Jump to content

Retrofit oglinzi pliabile electric si auto-dimming


Gaboss25

Recommended Posts

Salut!

zilele trecute am achizitionat de pe ebay 2 oglinzi pliabile electric si auto-dimming + incalzite si panoul de control si cablurile din usi pt masina mea bmw e90 lci

oglinzile sunt cu 3 pini iar pe masina mea sunt cu 5 pini fara funcite de pliere electrica

intrebarea e daca se pot monta aceste oglinzi cu 3 pini pe masina mea cu 5 pini si daca se poate, care sunt pasii?

eu am incercat sa le pun asa plug & play dar nu merg, nici nu clintesc am facut si codarile cu carly ultima versiune

va rog sa ma ajutati, eu sunt in it si nu ajung in ro prea curand... nu prea ma intereseaza auto-diming doar plierea electrica

am inteles ca mai trebuie trase niste fire dar nu stiu de unde si cum

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Este mai complicat din cauzĂŁ cĂŁ nu ai scaune cu memorii. Atunci ar fi fost plug and play. Trebuie sĂŁ gĂŁseĂâ˘ti o diagrama a firelor pentru cĂŁ este posibil sa ai nevoie sa schimbi vre-un modul. Posibil sĂŁ mĂŁ ĂŽnĂâ˘el.

AruncĂŁ o privire aici

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?t=681912

 

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Edited by MaxyOne
Link to comment
Share on other sites

Da. trebuie trase 2 fire pentru oglinda dreapta pasager. Semnal lin bus si plus permanent de la sigurante si pe partea stanga la șofer trebuie semnal lin bus si schimbat pini intre ei dupa care codat vo. Cas si frm. Va scriu dupa ce termin de facut acest retrofit. Momentan nu m-am apucat.imi lipsesc pini care trebuie adaugati. inca ma documentez. Sa nu fac vreo tĂŽmpenie. Va salut!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

salut!

imi cer scuze ca am raspuns cam tarziu...

da, am instalat oglinzile si functioneaza perfect, treaba e simpla, in cazul meu aveam oglinzi cu 5 pini fara pliere electrica si fara autodmming.

oglinzile pe care le-am pus sunt cu 3 pin, autodimming, reglaj si pliere electrica plus controlerul cu buton de pliere, cumparate de pe ebay la pretul de 350 de euro SH.

in plus pt. autodimming a trebuit sa fac retrofit si la oglinda retrovizoare interna pt ca nu poti avea autodimming la oglinzile exterioare fara a avea si in interior autodimming.

oglinda interna da semnal la cele exterioare pt autodimming, oglinda interna am cumparato tot de pe ebay cu 50 de euro plus 40 de euro cablul de retofit si pini pt oglinzile exterioare cumparate de pe https://www.leebmann24.de/nachrustkabel-innenspiegel-elektrochrom-1er-3er-x1-61120434330.html, vin prin dhl in max 3 zile, bagati codurile in bara de search de pe site si le gasiti acolo, sau mergeti la un service bmw si cred ca o sa le gasiti...

informatiile necesare nu o sa le gasiti pe siturile din Ro, eu am gasit pe siturile externe, o sa atasez mai jos ce va trebuie pt retrofit si codurile pt pini care trebuie sa-i adaugati

inca ceva foarte important, nu cumparati oglinzi din Anglia sau de la masini care provin din anglia pt ca au ungi diferit fata de cele cu volan pe stanga..

 

Driver's side changes: (EDIT - These were already present on my car)

 

LIN signal: FRM X14260 Pin 23 -> Door loom connector X257 pin 6 -> Switch pin 4 (0.35mm2, White/Brown)

LIN power: JBE A4010 Pin 6 (Fuse 21) -> Door loom connector X257 pin 8-> Switch pin 13 (0.75mm2, Red/Grey)

 

Passenger side changes:

 

LIN signal: FRM X14260 Pin 22 -> Door loom connector X256 pin 6 (0.35mm2, White/Brown)

 

Pin-contact 0,2- 0,5MM² 61130005198 va trebuie 2

Bushing contact 0,2- 0,5MM² 61130005197 va trebuie 2

 

LIN power: JBE A4010 Pin 6 (Fuse 21) -> Door loom connector X256 pin 8 (0.75mm2, Red/Grey)

 

Pin-contact 0,75MM² 61130006664 va trebuie 2

 

I plan to use a Posi-Tap to tap the existing wire from fuse 21 to the driver's door.

