Jump to content

Sfaturi achizitie E60 535D


cry4me

Recommended Posts

  • 1 month later...

Va salut

 

De curand am inceput sa ma uit dupa 535 e60 ( cred ca este ) modelul din 2009 pana in 2010 cel cu joistick

Nu am fost niciodata un "fan inrait" BMW dar am foarte multi prieteni care recomanda modelul acesta.

As vrea sa achizitionez un 535D dupa cum spuneam mai sus si am dat un simplu search pe diverse siteuri din germania si sa zicem ca un 535 pana in 250 000 km este undeva la 15k euro.

Ce sfaturi puteti sa imi dati despre modelul asta ? citeam mai sus ca, cutia este consumabil ... chiar asa sa fie?

Va rog ganditi-va ca este prima mea experienta cu aceasta marca de masina si orice fel de informare este bine venita.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Problema este ca un 535 E60 la 120k ( daca exista asa ceva ) este mai scump decat un F10.

Eu numai ce am vandut un A6 de 3.0 TDI din 2010 cu 260k km si nu am bagat in el nici macar un cent dupa aproape 40k facuti de mine.

Intrebarea mea este care sunt "bubele" cunoscute acestui model ?

Am gasit in Cluj un 535d E60 facut la 450 hp ( modificat de proprietar ) la aproape 220k km ... masina aia poate fii cumparata ? adica voi ce parere aveti ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La masina asta si nr asta de km o sa te apuci te schimbat injectoare curand, de reconditionat le reconditionezi doar daca vrei sa vinzi masina ca dupa ceva timp o iei de la capat.

Eu am pus toate injectoarele pe banc la testare si erau in parametrii iar dupa 2 luni aveam un injector care a sarit de la +0.5 la +2.1 . asa e cu injectoarele piezeo, poti sa ai surprize oricand la km astia.

Galeria de admisie este consumabil, nu ma tine mai mult de 120mii km( sau 2 ani, in ultima vreme am inceput sa fac mai putini km)

Termostatele le schimb cand da frigul spre sfarsitul anului, de obicei cedeaza cel de la EGR sau ambele.

Fulia la peste 200mii km clar are ceva bube, dar astea sunt detalii.

Turbina mica e loterie cu ea, daca masina nu a fost ingrijita si fostii proprietari si-au batut joc de felul in care s-a mers cu masina e posibil sa nu mai aiba multa viata, dar e discutabila treaba asta.

Bucsaraie pe fata nu mai zic, e ceva normal sa schimbi la ce drumuri "bune" avem si la felul in care se lucreaza pe strazi.

Amortizoarele originale rar sa tina cu mult peste 250mii km, poate la altii care au mers doar pe autostrada, dar nu sunt o avere.

Electrovalvele de la turbine pica pe rand, e distractiv cand se strica cea de la turbina mica atunci cand esti in trafic, matizul o sa fie avion pe langa tine la plecarile de pe loc.

Daca sari peste schimbatul galeriei si iti curge ulei pe motor, o sa ajungi sa schimbi si releul de la bujii.

Din cand in cand e posibil sa te trezesti cu un droser de la xenon ars sau calculatorul de la farul adaptiv, traiasca dezmembrarile ca o sa te descurci, se monteaza si pe alte modele.

Lumea spunea ca e consumabila cutia de viteze(daca softezi masina sau daca o abuzezi cu plecari bruste), daca esti genul linistit si faci schimbul de ulei in cutie la maxim 120mii km poti sa fii un norocos si sa te tina mai mult decat motorul, dar se schimba convertizorul si electrovalvele din ea + ceva chestii in functie de nevoi si stai relax pe urma.

Mai exista si ventilatorul de la clima, are o mica problema ca la orice model sa inceapa sa scoata diverse sunete dupa o anumita varsta, si se demonteaza multe chestii din bord ca sa ajungi la el, e deranj mare pentru o piesa nu prea scumpa.

 

 

Daca tot nu pot intege unii cum poti sa bagi 15mii in masina asta in mod preventiv, fara sa astepti sa pice o piesa ca sa o schimbi atunci sa faca lista de preturi + sa adauge diverse consumabile

Exemple de chestii care pot pica mai sunt, o gramada.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.