Jump to content

Bec aprins in Bord bmw e90


Recommended Posts

Este martorul de 'service due', care apare de obicei cand se duce termenul limita in care trebuie facuta verificarea periodica, sau atunci cand se duce vreun consumabil : placute de frana/lichid de frana/ulei motor...etc.

Nu ai iDrive? Nu iti apare nici un alt mesaj pe ecran?

Daca e doar depasirea datei de verificare periodice, se reseteaza usor senzorul...gasesti pe youtube:

 

P.S. iti dau un sfat...sa nu resetezi numarul de km ramasi la placutele de frane fata/spate ca e posibil sa ramana martorii aprinsi

Link to comment
Share on other sites

Placute de spate nu sunt nici macar la jumate ... cred ca a depasit KM .... u ce imi recomanzi ?? Sa resetez sau nu ?? Am verificat in Bord ... si la placute de spate nu imi arata numarul de km ramasi ....

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Si din cauza asta am si becul aprins de la frana de mana ?? Imi ramane cu galben dupa ce o las in jos ...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Silvian92
Link to comment
Share on other sites

Iti arata 0? Sau cu minus, pt placutele spate? Ar trebui sa mergi la un service, sau la cineva cu ISTA-D, sa vada ce erori ai...becul de la DTC e aprins, o data cu cel de frana de mana galben? E posibil sa ai senzorul de abs ars, sau, daca cumva iti functuoneaza abs-ul, e posibil sa ai probleme la geometrie(unghi de fuga) sau la senzorul de unghi de la volan...as zice sa faci o verificare mai amanuntita, ca e vorba de siguranta ta si a celor de pe drum, daca ai probleme la directie Edited by Cristi DUM
Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca e vorba doar de placutele din spate...se aprinde becul galben de frana de mana si cand nu mai ai placutele bune. Chiar daca mai au ceva pana la fier, daca sunt sub 50% ar trebui schimbate. Si o data cu ele, schimbi si senzorul de placute de pe spate (de obicei e la roata din dreapta spate) si apoi resetezi din bord, martorul, ca in filmuletele de pe youtube
Link to comment
Share on other sites

Eh, hai, este acelasi romanism ca si cu uleiul :rolleyes: Recomandari, sezori... Povesti. Noi stim mai bine. Cu cat mai des, cu atat mai bine. Cine nu face asa, este fie sarac fie nu tine la masina :rolleyes:

 

Probabil una dintre astea:

 

- mi-a zis un mecanic batran

- BMW ne fura si ne recomada aiurea

- nu se mai fac masini ca alta data

- Germania nu e Romania

 

Acum ontopic:

 

Daca e doar depasirea datei de verificare periodice, se reseteaza usor senzorul...gasesti pe youtube:

 

Ar trebui facuta o verificare, nu doar o resetare aiurea. Nu este scumpa verificarea nici macar la o reprezentanta BMW.

 

Pe langa verificarea in sine ca sa stai linistit, poate te scuteste si de alte neplaceri si "iti scoti" banii pe verificare. Ex uzura inegala a rotilor -> probleme suspensie, scurgeri mici de ulei/lichid frana etc.

 

Daca schimb placutele trebuie schimbat si senzorul?

 

Da.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.