Jump to content

Sfat urgent


noubogdan

Recommended Posts

Salutare

De ceva timp ma bate gândul sa achiziționez o noua mașina in final m-am oprit asupĂŁra unui bmw e90 325i 2007 ĂŽntrebarea mea este pentru cei care au aceasta motorizate sau care cunosc destul de bine este un model cu ceva probleme grave la ce anume ar trebui sa fiu atent cât de costisitoare este ĂŽntreținere sincer nu dispun de foare mulți bani de investit lunar in mașina acesta o voi cumpara de la o cunstinta acesta a Ăntreținut o f bine eu voi folosi mașina mai mult in concediu și f rar in oraș mai am o mașina de la sev.

Va mulțumesc pt rĂŁbdare și aștept un rĂŁspuns de la voi

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca e chiar masina ideala de concediu... La drum lung consuma destul de mult si nu stiu cat de mult o sa iti convina. Cati km pe an vrei sa faci cu ea mai exact? Ia considerare ca desi poate nu o rulezi mult, la un 325i o sa dai la asigurare ~1000 lei pe an in cel mai bun caz+ 1000 lei la impozit. Mai adaugi rovinieta si deja ai aproape 500 euro pe an de bagat doar ca sa o tii in parcare. Ce inseamna cunostinta si ce inseamna intretinut foarte bine? Cati km are acum, de la cati km o are aceasta cunostinta? Daca nu o are de noua, de unde e luata? Are istoric de service?
Link to comment
Share on other sites

Voi face undeva la 10000 km maxim pe an , prietenul a cumpĂŁrat mașina din Germania in 2009 avea 45000 km acum mașina are 150000 mașina nu a fost servisare la bmw ci in buc la un tip destul de cunoscut care se ocupa numai cu bmw reviziile sunt fĂŁcute la 8000 9000 km tipul Chia a avut grija de mașina și el o folosea in special tot pt drumuri lungi si concediu un consum real poate sa ĂŽmi spunĂŁ și mie cineva el zice ca in buc consuma cam 13 iar la drum ĂŽntins 8-9 Edited by noubogdan
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca e chiar masina ideala de concediu... La drum lung consuma destul de mult si nu stiu cat de mult o sa iti convina. Cati km pe an vrei sa faci cu ea mai exact? Ia considerare ca desi poate nu o rulezi mult, la un 325i o sa dai la asigurare ~1000 lei pe an in cel mai bun caz+ 1000 lei la impozit. Mai adaugi rovinieta si deja ai aproape 500 euro pe an de bagat doar ca sa o tii in parcare. Ce inseamna cunostinta si ce inseamna intretinut foarte bine? Cati km are acum, de la cati km o are aceasta cunostinta? Daca nu o are de noua, de unde e luata? Are istoric de service?

Link to comment
Share on other sites

are un coleg de birou un 325i coupe din 2007, ii consuma in Bucuresti 17-19 in perioadele aglomerate si 15-17 in vacanta de vara; la drum lung zice ca ia 8 daca mergi linistit si 10-12 mers sportiv.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din pacate cam astea sunt consumurile... Nu cred ca o sa ajungi chiar la consum de 18-19 in Bucuresti, doar daca stai doar in trafic. Daca mai mergi si in zone mai libere sau seara o sa mai scada putin. In afara orasului imediat cum ai trecut de ~140kmh o sa sara de 10 consumul.
Link to comment
Share on other sites

Daca este motorul de 2500, ca si probleme mai scumpe care pot aparea ar fi pompa ABS si pompa apa care este electrica. Mai ieftine, valvele solenoid, bujiile, senzorii de viteza si steering angle sensor.

Ca orice masina second hand, te poti astepta la orice. Nu stiu in Romania unde se poate repara pompa ABS, dar asigura-te ca ai bani pentru o reparatie deoarece au fost concepute foarte prost.

In uk sunt companii care le repara cu aprox 170 lire cu garantie pe viata, in romania, nu stiu.

Am citit si eu foarte mult inainte de a lua acest motor si am auzit ca este un motor foarte bun, auxiliarele....nu prea.

