Jump to content

Sfaturi achizitie E60 535D


cry4me

Recommended Posts

Salutare,

 

As vrea sa ma ajutati si pe mine cu alegerea unei variante corecte de e60, fiind "novice" pe acest model.

Model: 535d sedan

Buget: 10k

A.f.: 2007/2008

 

Am gasit mai multe variante, dar nu stiu exact cum sa evaluez masinile si anume:

1.) Varianta Full-Options (volan m, padele volan, incalzire / racire scaune fata, incalzire bancheta, head-up display, etc.)

- 260.000 km

- pret: ~10k euro

- a.f. 2007, varianta cu facelift dar fara joystick-ul nou.

- pachet M, interior negru (seria 7)

 

2.) Varianta decenta (model volan standard, scaune standard, incalzire fata, keyless go and entry)

- 205.000 km

- pret:~ 9k euro

- a.f. 2007, varianta cu facelift dar fara joystick-ul nou.

- pachet M, interior crem (interior normal, seria 5)

 

3.) Varianta cu joystick nou, facelift (dotari ok, trapa, xenon adaptiv, incalzire scaune, etc.)

- 260.000 km

- pret: ~13k

- a.f. 2008

- pachet m, interior negru

 

Eu inclin spre varianta 1, dat fiind faptul ca interiorul este negru (cum il prefer eu), masina e blindata de optiuni.(totusi...n-are trapa :( ), si pretul,

comparativ cu varianta 3 este decent.

 

Ma puteti ajuta si voi cu un ... sfat ??

 

Merci

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si ce daca nu are trapa....sau cati din voi utilizeaza a naibii trapa??......hai ma sa o lasam balta....e foarte bine fara trapa....nu mai risti sa se infunde gaurile alea....nu ai apa in masina cand ploua mai sanatos....nu ti se mai pateaza tapiteria etc....
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

E60 535 LCI si mai ales full fĂŁrĂŁ trapĂŁ la 10 mii este combinația perfectĂŁ! Sac fĂŁrĂŁ fund! Succesuri!

De unde ai tras concluzia asta? :-)

Corectare: masina are trapa...

 

Dupa ce cumperi 535-ul dorit de tine, sa mai ai deoparte inca 2-4000E pt reparatii neprevazute: cutia de viteze ( este consumabila pt motorul asta ), cele doua turbine, DPF-ul, etc..

La orice...535 trebuie sa ai banii astia prevazuti.

Cunosti masina despre care vorbesc, ca eu n-am pus nici un link...?

 

 

Si ce daca nu are trapa....sau cati din voi utilizeaza a naibii trapa??......hai ma sa o lasam balta....e foarte bine fara trapa....nu mai risti sa se infunde gaurile alea....nu ai apa in masina cand ploua mai sanatos....nu ti se mai pateaza tapiteria etc....

Romaryo, eu folosesc trapa pentru ca fumez. Masina actuala are trapa. Masina anterioara a avut trapa.

Nu mi-a plouat niciodata in masina, nu mi s-au infundat gaurile :-)

Pielea Nappa din fericire, nu se pateaza de la apa.

In rest, argumentele tale stau in picioare.

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cam mic pretul de achizitie pentru 535d ''FULL-OPTIONS''(Greu sa fie chiar full options, asta ar insemna sa aiba printre multe dotari si, night vision, ACC,Head up,incalzire/ventilatie, masaj sau scaune dinamice etc).

Pretul nu reflecta intotdeauna calitatea, mai ales la masini vechi, s-h.

Dupa parerea mea e greu sa gasesti un E60 535d in stare perfecta de functionare cu km reali in RO. Mai ales la 10mii euro.

In Romania se anuleaza in loc sa se schimbe piese, se resofteaza, se codeaza, toti schimba uleiul numai la 10mii km MAXIM, si totusi e plin de rable pe drumuri.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

10.000 E60 facelift dotat spre super-dotat? Sigur ca da...

Toate-s frumoase de departe. Nu tre sa stii masina, doar sa fie batut in cap ala ce-o vinde pe banii aia, daca-i buna.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Merci de raspunsurile...pertinente, de data asta !

