Jump to content

rar bmw e90


slashlinux

Recommended Posts

Salut,

 

Maine ma duc cu e90 -ul la rar voluntari, desi imi apar erorile de dsc in bord(n-am apucat sa schimb dsc ul din volan), credeti ca ma vor da inapoi pentru 2 erori in bord?

 

Stie cineva cum sa le ascund aceste erori din diagnoza pentru 3 ore, daca le sterg imi reapar, desi masina trage foarte bine, franeaza bine.

 

Multumesc

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca franeaza bine, ma indoiesc sa-ti verifice aia la RAR DSC-ul sau alte chestii. Sunt atatea masini fara DSC pe drumuri, nu exista legislatie care sa impuna existenta unui astfel de sistem. Edited by LYM
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate ovy07, stiu si eu foarte bine cum se trece ITP ul in Romania, la RAR putin mai greu dar nu imposibil.

 

martorul DSC aprins in bord inseamna ca sistemul lucreaza in avarie, adica ii merge cel mult ABS ul. masini cu probleme la sistemele de siguranta : ABS, DSC, airbag, directie nu ar trebui nici macar sa ajunga la RAR dar sa treaca.

 

mi se pare nesimtire maxima sa vrei sa treci RAR-ul cu astfel de probleme tehnice si nesimtire si mai mare sa ceri pe forum instructiuni despre cum sa masluiesti masina astfel incat sa treci cu astfel de probleme, care desi nu par, sunt grave !

 

 

@Alex_wly - nu ma agit, doar ma scarbesc asa ca oameni <_<

 

 

mi a placut totusi un singur lucru din topicul asta:

 

 

" daca le sterg imi reapar, desi masina trage foarte bine"

Edited by SKW
  • Like 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ma amuzati rau de tot sincer.. Ce-i cu voi, sunteti bine?

Adica eu la sfarsitul lunii o sa bag 1500 de euro in ea sa o rezolv si voi imi spuneti ca vreau sa masluiesc martorii? Idiotii aia de la rar m-au programat tocmai maine, altfel daca stateam sa "repar" masina inainte o mai duceam la rar in septembrie.

 

@SKW, vad ca esti senior pe forumul asta, dar asta nu iti da dreptul sa ma faci nesimtit, din cate stiu nu te-am injurat sau te-am jignit cu ceva..asa ca ia-o mai usor te rog, daca esti binevoitor sa dai reply la ce am intrebat bine daca nu sincer, chiar n-am nevoie de comentariile tale si daca am postat gresit rog moderatorul sa imi stearga post-ul.

 

ROMANIA :), @SKW mai ai si 26 de ani.., te-ai nascut in bmw si nu stiam?

 

Lumea intra pe forumul asta ca sa caute raspunsuri, ajutor -- cat de banale are fi ele.. forumul asta nu e detinut de tine IN PRIMUL RAND sa pui eticheta nota la fiecare post...

Edited by slashlinux
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

n-am mentionat ca vreau sa fac un hobby din asta, sau ca sunt samsar si vreau sa dau tzeapa.. Era pur si simplu o intrebare despre "electronica auto diagnoza - how to"..

 

Nu-mi mai bat capul :)) ca nu are rost, am inteles ai zis de prima data ca nu e ca dacia sa ii scoti martorul..

 

"Un nesimtit" ca mine a indraznit sa deranjeze forumul cu intrebarile mele de cacao..

 

O zi buna!

 

p.s de bine de rau am facut rost de ista d/p, carly, inpa si eventual delphi si am reusit sa le fac singur sa functioneze, nu sunt nici mecanic nici electrician auto, daca m-as chinui putin as dezvolta si eu o diagnoza.. sunt curios cati dintre cei care comenteaza aiurea stiu sa foloseasca winols si sa faca remapare.. dar asta e alta discutie.

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

ai inceput sa o dai in basini...au fost atatea intrebari simple la care s-a primit raspuns...daca ma gandesc bine, inclusiv tu ai primit raspunsuri.

de facut rost de programe este foarte usor...sunt peste tot.

important este sa rezolvi problemele, nu sa le fentezi.

Link to comment
Share on other sites

e normal sa nu te treaca rar ul cu astfel de probleme tehnice ce tin de siguranta ta si a celorlalti

 

 

masini cu probleme la sistemele de siguranta : ABS, DSC, airbag, directie nu ar trebui nici macar sa ajunga la RAR dar sa treaca.mi se pare nesimtire maxima sa vrei sa treci RAR-ul cu astfel de probleme tehnice

 

Si aia saracii care inca mai au masina fara ABS si airbag-uri ce ar trebui sa faca? Ar trebui sa ii ardem pe rug, sa ii bagam la puscarie, sa le confiscam masinile? Mare rahat ca sta fara DSC o saptamana. Ce figuri bai nene... nu mai trebuie sa fim atenti la drum, lasa ca tragem de volan ca handicapatii ca avem DSC, dansam macarena pe frana ca avem ABS. Daca se strica vreuna trebuie chemata platforma neaparat, cum sa circuli asa...

P.S: la RAR nu se testeaza nici ABS nici alte sisteme electronice, iar daca ai martorul de DSC aprins ABS-ul inca lucreaza. Nu mi se pare nimic gresit sa mearga o saptamana doar cu ABS. Minim 30% din masinile de pe drumurile din Romania nici macar nu au aceste dotari din fabrica.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

:))) ce sa zic.. asta e RAR , in lege nu scrie de martori , scrie de autentificare, gaze, frane.. dar na.. macar asa am schimbat senzorul din interiorul szl ului, in fata blocului ca dorel..culmea ca celalalt senzor disc era bun daca il stergeam cu o solutie.. acum e functional si ala
Link to comment
Share on other sites

ca sa vedeti mentalitatea prostului cu BMW...... mi au dat doua minusuri pentru ca i am spus colegului adevarul si un lucru bun atat pentru el cat si pentru ceilalti.

 

sunt sigur ca daca l-as fi invatat cum sa masluiasca martorii din bord, ar fi sarit toti cu plusuri!

acum esti deja popular :console:

 

Pt cine doreste sa mearga la rar cu martori in bord il va respinge.. In fine, am schimbat szl ul , piesa 150 de ron si manopera 0.

 

Nu mai am erori de niciun fel acum

ok... macar ai inteles ceva din topicul asta :flowers:

 

closed

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.