Jump to content

F30 320d 2013 - My first BMW


deeJayOg

Recommended Posts

Eu sunt deja la al 6-lea BMW, la Ford pana acum (am avut 2 noi), ups nici un recall, poti sa verifici daca nu ma crezi...AAA ba da, la 1.6 ecoboost au facut recall sa monteze un senzor de nivel lichid racire, ca nu era, nu ca s-ar fi stricat.

Raport pret calitate Ford bate orice.

 

De ce nu vinzi BMW-ul sa mai iei un Ford? Sau doua..

E pacat sa stai stresat cu o masina atat de proasta cand alternativa ideala e la un drum catre reprezentanta Ford distanta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La fel ca mai sus, nu mai repet, daca citea printre randuri, am si una si alta, deci doua, dar cand nu intelegi topica sau nu detii proprietatea termenilor, greu.

 

Da, mare barosan, am inteles ca esti smecher si ai doua masini, un BMW si o caruta, ford. Te-am intrebat la modul sincer de ce nu dai BMW-ul sa iti mai iei un Ford, daca bavareza e asa proasta si Ford-ul e asa de misto.

Tu mi-ai raspuns ca nu detin proprietatea termenilor si nu inteleg topica, mna, nu te judec, asa stii tu sa porti o discutie.

Dar eu insist in prostia mea si repet intrebarea, ca sunt chiar curios de ce stai stresat cu BMW-ul, cand poti sa il dai si sa mai iei un Ford.

 

LE: Ah, dar uite ca am si scris “sa mai iei un Ford” in replica de mai sus. Aparent, dintre noi doi, nu eu sunt ala care nu stie topica, propeitatea termenilor, astea.

Edited by MikeOnline!
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

FORD = FIX OR REPAIR DAILY

 

Eu nu locuiesc in Romania, imi fac veacul in middle east unde predomina japonezele si masinile americane. Fordurile sunt vazute foarte rau din cauza fiabilitatii extrem de scazute si foarte putina lume se incumeta sa isi cumpere (vorbim de modele comune nu de Ford Raptor care e un tanc) - sunt foarte multe forduri relativ noi (2012-2015) abandonate de proprietari din cauza costurilor ridicate de reparatie (Ford Fusion, Taurus, Explorer sau Expedition).

 

Privind lucrurile din alta perspectiva, BMW e campion la costurile de reparatie si fiabilitate scazuta. Un coleg isi tine BMW 760LI (2014) in parcarea aeroportului din cauza ca suspensia pneumatica a dat fail pe spate iar costurile de reparatie depasesc 7000E.

 

Din pacate BMW e recunoscut pentru fiabilitatea scazuta iar proprietarii isi asuma acest lucru cand il cumpara dar nici Ford nu e vreun exemplu demn de urmat.

 

P.S. Nice bmw deeJay

Edited by VladQA
Link to comment
Share on other sites

Thanks. Acum na, citind prin topicul meu, ĂŽn afarĂŁ de schimbatul distrbuției (care oricum s-a dovedit a fi degeaba, de așteptat la km ĂŁia), nu mi se pare ceva de nesuportat și absolut nimic grav.

Aia cu pernele de aer e problemĂŁ clasicĂŁ. Știu de pe forumurile Audi cum mulți renunțau la ele pentru suspensiile normale... deci, nah.

Link to comment
Share on other sites

FORD = FIX OR REPAIR DAILY

 

Eu nu locuiesc in Romania, imi fac veacul in middle east unde predomina japonezele si masinile americane. Fordurile sunt vazute foarte rau din cauza fiabilitatii extrem de scazute si foarte putina lume se incumeta sa isi cumpere (vorbim de modele comune nu de Ford Raptor care e un tanc) - sunt foarte multe forduri relativ noi (2012-2015) abandonate de proprietari din cauza costurilor ridicate de reparatie (Ford Fusion, Taurus, Explorer sau Expedition).

 

Privind lucrurile din alta perspectiva, BMW e campion la costurile de reparatie si fiabilitate scazuta. Un coleg isi tine BMW 760LI (2014) in parcarea aeroportului din cauza ca suspensia pneumatica a dat fail pe spate iar costurile de reparatie depasesc 7000E.

 

Din pacate BMW e recunoscut pentru fiabilitatea scazuta iar proprietarii isi asuma acest lucru cand il cumpara dar nici Ford nu e vreun exemplu demn de urmat.

 

P.S. Nice bmw deeJay

 

Avand si FORD si BMW, pot spune ca Ford a fost mult mai fiabil pana acum fata de bmw. Costuri de intretinere mai mici, iar ca fiabilitate peste BMW, cel putin pana acum.

Are un lant la distributie de tragi tirul cu el, pe cand la bmw e mai subtire decat cel de la bicicleta.

Edited by Alexandru'
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.