Masina..."extra-full" (intr-adevar, nu are nightvision) se gaseste la link-ul urmator, sper sa nu se considere reclama/publicitate:

 

535D Full options

 

Masina in cauza, la 13K se prezinta astfel:

535D 13k

 

O alta varianta...descoperita recent:

Alta varianta

 

Nu stiu daca Germania reprezinta cea mai buna alegere, pentru ca o aduci pe drumurile din RO si incepi sa schimbi la directie doar

piese originale, ce n-au fost schimbate niciodata de la fabrica pana in prezent.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Ce probleme ai intampinat?

Deocamdata, nici una.

Se pare ca masina pe care am vrut sa o achizitionez are probleme la convertizor.

Temporar o las balta...da' nu ma dau batut.

 

1K pe luna o sa bagi numai in reparatii :))

La ce te referi? Nu am cumparat nici una dintre variante...

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Deocamdata, nici una.

Se pare ca masina pe care am vrut sa o achizitionez are probleme la convertizor.

Temporar o las balta...da' nu ma dau batut.

 

 

La ce te referi? Nu am cumparat nici una dintre variante...

 

 

Daca tu crezi ca masinile care le-ai gasit au km. reali, da-mi voie sa-ti urez ,,vise placute" :no:

 

La buget de 10k, iei masina cu peste 350.000 km. si coaja.

 

In rest au dreptate colegii.

Edited by florin1967
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@crezyboy cu ce ii asa de stricacios un 535?

Pai cu ce sa incep ? La km astia cutia, cardanu, turbo, galerie evacuare, admisie, furtune intercooler, fulie, brate mai continui ? Eu am avut 535d si vreau sa spun ca in 2 ani de zile mi-a mancat vreo 15k.

Edited by crazyboy
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Pai cu ce sa incep ? La km astia cutia, cardanu, turbo, galerie evacuare, admisie, furtune intercooler, fulie, brate mai continui ? Eu am avut 535d si vreau sa spun ca in 2 ani de zile mi-a mancat vreo 15k.

 

Toate acele probleme pot aparea si la 530D. Astea is riscurile la o masina cu km multi.

 

Si eu am avut in familie un 635 timp de 5 ani. Masina la care am schimbat galeria de admisie (anul asta am curat-o si schimbat toate garniturile), termostatele, fulia, coturile de la intercooler si alte consumabile.

 

Cu o mentenanta la timp nu pot sa spun ca o fost o masina problema.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spune si mie in astia 5 ani cati km ai facut cu masina. De ai schimbat doar galeria de admisie. Si ca sa intelegi omu are vreo 10k si vrea 535d. Automat o sa trebuiasca sa schimbe discuri, placute, revizie motor, cutie.. asta in caz ca nu are nevoie de alt convertizor.. deci deja vorbim de alti bani.. Edited by crazyboy
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai cu ce sa incep ? La km astia cutia, cardanu, turbo, galerie evacuare, admisie, furtune intercooler, fulie, brate mai continui ? Eu am avut 535d si vreau sa spun ca in 2 ani de zile mi-a mancat vreo 15k.

 

Poate ai avut un 535d cum cauta si cel care a deschis subiectul. Ieftin, bun si ''FULL-OPTIONS'', de acolo si problemele. Ti-a mancat 15k de ce ? Euro, dolari, lei ?

Edited by Vision335
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Poate ai avut un 535d cum cauta si cel care a deschis subiectul. Ieftin, bun si ''FULL-OPTIONS'', de acolo si problemele. Ti-a mancat 15k de ce ? Euro, dolari, lei ?

Ieftin, bun si "FULL-OPTIONS" iti cumperi doar tu. Si dupa "335" la nick-ul tau cred ca ti-ai dori sau visezi la un biturbo si te-ai gasit si vb si tu aiurea ca majoritatea de pe forum care conduc masini cu motor de 1.6 sau 1.8 si isi dau cu parerea la motoarele mari.

  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Chiar nu-ti inteleg frustrarea. ''De mic copil'' imi doresc si eu un motor mare. N-am resuit, ai reusit tu, trebuie sa ma jignesti pt ca visez ?

Lasa-mi, te rog, macar acest drept de a visa... :))))

 

Te-am intrebat foarte serios ce 15k ai bagat, euro, lei , dolari. N-am avut nicio secunda intentia de a fi malitios. Doar mi se pare destul de ciudat sa bagi intr-o masina mai mult decat valoreaza.

 

Esti frustrat, rautacios si penibil ! Nu inteleg de ce si pentru ce !?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.