Jump to content

Sfat achizitie BMW 520d, f10 an 2012-2014


utu2005

Recommended Posts

Salutare colegi, sunt in cautare de un bmw 520d f10 an 2012-2014.

Ceea ce ma intereseaza sunt km, sa fie ceea ce scrie in bord, revizii la zi, carte service si istoric in baza de date bmw.

Poate sa aiba si peste 200k km dar sa se poata vedea intrarile in service regulat !

Preferinte: piele, navigatia cea mare, jante 18', bi-xenon, lumini zi, senzori parcare fata-spate, climatronic.

 

Deci caut si as vrea niste pareri si ajutor de la voi in ceea ce gasesc, o sa postez aici.

Multumesc !

 

Prima ar fi asta: https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gm0o7.html#d440a12acf Pareri ?

 

Omul la tel mi s-a parut foarte amabil, pentru mine conteaza mult asta, cum ca km sunt reali si se poate verifica unde doresc...

 

Ce parere aveti de Auto DNA ? merita verificat si acolo ?

Link to comment
Share on other sites

Ioi ... la bani astia iti iei avion. Cauta pe mobile sau pe autoscout24 ... Uita-te si la 525 cu motor de 2000 are 218 cai. ... la dotari ce sa zic ... toate au mai multe decat e nevoie. Daca iei din tara ... la 17500 are, SIGUR, PESTE 350000 KM. Asa ca fi atent ce iei. Edited by Coscho
  • Like 2
  • Downvote 7
Link to comment
Share on other sites

de ce iti iei f10 daca ti-l iei chel? care este smecheria? mai bine iti iei e60 cum trebuie decat sa iei un gunoi . f10 fara cel putin aceste 3 dotari scaune comfort , suspensie adaptiva si sistem audio bun e fix gunoi.
  • Like 3
  • Downvote 20
Link to comment
Share on other sites

de ce iti iei f10 daca ti-l iei chel? care este smecheria? mai bine iti iei e60 cum trebuie decat sa iei un gunoi . f10 fara cel putin aceste 3 dotari scaune comfort , suspensie adaptiva si sistem audio bun e fix gunoi.

Ce am descris mai sus ti se pare a fi o masina 'cheala' ? am specificat ca ceea ce ma intereseaza: '' piele, navigatia cea mare, jante 18', bi-xenon, lumini zi, senzori parcare fata-spate, climatronic'' scaunele sincer le-am uitat in descriere dar nu sunt chitit doar pe cele sport sau comfort.

Sincer as lua un f10 'chel' sub 100k si 2015 :)

 

Acesta imi place foarte mult ! doar ca are 228k reali in bord. Pareri ??

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gm2YR.html

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ce am descris mai sus ti se pare a fi o masina 'cheala' ? am specificat ca ceea ce ma intereseaza: '' piele, navigatia cea mare, jante 18', bi-xenon, lumini zi, senzori parcare fata-spate, climatronic'' scaunele sincer le-am uitat in descriere dar nu sunt chitit doar pe cele sport sau comfort.

Sincer as lua un f10 'chel' sub 100k si 2015 :)

 

Acesta imi place foarte mult ! doar ca are 228k reali in bord. Pareri ??

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gm2YR.html

 

Daca stai sa astepti pareri pe forum, nu iti mai iei nici o masina. Mereu va fi cineva care va veni cu argumente contra.

Nu te uita la nr. de km. daca masina a avut o intretinere exemplara la reprezentanta.

Vad ca la noi cam toti vor masina pana in 150.000 km. iar majoritatea care si-au cumparat cu acesti km. vin si se plang ca au probleme cu masina, ba turbina, rulment, etc.

Eu de exemplu mi-am cumparat un 525d biturbo cu 232.000 km. cu intretinere numai la reprezentanta in nov.2016, acum am 255.000km. si nu am avut nici un fel de problema la masina. .

 

Si retine am turbinele originale si distributia originala, chiar daca uleiul a fost schimbat la 30.000 km. De cand e la mine il schimb la 15.000. Cu toate ca majoritatea spun ca turbina mica cade la 120-150.000 km. si probleme la distributie.

 

Asa ca trage tu singur concluzia. Cauta ce masina iti place, verifica istoricul masinii la reprezentanta, acolo vezi tot ce te intereseaza, iar daca are piese schimbate la timp, fara accidente, etc. nu vad care ar fi problema de km.

