Jump to content

F30 320d 2013 - My first BMW


deeJayOg

Recommended Posts

Fuyao Glass Industry Group Co. Ltd is a joint venture company in the People's Republic of China, engaged in the production of float glass, automobile glass and construction glass. It is one of the largest auto glass producers in the world,[1] with customers including large international automobile manufacturers such as Ford, General Motors and Volkswagen Group.

 

China China, dar stiu ei ceva.

 

@ deeJayOg - Cand schimbi parbrizul, asigura-te ca au bagat la cap ca masina are HUD si e absolut necesar sa functioneze in continuare. Nu cred ca esti primul posesor de BMW cu HUD care isi schimba parbrizul pe OEM asa ca nu ma astept sa ai probleme.

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat la un centru de parbrize :) - a rămas un punct foarte mic. Mă mir că au putut face așa ceva. Puteam să jur că trebuie schimbat inițial. :)

La non-reprezentanță prețul mă duce pe la 1800RON așa - tot OE BMW

 

La F30/31 am văzut că lateralele sunt de obicei FUYAO și parbrizul și luneta Pilkington.

Edited by deeJayOg
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A venit cu greu, că e zăpadă mare. Aștept să se liniștească puțin vremea și plec la montaj.

Am vrut neapărat tot același volan cu cusătură roșie pentru că mi se pare că se potrivește mai bine cu interiorul Sport cu roșu. Cel de M e ok, dar nu mă dau în vânt după el, așa că, schimbare minimă, dar padele. :)

http://i67.tinypic.com/sww945.jpg

Edited by deeJayOg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ei, colegi forumiști,se pare cĂŁ ați avut deplinĂŁ dreptate. 1200 km și ATE Power Disc s-au ovalizat.

Nu am luat bĂŁlți dupĂŁ frânĂŁri agresive și chiar nu au avut motiv de forjare.

 

Le-am schimbat pe garanție, și nu am mai pus Power Disc :) Jale.

http://i68.tinypic.com/2rzuouh.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ei, colegi forumiști,se pare că ați avut deplină dreptate. 1200 km și ATE Power Disc s-au ovalizat.

Nu am luat bălți după frânări agresive și chiar nu au avut motiv de forjare.

 

Le-am schimbat pe garanție, și nu am mai pus Power Disc :) Jale.

http://i68.tinypic.com/2rzuouh.jpg

 

Pare ca la Service Scream (Tezparii) ...

 

Nu sunt mecanic dar m-am uitat si eu pe instructiunile de la BMW ... etrierii trebuiesc curatati inainte de a pune placutele. Trebuie pusa pasta respectiva si cel mai important cand schimbi placute uzate cu unele noi scrie ca trebuie sa verifici lichidul de frana pentru ca va creste nivelul.

 

Cand le-am schimbat eu ... doar s-au scos placutele, s-au pus cele noi fara a se curata nimic si da-i bataie!

 

Putin mai tarziu discuri ovalizate fata/spate (originale) ... doar o coincidenta sau nu ... asta nu stiu :) Stiu doar cum s-a efectuat si cum trebuia sa se efectueze schimbul.

 

3000 de ron mai tarziu ... discuri & placute pe original noi ... urmeaza sa le montez dupa ce se mai duc ploile astea :)

 

In cazul tau imi este greu sa cred ca daca totul a fost montat corespunzator, fie ele si din china, sa tina doar 1200km ... mi se pare ... putin tras de par :) ceva nu e ok acolo. Ori la montaj, ori la mecanica (butuc, etrier, etc)

 

https://www.newtis.info/tisv2/a/en/f31-318d-tou/repair-manuals/34-brakes/34-11-front-wheel-brakes/GuBSpKPf

Note:

After completing work:

When installing new brake pads at front and rear axles, brake fluid level must be brought up to ”MAX” mark.

Edited by Tavicu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sa nu uitam de spray pentru frane, mai nimeni nu-l foloseste pentru ca nu considera necesar sa-l aiba in dotare, insa din pacate este esential pentru curatarea zonelor acolo unde sunt angrenaje culisante. Daca angrenajele nu culiseaza cum trebuie, forta aplicata este inegala si uzura placutelor nu se face uniform, deseori observabil foarte tarziu, de regula la schimb. Exemplu concret, la ultimul schimb de placute pe spate la al meu F30 Sport Line am observat cum placuta pe interior era de 3 ori mai groasa comparativ cu ce-mi mai ramasese pe exterior, motiv pentru care pe bord imi arata ca mai am 6000 de km pana la schimb desi vizibil placuta la exterior era aproape linsa. La inspectarea sistemului de franare s-a dovedit griparea angrenajelor ce preveneau degajarea placutei de disc, diminuand considerabil forta de apasare si ulterior de frecare. Pentru o vizualizare mai buna a celor povestite imaginati-va ca ii oferiti cuiva o palma de la 10 cm versus o palma din fundul gradinii... Edited by ciobster
Link to comment
Share on other sites

Am stat tot timpul lângă mecanic.

Cu excepția verificării lichidului de frână, totul s-a făcut ca la carte. Etrierii curățați, butucul, pastă, tot. Chiar nu vreau să fiu mai catolic decât Papa. Lucrarea s-a făcut curat și bine.

Edited by deeJayOg
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

nu mai cautati multe explicatii

am luat o si eu pe cocoasa cu ate la tiguan cu bani aruncati 2000 lei pe full set discuri+placute ,in viata nu mai iau aceasta firma dupa alti ani de totala multumire ,mecanicul meu e f. meticulos si face treaba de nota 10+ la orice

la viteze de peste 120km/h imi vibra toata masina de ziceai ca se rupe .cea mai proasta alegere din viata mea la capitolul franare

dupa 8000 km s au dat jos [ate] si erau si albastrite de ziceai ca mergeam non stop cu piciorul pe frana in loc de acceleratie !

Edited by Vik71
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.