Jump to content

F30 320d 2013 - My first BMW


deeJayOg

Recommended Posts

Salutare și bine v-am gĂŁsit.

 

Am schimbat recent tabĂŁra, din purĂŁ curiozitate. Am avut VW și Audi pânĂŁ acum, dar am zis cĂŁ e cazul sĂŁ vedem și ce are bune și rele BMW. Am lucruri de care sunt foarte ĂŽncĂŁntat, altele care ĂŽmi plĂŁceau mai mult la Audi. Per total ĂŽnsĂŁ, mĂŁ bucur de ea cât pot deocamdatĂŁ.

 

Așadar, vĂŁ prezint bestia dupĂŁ care am plecat pânĂŁ ĂŽn nordul Germaniei ca sĂŁ o aduc pe plaiuri mioritice.

 

320d CVA8hp 184cp Sport - Mineral Grey - am pus jantele de EffDyn pentru cĂŁ ĂŽmi plac foarte mult și nu vreau mai mult de 16".

DotĂŁri interesante de menționat: TrapĂŁ, Hi-Fi, HUD, HighBeam Assist, NBT mare ... restul sĂŁ fie bine ca sĂŁ nu fie rĂŁu.

 

Am 106000km acum și este fabricatĂŁ ĂŽn Iunie 2013 - tocmai a fĂŁcut 4 ani :)

 

Ce urmeazĂŁ? PĂŁi probabil uleiul ĂŽn cutie. La distribuție nu cred sĂŁ mĂŁ stresez pentru cĂŁ este dupĂŁ Martie 2013 - de vĂŁzut ĂŽn timp.

  • Like 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

21000eur a fost - cu un set de jante adiționale Style 390 + garanție 1 an.

Jante deocamdată nu pot pune mai mari că au uitat la RAR să-mi treacă opționalele. Am o programare nouă pentru modificări în baza CC-ului

 

Totuși, mie îmi plac mult tare astea; mă duc cu gândul la gele de pe GTI MK5 poate :)

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21000eur a fost - cu un set de jante adiționale Style 390 + garanție 1 an.

Jante deocamdatĂŁ nu pot pune mai mari cĂŁ au uitat la RAR sĂŁ-mi treacĂŁ opționalele. Am o programare nouĂŁ pentru modificĂŁri ĂŽn baza CC-ului

 

Totuși, mie ĂŽmi plac mult tare astea; mĂŁ duc cu gândul la gele de pe GTI MK5 poate :)

 

Sa o stapanesti sanatos, foarte frumoasa culoarea masinii si combinatia de trimuri blackgloss, inspirata configuratia.

 

Daca nu pastrezi jantele de 16, te rog sa imi zici ca le cumpar eu. :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu e vorba de emotie aici...e vorba ca traim in tara asta care are RCA si CASCO si tot in aceasta tara minunata poti sa-ti gasesti masina praf la fel de bine cum iti gasesti bara zgariata si atunci iei in calcul si daca ai fi avut casco. Doar despre asta e vorba parerea mea, nu iau in calcul bunul simt al oamenilor.

 

Eu cand mi-am facut casco am tinut cont si de treaba ca, firma de asigurare Astra a dat faliment si imediat dupa Carpatica, nu vrei sa stii cum au fost procedurile in caz ca te loveste cineva cu una din asigurarile de mai sus...

Ce faci daca vine un mos pe contransens ca e beat sau ca e prea batran cu o dacie 1300 fara asigurare?

 

Daca ai avut bani de o masina scumpa, parerea mea, ar trebui sa poti sa-ti faci cel mai mic casco care include doar sa-ti repari masina daca accidentul e din vina ta sau celalalt nu poate sa te despagubeasca din orice motiv.

 

Cat despre ce poti sa faci, este sa incerci pe o raza de 1-2 km sa cauti camere video daca ai timp si nervi pentru asta, eu as incerca sincer sa fac asta, doar sa-l pun la zid pe cel care a fugit, nu sa fac rau! Ci as da din timpul meu si din nervii mei doar sa-i vad fata cand il prind!

 

 

P.S nu trebuie sa va suparati/mirati de lucrurile astea la cata lume proasta exista in trafic/parcari. Se repara repede si usor si mergem mai departe!

Edited by WIN60
  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Scuze, nu mi-am dat seama ca de fapt stii cine te-a lovit, am crezut ca a fugit.

 

Cavaliere, spui asta cand e vorba de daune mici, dar ce faci cand e vorba de daune mari pe care trebuie sa le platesti tu daca nu stii cine e vinovatul, sau faci pe un RCA de city insurance unde iti repara aia masina "bine" care lucreaza cu ei.

 

Nu are nimic, o revopsesti si gata.

 

Bravo pentru Casco! Gandeste-te ca sunt cazuri cand gasesti masina dauna totala dupa o noapte si vinovatul de negasit.Daca nu, poti rezolva pe RCA-ul lui, deoarece orice asigurare in alta tara are anumite asigurari cu care lucreaza, e simplu sa scrii numele asigurarii din bulgaria pe internet si sa vezi cine de la noi lucreaza cu ei.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Scurt update, jurnal de bord după 4 luni de utilizare. Am acum 109000km.