 

Cel mai mult la o masina conteaza exploatearea ei, intretinerea si schimbarea pieselor la timp, restul e can can. :rolleyes:

Edited by florin1967
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

de ce iti iei f10 daca ti-l iei chel? care este smecheria? mai bine iti iei e60 cum trebuie decat sa iei un gunoi . f10 fara cel putin aceste 3 dotari scaune comfort , suspensie adaptiva si sistem audio bun e fix gunoi.

 

Mai bine chel decat cu jumate de milion de km si sa te lase in drum . Daca te lasa motorul te ajuta scaunele confort sau suspensia adaptiva sa megi mai departe? :) sau poate dai muzica tare si de la vibratii se deplaseaza masina

 

Daca stai sa astepti pareri pe forum, nu iti mai iei nici o masina. Mereu va fi cineva care va veni cu argumente contra.

Nu te uita la nr. de km. daca masina a avut o intretinere exemplara la reprezentanta.

Vad ca la noi cam toti vor masina pana in 150.000 km. iar majoritatea care si-au cumparat cu acesti km. vin si se plang ca au probleme cu masina, ba turbina, rulment, etc.

Eu de exemplu mi-am cumparat un 525d biturbo cu 232.000 km. cu intretinere numai la reprezentanta in nov.2016, acum am 255.000km. si nu am avut nici un fel de problema la masina. .

 

Si retine am turbinele originale si distributia originala, chiar daca uleiul a fost schimbat la 30.000 km. De cand e la mine il schimb la 15.000. Cu toate ca majoritatea spun ca turbina mica cade la 120-150.000 km. si probleme la distributie.

 

Asa ca trage tu singur concluzia. Cauta ce masina iti place, verifica istoricul masinii la reprezentanta, acolo vezi tot ce te intereseaza, iar daca are piese schimbate la timp, fara accidente, etc. nu vad care ar fi problema de km.

 

Cel mai mult la o masina conteaza exploatearea ei, intretinerea si schimbarea pieselor la timp, restul e can can. :rolleyes:

 

 

 

Cand cumperi o masina de la un necunoscut sau händler , si masina are 200.000+ km si veche de vreo 3-4 ani de unde poti stii cum a foat exploatata ?

Ai avut tu noroc de asa masina buna . Eu nu as lua o masina asa scumpa la intretinere cu asa multi km. E loterie , la final te poate costa ca una cumparata cu mai putin de 100.000 km .

Edited by Lau MQ
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Intrebare: Varianta de 520d cu 163cp power reduction, in special cele de Belgia, motoarele sunt identice ca si cele de 184cp stock ? daca iau una de Belgia cu 163cp se poate reveni la 184cp din soft sau nu ?

 

Am gasit asta exact cum imi place dar pe AutoDNA apare F10 518d, 105KW (143HP) :)

iar cea de pe mobile.de, pare ok !

Pareri ?

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-520-ID7Gmn19.html#286b3dbabc

 

https://www.mobile.de/ro/Automobil/BMW-520d.-Autom,Navi/vhc:car,ms1:3500_17_,frn:2013,prx:20000,ful:diesel,mlx:200000,ger:automatic_gear,itp:partial_leather!leather,dmg:false,vcg:limousine,pa:front_sensors!rear_sensors/pg:vipcar/245954721.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aoleo, nu mai putem sa ne cacam fara scaune comfort, suspensie adaptiva si logic7. Si cauciucuri va cumparati second hand. :))) Mafiotilor..

mafiotule care esti tu mafiot am cauciucuri noi si repet fara acele dotari , f10 nu este f10 e un cotetz.

Edited by ALINUL
  • Like 3
  • Downvote 13
Link to comment
Share on other sites

mafiotule care esti tu mafiot am cauciucuri noi si repet fara acele dotari , f10 nu este f10 e un cotetz.

 

Scuze, acum am vazut ca ai postat aici de fapt, ca nu pricepeam pm-ul.

 

 

Ca sa vedeti cat de ţăruş e ALINUL, tocmai ce am intrat pe forum si uitati ce mesaj mi-a dat omul:

111111.png

 

http://imgur.com/a/UhrTP

 

:)))) Ceva fin si elegant.

Edited by cavaliere
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am fost la Bavaria dar nu mi-a dat neaparat un sentiment de siguranta :)

Au pachet de astfel de verificare pt masina sh in vederea achizitionarii si este 450-500 lei. Ti-o verifica in baza lor si apoi o urca pe rampa. Mare lucru nu-i fac si nici nu poti sta langa ei iar in raportul lor nu prea am incredere.

