Jump to content

Vapori de ulei in jurul filtrului epurator


CiobyCBI

Recommended Posts

Salut baieti,

 

In jurul filtrului epurator la masina mea (bmw 318d E90 122hp) se afla pe vapori de ulei, cineva mi-a zis ca este normal si ca problema aceasta este la aprooape toate modelele. Masina nu mananca ulei sau sa scoata fum, am 13500 de km cu actualul ulei urmand ca la sfarsitul acestei saptamani sa ii fac revizia. Credeti ca este normal ca sa fie acea pelicula de ulei formata de la vapori? sau ar trebui sa il schimb din cauza ca acesta nu este etans in acel locas?

 

Merci,

Link to comment
Share on other sites

Salut baieti,

 

In jurul filtrului epurator la masina mea (bmw 318d E90 122hp) se afla pe vapori de ulei, cineva mi-a zis ca este normal si ca problema aceasta este la aprooape toate modelele. Masina nu mananca ulei sau sa scoata fum, am 13500 de km cu actualul ulei urmand ca la sfarsitul acestei saptamani sa ii fac revizia. Credeti ca este normal ca sa fie acea pelicula de ulei formata de la vapori? sau ar trebui sa il schimb din cauza ca acesta nu este etans in acel locas?

 

Merci,

 

Nu e normal sa ai ulei pe acolo, probabil e dusa garnitura sau daca l-ai curatat/schimbat nu l-ai asezat bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Daca motorul e M47 si vaporii sunt pe langa capacul acela rotund de pe vala, se poate inlocui doar capacul,garnitura si arcul :

170116192221_BMW%20E90%2011127555212-valvula-pcv-ventilacin.jpg

 

Si daca vaporii sunt pe langa valve PCV trebuie sa se inlocuiasca valve cu totul ca nu sunt sigur ca o sa gasesti doar garniturile :

s-l300.jpg

 

Iar daca motorul este n47 trebuie schimbat tot capacul de la culbutori (valve este una cu acel capac) sau poate are ulei doar pe acel racord si trebuie schimbat doar racordul.

maxresdefault.jpg

Edited by OPaul
Link to comment
Share on other sites

Iti recomand sa schimbi epuratorul cu totul, supapa din foto nu mai lucreaza corect, sanse minime sa o poti remedia, odata la al 3 lea schimb de ulei se inlocuieste si epuratorul.Risti sa afectezi turbo pentru 150ron.

 

Nu cred ca scrie undeva ca epuratorul sa se schimbe asa des. Cred ca e o lege nescrisa a mecanicilor din Romania.

Sau a ajuns si epuratorul in lista de consumabile ca si placutele de frana ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.