Consumul este pe undeva pe unde spuneau colegii mai sus, destul de mare dar la cati km faci, nu o sa simti prea mult avand in vedere asigurarea si impozitul anual. :D

Mult success la cumparare si asfalt uscat.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate cam astea sunt consumurile... Nu cred ca o sa ajungi chiar la consum de 18-19 in Bucuresti, doar daca stai doar in trafic. Daca mai mergi si in zone mai libere sau seara o sa mai scada putin. In afara orasului imediat cum ai trecut de ~140kmh o sa sara de 10 consumul.

Din fericire nu locuiesc in București sincer dacĂŁ consumul este de 10 12 mixt este ok ceia ce ma intereseazĂŁ este dacĂŁ comparativ cu motoarele de 2.0 și 1.8 acesta este mai bun optez pt benzina deoarce km pe care o sa in fac sunt putini ĂŽnainte am mai avut un e46 320 d și am avut ceva probleme plus ĂŽntreținere mai scump

Link to comment
Share on other sites

am avut si eu motorul asta N52B25 pe un E90.Si ma pregatesc cat de curand sa imi iau acelasi model desi initial optam pt. un C class w204.Probleme frecvente la modelul asta,pe langa cele mentionate anterior de alti colegi, mai sunt si tacanitul tachetilor hidraulici daca mergi mult prin oras si drumuri scurte si consum mare de ulei datorat proastei calitati a segmentilor pistoanelor si a simeringurilor de supape.Iar sonda aia de nivel ulei arata in bord niste valori tare aiurea, Maximul prostiei ca acest motor nu are joja.

Cu toate neajunsurile de mai sus,este totusi un motor care iti ofera rafinament,e foarte silentios,se tureaza mult si bine,dar care ar fi putut sa ofere totusi ceva mai mult feeling pt. puterea lui.

Link to comment
Share on other sites

Din fericire nu locuiesc in București sincer dacĂŁ consumul este de 10 12 mixt este ok ceia ce ma intereseazĂŁ este dacĂŁ comparativ cu motoarele de 2.0 și 1.8 acesta este mai bun optez pt benzina deoarce km pe care o sa in fac sunt putini ĂŽnainte am mai avut un e46 320 d și am avut ceva probleme plus ĂŽntreținere mai scump

 

Sunt de acord ca e mult mai sigur sa iti iei 325i decat un 320d. Ca probleme de fiabilitate poti avea cheltuieli mult mai mari la 320d, iar 325i este superb de condus. Trebuie doar sa iei in considerare si consum/taxe, dar si eu as alege tot 325i.

Link to comment
Share on other sites

Am citit pe un forum din Australia cum cĂŁ, consumul mare de benzina se poate datoria Ăâ˘i solenoizilor vanos care au o problema cu garniturile. CicĂŁ ar exista kituri de garnituri ce pot fi ĂŽnlocuite ĂŽnsĂŁ nu am cautat.

Asta ca alternativa la schimbatul solenoizilor care nu sunt chiar ieftini.

Sa ne spui ce ai decis.

 

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

n52 este mai bun, generatie mai veche, fiabilitate mult mai ridicata, mers linistit, este silentios, motoarele noi cu injectie directa si alte cacaturi lasa de dorit mult

Mașina care vreau sa o cumpĂŁr este e90 325i 2007 este n52 sincer ma sperie puțin consumul ,

Link to comment
Share on other sites

Nu e normal sa iti consume 10-11 la 120kmh. Ar trebui sa consume atat la 140-150kmh zic eu. La 100 cat iti consuma? Ca la viteza aia ar cam trebui sa se apropie de ~7.5 cat a declarat producatorul (nu stiu exact cat are modelul tau declarat).
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce maÂşini ai mai deținut ca sa faci o comparație la consum?

Ănainte am mai avut un e46 2.0d la care cei drept consumul era de vis , mașina va fi folositĂŁ in Weekend și concediu mai am o mașina de la servici pe care o sa o folosesc zi de zi

 

Am ĂŽnĂâşeles, voi verifica cele spuse de tine.

MulĂâşumesc pentru reply.

Scuze celui ce a deschis topicul pentru valorile eronate pe care le-am menĂâşionat ĂŽn acest topic.

Referitor la consum sunt date fel si fel de cifre acum nu știu care sunt mai aproape de adevĂŁr

 

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Edited by noubogdan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.