eu, o cumpăr în primul rând pentru ca mașina e făcută pentru condus, pentru a sta pe drum excelent și pentru a oferi condiții de siguranță pasivă așa cum puține alte mărci oferă. Chiar și o mașină cu o ținută slabă de drum în zilele noastre poate să pună ABS, ESP, XBB si alte MNM-uri pe mașină și să ofere o falsă siguranță în conducere. BMW, face în primul rând o mașină care să aibă nevoie de sistemele de siguranță activă (nu foarte puține de altfel) doar ca ultim resort, doar atunci când deși siguranța pasivă oferită de mașină este depășită de un șofer mult prea îndrăzneț și încrezător.

 

Eu prefer tracțiunea spate celei xDrive, din motive personale, și consider că este mult mai bună decât xDrive în aproape toate condițiile de zi cu zi. Dar mi-e greu să conving pe cineva care nu știe și nu a condus o mașina cu tracțiune spate ani de zile, fără nici un fel de asistență electronică. Iar clienții de azi aproape se laudă ca au un BMW cu tracțiune integrală. După mine, e ca și cum ai purta umbrelă în fiecare zi, că poate plouă. Să pui pe roțile din față în plus planetare, are avantajele ei în situații speciale dar mai ales pentru cei cărora nu le pasă decât să apese pedala de accelerație. Pentru mine are dezavantajele de a face ca direcția sa nu mai fie așa curată și precisă, precum și că greutatea față a mașinii și implicit cea neamortizată a fiecărei roți față face ca mașina să nu mai fie nici pe departe așa pur sânge. Glumesc, uneori, că un BMW cu tracțiune spate are două volane. Unul cu care toți suntem obișnuiți și unul sub piciorul drept. Nu, asta nu înseamnă drift. Nimeni nu face drift cu o limuzină, decât probabil daca-și asortează BMW-ul cu un lanț gros de aur la gât și un limbaj de cartier. Dar asta nu înseamnă ca nu te poți folosi de acel ”volan” suplimentar de sub piciorul drept.

 

Active Steering si Dynamic Drive, plus roțile din spate care virează fac mașina să fie extrem de stabilă la viteze mari de autostradă și extrem de agilă la viteze mai mici sau la parcare. Este incredibil ce am simțit la volan. Aproape că nu realizezi ce se întâmplă decât când pui ochii pe viteza de pe HUD și tresari de spaimă când realizezi unde ai ajuns. Toate astea combinate cu insonorizarea aproape perfectă a mașinii să te facă să uiți complet de ce viteză ai. Acum sigur, nu e complet silențioasă, nici nu aș dori să fie. Motorul se aude atât cât e nevoie ca sa te facă să nu uiți sunetul unul 6 în linie fie el chiar și diesel. Iar noile cutii de viteză Steptronic, sunt dumnezeiești. 8 viteze cu un timp de răspuns extrem de bun, combinate cu așa motoare (258 CP și 620 Nm, ca și cel pe care l-am testat) fac din mașină o limuzină cu vădite accente sportive. Nu, hotărât lucru, nu e un M. Nu e nici măcar un 650i. Și clar nu e o mașină de circuit, dar sincer pentru cineva care face drumuri prin țară sau afară din țară și nu o ia doar ca să scârțâie cauciucurile la miezul nopții prin centrul orașului, ci pentru ca să se poată deplasa relaxat cu mașina la destinație, iar după 1.000 km la volan să nu se simtă dărâmat, este mașina perfectă. Stabilă cu sisteme de asistență nenumărate, cu o siguranță pasivă care în mod cert o invidiază ceilalți producători, cu o siguranță activă impecabilă, este mașina de drum lung perfectă. La 100 km/h în afara localităților pe drumuri naționale sau la 130 km/h pe autostradă, aproape că te-ar putea lăsa să urmărești serialul preferat pe monitorul iDrive. Dar nu, nu te lasă pentru ca BMW este o mașină a cărei principală ofrandă adusă proprietarului este plăcerea de a conduce, de a fi tu șoferul. De a zâmbi la fiecare drum și a ajunge la destinație nu doar în siguranță dar chiar relaxat și bine dispus. Totul este orientat spre asta.

 

În două sesiuni separate în două zile separate, am făcut probabil spre 400 km la volan, poate ceva mai mult. Și pe autostradă și pe drumuri naționale sau județene dar și în oraș. În trafic aglomerat sau nu. Am petrecut peste 10 ore cu mașina, fie evaluând sistemele, motorizarea sau alte dotări. A fost o plăcere. Față de serile 5 anterioare există clar multe diferențe înspre bine, chiar dacă față de E60 si F10, parcă e o idee mai puțin spațiu in spatele scaunului reglat pentru mine. Poate e doar o părere, poate am exagerat eu cu lăbărțarea, poate m-am mai îngrășat, deși conform celor învățate la cursurile de pilotaj BMW M, nu prea sunt șanse să fi reglat greșit poziția la volan. De fapt, vorbesc prostii, sigur m-am îngrășat...

 

(va urma)

Link to comment
Share on other sites

Corect. Dupa cum am spus, masina are toate optionalele posibile, fiind un demo car. Nu cred ca ia cineva asa o configuratie fara sa se gandeasca la seria 7. Pe de alta parte, te invit sa arunci un ochi peste preturile de la seria 5 si seria 7.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Unele cadre mi se pare ca puteau fi filmate altfel/alte unghiuri.

Melodiile sunt mult prea dinamice pentru continutul clipului si nici nu s-a montat pe muzica.

Si alte greseli de compozitie.

 

Una peste alta, n-arata foarte rau...depinde ce faci cu clipul respectiv...pentru ce a fost facut.

 

Daca erai din Bucuresti mi-ar fi placut sa-mi combin pasiunea pentru film si foto cu cea pentru BMW si sa facem ceva mai profi.

 

Dar mai filmeaza. Ar fi interesant un clip cu noutatile/schimbarile de la interior fata de F10.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.