 

Am constatat în timp următoarele probleme:

 

- La jet puternic de apă (trebuie insistat puțin) se infiltrează apă pe la protectorul de plastic de la antena GPS și ajunge în habitaclu. Trebuie demontată și remontată. Urmează pe garanție la Bavaria.

- Dosar daună aprobat, bara spate va fi complet revopsită în urma bucuriei de mai sus. Urmează pe Casco (cu regres) la Bavaria.

- Azi mi s-a părut pentru prima dată că aud vestitul sunet de lanț al lui N47: https://www.youtube.com/watch?v=8GB1BoYYuy0 - Programare la Service Scream (Tezparii), rezolvare în curând; deși nu mă așteptam la modelele post 2012, mai bine să fiu sigur.

- Problemă spălător far stânga. A decis să nu mai stropească. Iese, dar nu stropește. Comandat aftermarket 100 RON - il voi monta ulterior distribuției tot la Service Scream (Tezparii) probabil

Edited by deeJayOg
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa par nebun...dar se aude lantul, din ce am inteles chiar daca o schimbi la scurt timp o sa apara un sunet in plus de lant care nu ai ce sa-i faci...insa pot sa-ti spun sigur ca da se aude, foarte finut dar se aude. In video era motorul cald?

 

Semi cald - uleiul era cam pe la 70 de grade. Mersesem cam 5km. Nu vreau să mai aștept alte sunete. Mergem la schimb :)

Edited by deeJayOg
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca te grabesti putin ... mai ales km pe care ii ai!

 

Este totusi o operatiune destul de dificila ce implica scoaterea motorului de pe masina. Esti sigur ca vrei sa faci asta la o masina de 100k km cand nu bate rau?

 

Incearca totusi si cu motorul cald sa vezi cum se aude. Mie si asa mi se pare ca se aude foarte ok.

 

P.S. Daca ii intrebi pe cei de la Service Scream (Tezparii) daca se aude si daca trebuie schimbat, trebuie sa fie prosti sa refuze.

 

Si inca o chestie, ai spus ca problema cu antena gps o rezolvi pe garantie, de ce nu se rezolva pe garantie si spalatorul? Also, daca schimbi distributia in afara reprezentantei, nu pierzi garantia?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

mie mi-au spus ca nu e de schimbat...deci nu merg pe japca...si a mai venit un tip cu f10, care a primit acelasi raspuns...

bine, cel cu f10 avea masina in garantie si poate d'aia nu i-au recomandat schimbarea.

iar mie, probabil mi-au spus ca este ok, pentru ca au vazut ca am habar.

 

ori sunt corecti, ori au mers pe premisa asta !

Edited by Alex_wly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare ca te grabesti putin ... mai ales km pe care ii ai!

 

Este totusi o operatiune destul de dificila ce implica scoaterea motorului de pe masina. Esti sigur ca vrei sa faci asta la o masina de 100k km cand nu bate rau?

 

Incearca totusi si cu motorul cald sa vezi cum se aude. Mie si asa mi se pare ca se aude foarte ok.

 

P.S. Daca ii intrebi pe cei de la Service Scream (Tezparii) daca se aude si daca trebuie schimbat, trebuie sa fie prosti sa refuze.

 

Si inca o chestie, ai spus ca problema cu antena gps o rezolvi pe garantie, de ce nu se rezolva pe garantie si spalatorul? Also, daca schimbi distributia in afara reprezentantei, nu pierzi garantia?

 

Evident, sunt încă sceptic. Aș vrea să evit asta, dar e ciudat tare sunetul. Culmea e că îl aud constant, fie că e rece sau cald motorul. De fapt îl aud mai bine când e cald pentru că e mai "tăcută" pompa de înalte.

 

Situația cu garanția e complicată, fiind vorba de EuroPlus. Bătăi de cap, explicații, mailuri...etc. Cu EuroPlus nu îmi acceptă să schimb distribuția doar că mi se pare că se aude ceva, ci doar dacă pică. Este un lucru pe care vreau să îl evit complet. Oricum ar fi, nu vreau să aștept să îmi cedeze motorul. Cu spălătorul nu am mai așteptat, fiind ieftin nu am stat să mai deschid încă un dosar (am aflat asta după faza cu antena)

 

Eu am auzit ca daca nu iti bate lantul cei de la Service Scream (Tezparii) iti spun ca nu bate, nu te ia cu japca.

 

Asta știam și eu de la cineva căruia i-au spus că nu se aude, dar până la urmă o schimb și gata oricum - vreau să mai țin mașina măcar 3-4 ani și nu vreau să îmi bat joc de ea.

Scot orice urmă de îndoială, plus că îmi voi curăța și galeriile de admisie cu ocazia asta. Am test drive înainte de programare cu ei.

Voi încerca să fac un drum la ei cât mai curând și revin.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.