Am mai fost cu o masina, cu acelasi scop, si la Bimmer service (acolo a costat mai putin...parca in jur de 300) si poti sta langa ea. Si-au testat-o pe calculator, au verificat diverse elemente, vopseaua...chiar si un mic test drive cu un shumi de pe la ei din service :) Atentie insa ca mai sunt vanzatori care suna in avans ca sa iasa masina bine !!! (bineinteles, acelasi lucru poate fi valabi si la alte service-uri)...

Asa ca sincer, daca ma intrebi pe mine...singurul lucru adevarat pe care-l poti afla de la o reprezentanta este nr de Km si intrarile in service (dar asta nu inseamna ca n-au mai fost facute si alte interventii asupra masinii).

Link to comment
Share on other sites

Eu personal am apelat la inspectorauto.ro si am fost foarte multumit!

Kilometri i-a verificat in mai multe feluri, inclusiv pe senzorii de abs, si pe durata de viata ramasa a DPF-ului (sper sa nu gresesc, asta am retinut). Tin minte ca facea niste calcule, de m-a pus sa convertesc din mile in km, apoi rezultatul trebuia sa iasa kilometri reali cu o toleranta de 1-2k.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

SimionBaws: am mai auzit persoane care sunt multumite de raportul scos de inspectorauto.ro. Oare care este mai ok dintre inspectorauto.ro si AutoDNA.ro ?

Ceea ce vreau sa stiu la urmatoarea masina, sunt nr real de km si intrarile in service! Restul, ce nu vezi, tine de noroc...

Deci, inca cautam... :)

Link to comment
Share on other sites

N-as putea sa-ti zic care e mai bun, dar daca e cineva ce a interactionat cu autodna.ro asteptam pareri, si poate atunci imi pot face o idee care servicii sunt mai bune.

 

Cand cautam masina, am apelat la mai multe servicii, inclusiv masinapotrivita.ro, dar cei de la inspectorauto au raspuns cel mai prompt si profi, si am mers cu ei. Dupa a doua verificare, a facut si discount la urmatoarele verificari.

 

Si o experienta ce merita impartasita: verificasem un F10, foarte vorbaret vanzatorul si de treaba la prima vedere, dar la final, i-am zis ca mai am de verificat inca o masina si abia dupa ma hotarasc. Vazand care e treaba, a asteptat sa plec eu, si l-a abordat pe Mihai de la inspectorauto.ro cu "spaga" ca sa influenteze pe mine in a alege masina lui, si nu cealalta. Omul a pastrat atitudinea profi, l-a refuzat si mai tarziu in acea zi, cand ne-am intalnit la urmatoarea masina, mi-a povestit de toata faza. Si oricum, masina vorbaretului era cu probleme, DPF-ul mai mergea cam 50k, in conditiile in care nu avea prea multi km, plus alte probleme mai marunte.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by SimionBaws
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

First: Administratorii forumului, personal cred, ca trebuie sa fie mai fermi!

Important: Ceea ce tu cauti, cauti pentru tine, nu pentru necesetitile si dorintele altora!

 

Second: Referitor la masina pe care intentionezi sa o cumperi, parerea mea este ca ar trebui sa te uiti usor si peste un 525. Iti zic din experienta mea anterioara.

Cred ca merita usoara diferenta de putere!

Din varii motive sunt firme sau persoane fizice care vand o masina la un pret foarte convenabil: pleaca din tara, firma intra in faliment, au nevoie de bani, etc. (atat in RO cat si afara).

Prin urmare fii rabdator, cauta si poate vei si gasi masina pe care o cauti!

PS: Cunosc motoare care chiar daca au km relativ mici sau mari, au fost facute zob, in conditiile in care au fost tratate ca motoare cu veleitati super-super sportive.

Cred ca poate ar conta un complex de factori: masina, ce motor si ce dotari are, service facut la timp in service-uri autorizate, numar de utilizatori, anterior cine sunt cei care au condus aceea masina, etc.

Pur si simplu: Bafta si sa gasesti ceea ce cauti :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Care este diferenta dintre cele doua 'rotite' de navigare in meniu ? am vazut ca sunt diferite si una este mai mare.

Se poate si scrie pe una dintre ele ? un fel de touchpad pentru NAV ? ceva de genul am avut la un A6...

Care este mai utila ? :)

Multumesc.http://

post-76585-0-16300900-1504545128_thumb.jpg

Edited by utu2005
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.