Jump to content

Z4 2009


gxg18

Recommended Posts

Daca ala e scaun si volan de 60 de mii.. :)) Mai cere si 19 mii pe ea. Si totusi ce inseamna din descriere "Stare buna"? Parerea mea e sa o iei din afara. Si in locul tau as cauta cu motorul 2.0 turbo benzina, nu vad de ce ai mai lua 2.5-ul vechi, cand ai optiuni mai bune.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

as dori si eu sa achizitionez un Z4 cu hardtop deci 2009+

 

Unde as putea sa il testez in afara de BMW? sau recomandati la BMW?

 

Masina este urmatoarea

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-z-z4-ID7GlfB7.html#54b74d1fe4

 

 

Aveti ceva sfaturi si sugestii la ce sa ma uit?

 

Multumesc

 

 

Eu iti recomand doar la o reprezentanta autorizata BMW. Te duci cu proprietarul si spui ca vrei o evaluare si sa-ti dea foaia de constatare printata. Daca ai nevoie de ajutor da-mi PM si te pot indruma spre cineva de la Automobile Bavaria. Vei plati tu evaluarea, probabil 200-300 lei, dar face fiecare banut. Vei putea negocia mai bine masina. Doar sa accepte proprietarul, iar daca nu accepta, e semn rau oricum.

Link to comment
Share on other sites

frumoasa masina, dar cam scumpa !

daca tot vrei masina de genul asta si de aprox. 20.000 euro

gasesti in germania porsche cayman sau boxter din 2007.

si intri in alta categorie...

 

bafta !

 

 

Salut,

 

mi se pare interesant si Porsche dar incerc sa imi dau seama daca mi-as putea permite sa il intretin, imi inchipui ca o revizie este extreme de scumpa.

O mare nedumerire de a mea e ce salariu ar trebui sa ai ca sa iti permiti o anumita masina.

 

Citisem undeva ca nu ar trebui sa iti iei o masina ce costa mai mult decat faci intr-un an si ar trebui sa ai 50% avans deja.

 

EU acum fac 14-15 mii ron pe luna, deci undeva la 3000 euro as zice deci nu stiu daca se justifica un cayman, desi mi se pare absolut genial. Daca stie cine aceste costuri de intretinere as fi bucuros sa le stiu

k,

Tipul mi-a povestit ca masina a fost luata de o tanti de noua din Germania, tinuta pina la 50.000 si dupa a luat-o el. Omul pare sincer si a zis ca merge oriunde doresc eu cu ea.

Stiu pare cam tras de par da masina arata destul de bine in persoana.

 

Daca ala e scaun si volan de 60 de mii.. :)) Mai cere si 19 mii pe ea. Si totusi ce inseamna din descriere "Stare buna"? Parerea mea e sa o iei din afara. Si in locul tau as cauta cu motorul 2.0 turbo benzina, nu vad de ce ai mai lua 2.5-ul vechi, cand ai optiuni mai bune.

 

 

 

SIngura de 2.0 pe care o gasesc pina in 20.000 e asta dar e din lituania, pare dubioasa...

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=243730991&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=52&maxPrice=20000&minFirstRegistrationDate=2010-01-01&pageNumber=1&scopeId=C&transmissions=AUTOMATIC_GEAR

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer,parerea mea...miroase a teapa....ia si mai cauta si nu te arunca la asta.......un sfat prietenesc

 

Salut,

 

pai eu daca merg cu masina la BMW si verifica km si daca a fost lovita, ce exact poate fi teapa? adica nu o iau fara diagnoza computerizata sau mecania.

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Daca n-are istoric si a umblat cineva priceput in ea nu ai cum sa afli nr. de km reali, oriunde te-ai duce. Dar o verificare la Bmw pe partea de mecanica ar fi foarte buna. Oricum daca le ceri un deviz de reparatie oricat de perfecta ar fi masina o sa iti spuna ca ai de schimbat piese de vreo 1000-2000 euro la ea, deci ai si scuza fata de client sa mai tragi la pret.
Link to comment
Share on other sites

un coupe frumos si mai ieftin de intretinut e mazda mx5; eu zic sa arunci un ochi si la optiunea asta

 

Atata doar ca mazda mx5 nu e coupe. Si totusi nu sufera comparatie. Nu stiu daca te-ai urcat intr-o mx5, insa eu da si desi nu am decat 1.83, masina aia e ridicola. Da stiu, e fun de condus, e echilibrat sasiul, dar masina aia e o coaja sinistra cu un confort ZERO. Nu ai cum sa folosesti masina aia la drumuri lungi si sa nu cobori anchilozat din ea.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salut,

 

Doar ce m-am inscris pe forum, ca proaspat posesor de BMW, Z4, si am zis ma apuc de lins putin topicurile sa vad ce mai zice lumea, sa ma familiarizez cu locul.

Intamplarea face ca fix masina de care intreba OP in Iulie am ajuns sa o iau.

 

Intrebare, ce ai ajuns sa-ti iei si de ce nu ai mai luat-o pe asta? Eu sunt foarte multumit de afacere si ma simt linistit cu privire la istoric si conditie, caci a trecut prin toate verificarile pamantului inainte de achizitie si am si garantie un an la cutie si motor.

 

Multumesc,

Robert.

Link to comment
Share on other sites

Cum ai garantie pe cutie si motor cand cel care a vandut-o era pers fizica?

 

Salut,

 

Masina a fost cesionata celor de la Radacini iar contractul l-am facut cu ei, dar e vorba de aceeasi masina.

Aditional contractului de vanzare s-a facut o anexa de garantie pentru cutie si motor, in sensul ca isi asuma eventualele probleme.

 

De altfel, prin contract, aceasta asumare o poate face si o persoana fizica, garantand eventuale costuri aparute in urma defectiunilor.

 

Lasa omul sa viseze, ca viseaza frumos. :rolleyes:

 

nu sunt sigur de un provine ironia din raspuns, dar am explicat mai sus situatia.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.