 

am pus cate 3 pt fiecare usa pentru ca exista posibilitatea sa nu aveti pe partea soferului deja instalate firele in cazul meu pe partea soferului nu am mai facut nimic am schimbat doar controlerul din usa cu unul cu buton de pliere doar pe partea dreapta pasager am adaugat pini

dupa ce ati facut tot ce e mai sus trebuie sa codati

 

VO

 

Fold-in Outsider Mirror: $313

Interior/Outside Mirror with Automatic Dip: $430

Interior Mirror with Automatic-Dip: $431

 

 

NFRM

 

Folding Outside Mirrors: SPIEGEL_EINKLAPPEN = aktiv

Automatic Electrochromatic Dimming Mirror: SPIEGEL_ELEKTROCHROM = aktiv

Outside Mirrors Heating: SPIEGEL_HEIZUNG = aktiv

Comfort Closing Folding Outside Mirrors: SPIEGEL_KOMFORT_EINKLAPP = aktiv

 

 

CAS

 

Comfort Opening with Remote Control: KOMFORTOEFFNUNG_FB = aktiv

Comfort Closing with Remote Control: KOMFORTSCHLIESSUNG_FB = aktiv

 

To add the $313, $430 & $431 to the VO do the following:

 

1. Open NCS Expert.

2. Load the "Expertmode" profile.

3. Select F1, then F3, select e89, then select Back.

4. Click "Enter FA", this will bring up a list of options in the VO, add your options listed above.

5. Click OK, then click "Choose ECU".

6. You need to choose CAS here.

7. Click "Change Job", select FA Write, then selct "Execute". This writes the newly modified FA in step 4 to the CAS module.

8. The VO is stored in two modules for redundancy, ie in case one module fails. In the case of the e9x series cars it is stored in the CAS & FRM (also listed as NFRM). So the next step to take is to select "Change ECU", select FRM. Then click "Execute". You have now successfully updated the VO of the car with your new "options".

 

The purpose of the VO is to be used by BMW software to be able to tell newly fitted modules how the coding settings should be set. By "default coding" a module is essentially looks at the VO & determines what way to configure the module. So it will modify the parameters in the module to match the "DNA" (the VO) of the car.

 

To default code you need to use the "Expertmode" profile in NCS Expert.

1. click F1, the F3, then select "back".

2. Select "Choose ECU", then choose the FRM.

3. Change the job to SG_Codieren, then click "Execute"

That is the Job done! Do the same routine for the CAS & JBO module

 

dupa adaugare vo trebuie resetate modulele frm, cas inclusiv jbo pt ca o sa va dea eroare de scurt circuit la jbo pt incalzirea oglinzi

 

http://www.e90post.com/forums/attachment.php?attachmentid=1425389&d=1463593554

 

mai sus e un link cu tutorial de instalare in pdf

 

pt retrofit la oglinda interna cu atodimming

 

va salut si spor la treaba.... pt nelamuriri lasati un pm

Edited by Gaboss25
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Salut ! Vin si eu cu o intrebare, credeti ca se poate activa cumva functia de autodip la oglinda din dreapta cand folosesc marsarierul ?

