Jump to content

E92 320i vs 320d sfat achiziție


Claudiu Barbu

Recommended Posts

Salut, sunt nou pe forum și am nevoie de niște ajutor.

Am tot citit pe internet despre cele 2 motoare dar încă ma simt nedumerit și am nevoie de sfaturi.

E92 320i vs 320D strict din punct de vedere al FIABILITĂȚII

Mi s-a acrit sa văd ca pica turbina și probleme cu distribuția la Diesel, și ca pe la benzinare pica injectoarele, vreau sa știu ce ar fi mai Ok dintre cele 2.

Voi face maxim 10-11.000 km urban și maxim 6000 extra urban. Oraș București (Menționez ca ma voi plimba seara ci nu ziua prin trafic infernal)

Toate 320i de pe mobile.de au 170 cp consum urban 8.6 - 8.9 an 2007+ (credeam ca e doar pe Facelift 2.0 de 170), cred ca de 10-11 ar trebui sa nu sara consumul pt un trafic de seara lejer.

Buget maxim 9-10.000, nu ma intereseaza dotări, vin de pe Logan, la fel nu ma intereseaza ca benzinarul e slab motorizat, fata de 75 cp aspirați se vor simți ca un avion.

 

Deci ca sa dorm eu seara liniștit Diesel sau Benzinar? Bănuiesc ca ar fi mai ieftin și mai fiabil de întreținut benzinarul.

Aștept lista cu ce pică și pe la una și pe la alta.

Edited by Claudiu Barbu
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Un diesel mereu e mai fiabil ca un benzinar. Un motor de 2.0 diesel il duci pana in 500k km fara greturi daca-l intretii cum trebuie. Daca ai citit deja despre piesele care cad frecvent la aceste 2 motoare, atunci stii la ce sa te astepti. Spor la cautat si anunta-te si pe noi ce ti-ai cumparat!.
  • Like 4
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

Din descrierea ta as opta linistit pentru benzinar, nu faci asa de multi km, multi sunt si in oras, iar daca un consum situat intre 9-12 l/100km nu te sperie => clar BENZINA. Motorul va fi mult mai silentios ca dieselul, nu vei avea probleme cu DPF sau sa stai noaptea ingrijorat din cauza distributiei etc. Sunt curios ce alegi! Multa bafta la cumparare!
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ambele au problemele lor.

Un bmw de 10 numai fiabil nu prea este.

 

Eu am avut 2,5 ani un E92 320i, masina abia facuse 6 ani, luat de la cel care o luase de noua si tot mi-a cam picat tot ce putea pe masina respectiva.

ASa ca nu este nici o regula.

 

Ambele variante sunt ok, benzinarul consuma chiar super ok la orele alea.. Conteaza mai mult masina pe care o gasesti si starea ei.

 

Vad ca vrei si lista

schimbat ditributie

senzor nox

caseta directie

spira volan

racord flexibil la evacuare

 

nu mai adaug chestiile minore stropitori far sau buji si bobine..

 

probabil urmau injectoare (100e buc) si senzori presiune ulei (500ron)

 

Daca ar fi sa iau iar un e92 as lua 330d sau 335i. Daca sar bugetul sau impozit as merge tot pe 320i

 

Daca ai chef sa citesti asta e topicul ei:

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/148345-e92-320i/page__p__2143625__fromsearch__1#entry2143625

Edited by Merlin21
Link to comment
Share on other sites

Astia care dati minusuri, daca le-ati si justifica ar fi super sa stiu si eu de ce primesc minus. Niste argumente pertinente ar fi de mare ajutor! Multumesc anticipat ;)

 

E aberant sa ii recomanzi diesel in conditiile care masina aia o sa mearga 70% prin Bucuresti. Un motor diesel nu este si nu va fi niciodata mai fiabil decat un motor pe benzina, mai ales in conditiile astea de exploatare. Costurile pentru inlocuit injectoare,turbina,volanta depasesc cu mult cheltuielile de reparatie ale unui benzinar.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Si eu am auzit ca multi mecanici fug de valvetronic, valvetronic e

similar cu vvti parca.. adica distributie variabila prin care se controleaza timpul in care stau deschise supapele in functie de de turatia motorului...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Era valabil la dieselurile vechi versus benzinarele clasice aspirate.

Un valvetronic are 1000 de nebunii care pot pica si costul intretinerii se poate apropia serios de intretinerea de la diesel.

 

La Valvetronic nu are ce sa se strice sa coste mai mult de 800-900 lei(inlocuit axa valvetronic, senzor pozitie axa, vanosuri, motoras valvetronic, inlocuit simeringuri supape, inlocuit distributie). La diesel majoritatea defectelor costa minim 1000 lei (volanta care se schimba cu tot cu ambreiaj costa +2000 lei cu manopera; un injector costa ~1100 lei fara manopera; refacerea turbinei costa 1000-1500 lei). Crede-ma ca am avut 3 motoare valvetronic, toate cu probleme si in prezent am un diesel. Sa ai un diesel trecut de 150k km este un adevarat stres, e mult mai usor si ieftin sa repari un benzinar. Fie el valvetronic, turbo etc.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am de cateva luni un BMW e46 320d touring, din 2004,cu 220000 de km la bord, verificati la reprezentanta, masina intrata in tara in 2015. Pana de curand am avut doar masini cu motoare pe benzina. Mi-a fost cam greu la inceput, acum ma declar foarte multumit de performantele motoarelor diesel. Masina este foarte bine intretinuta si nu mi-a creat nicio problema pana in prezent. Cred ca modul in care-si exploateaza masina fiecare detinator, se reflecta in cheltuielile de care se plange sau nu. As mai spune ca cei care au cunostinte despre mecanica, despre modul de intretinere corecta a masinilor, sint avantajati. BMW este o masina premium, nu te poti astepta la costuri mici pentru piese.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.