Nu am oglinzi rabatabile electric si am incercat sa activez functia de autodip din carly, insa nu merge.

salut! Nu cred ca merge. Edited by Gaboss25
Link to comment
Share on other sites

Cred ca te referi la mirror tilt reverse. Se lasa oglinda dreapta jos pt a vedea bordura. Cauta mirror tilt down sau ceva de genu si inainte sa dai marsarier trebuie sa ai butonul de la oglinzi spre stanga nu spre dreapta altfel nu o sa mearga. Auto dip se referĂŁ la auto dimming si auto heating... daca ai oglinzi cu 5 pini nu o sa mearga optiunea. Poate daca adaugi codurile pt vo si activezi doar mirror tilt. Salut Edited by Gaboss25
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca se poate activa functia de a se lasa oglnda in marsalier dar probabilitatea de a reveni la pozitia initiala este mica.

Cica ar reveni doar daca ai scaune cu memorie.

Daca reuseste careva codarea asta si functioneaza cap coada sa ma anunte si pe mine.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am scaune cu memorie si face mirror tilt in marsarier, scaunele cu memorie sunt pt cei ce au o masina si 2 utilizatori practic masina memoreaza pzitia scaunelor, oglinzilor, etc. dupa cheia fiecarui utilizator, acestea se vor pozitiona dupa cerintele fiecarui utilizator in parte.in momentul cand deschid masina din propia cheie Edited by Gaboss25
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Enders: odata activata functia, functioneaza corect. Nu e obligatoriu sa ai scaune cu memorie. Eu nu am si totusi am mirror tilt din fabrica

Daca nu ma insel, optiunea e asta: 313 Exterior Mirror Package

Gaboss: poti inregistra pana la 5 chei pe masina, fiecare cheie memoreaza setari de la scaune, oglinzi, clima, radio, etc, in functie de nivel de echipare.

Link to comment
Share on other sites

un pic off topic.(pentru E60_)..am achizitionat m5 oem mirrors cu 3 connectors totul este plug and play ..merge totul...mai putin power fold optiune...ce trebuie sa fac sa mearga power fold din butonul extra de pe driver side window switch..SAU/SI CODARE PENTRU control din key...masina mea are 430 si 431 ca optiuni..vin cm36112

 

multumesc

Edited by stel_i79
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cred ca te referi la mirror tilt reverse. Se lasa oglinda dreapta jos pt a vedea bordura. Cauta mirror tilt down...

 

Exact, la asta ma refeream. Eu am incercat sa il codez cu Carly, dar nu a functionat. In curand am sa merg pana la cineva sa ma ajute cu un proiect(camera de marsarier, partea de codare) si poate reusim sa ii dam de cap si cu mirror tilt-ul.

 

Totusi daca a reusit cineva sa faca mirror tilt-ul activ pe un lci fara pliere electrica la oglinzi, sa ne anunte aici ori PM.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Exact, la asta ma refeream. Eu am incercat sa il codez cu Carly, dar nu a functionat. In curand am sa merg pana la cineva sa ma ajute cu un proiect(camera de marsarier, partea de codare) si poate reusim sa ii dam de cap si cu mirror tilt-ul.

 

Totusi daca a reusit cineva sa faca mirror tilt-ul activ pe un lci fara pliere electrica la oglinzi, sa ne anunte aici ori PM.

 

 

vezi daca ai in vo optiunea $313, daca nu o ai nu merg sa faci tilt down, incearca sa o adaugi in vo daca sti cum se face daca nu dute la cineva care stie, salut

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Am un E60LCI din 2009 cu oglinzi normale (1 mufa-5 pini) si am gasit o pereche de oglinzi rabatabile electric, heliomate si cu leduri care au fost instalate pe un E60 din 2005 (3mufe- x pini). Credeti ca se pot instala in masina mea si sa functioneze cel putin functia rabatare electrica? (nu vreau sa le cumpar si sa le tin in dulap)

Mersi mult

Link to comment
Share on other sites

ori functioneaza tot, ori nimic

Mersi pentru rapiditate, pentru instalare si codaj nu e nici problema, daca totul e facut corect, din experienta ta care sunt sansele sa functioneze tot? Am citit pe alte forumuri si multi si-au facut retrofit de oglinzi M5 facelift pe E60 pre-lci, insa n-am gasit pe cineva sa faca contrariul.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.